Haberler

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Kırşehir’de toplandı

Font Boyutu

 11 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ KIRŞEHİR’DE TOPLANDI 
- TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ (SKB) TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘10. YIL KONFERANSI’ KIRŞEHİR’DE BAŞLADI.
- 3 GÜN SÜRECEK KONFERANSIN AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPAN SKB BAŞKANVEKİLİ VE GEBZE BELEDİYE BAŞKANI ADNAN KÖŞKER, SKB’NİN YENİ DÖNEMDE DE KENT VE KENT SAĞLIĞIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALARA ARA VERMEDEN DEVAM EDECEĞİNİ AÇIKLADI.

KIRŞEHİR – Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (SKB) tarafından düzenlenen ‘10. Yıl Konferansı’ Kırşehir’de başladı. 3 gün sürecek toplantının konuşmasını yapan SKB Başkanvekili ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, SKB’nin yeni dönemde de kent ve kent sağlığıyla ilgili çalışmalara ara vermeden devam edeceğini açıkladı.

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın Türkiye’de yaygınlaştırılması için kurulan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, ‘10. Yıl Konferansı ve 21. Olağan Meclis Toplantısı’ nedeniyle Kırşehir’de toplandı. Kırşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Makissos Otel’de gerçekleşen organizasyonun açılışında, küresel ısınma ve kentlerin geleceği tartışıldı.

22 Mayıs 2014 tarihinde Bursa’da gerçekleşen birlik başkanlığı seçimlerinden sonraki ilk toplantının açılış konuşmasını, SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına SKB Başkanvekili ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker yaptı. Başkan Altepe’nin Bursa’nın kurtuluşu törenleri nedeniyle katılamadığı konferansın başlangıcında SKB’nin yeni dönemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Köşker, 22 Mayıs’ta Bursa’da gerçekleştirilen birlik seçimlerinin ardından yönetimini yenileyen SKB’nin her zaman olduğu gibi bundan sonra da kent ve kent sağlığıyla ilgili farklı konularda çalışmalarına devam edeceğini söyledi. Yeni dönemde ele alacakları çalışmalardan birinin iklim değişikliği konusu ve afetler olduğunu belirten Köşker, son günlerdeki afet olaylarına değindi. Şiddetli yağış ve fırtınaların insan sağlığını tehdit eder boyuta ulaştığını ve bu olayların oluşmasında insan faktörünün birinci neden olarak kendini gösterdiğine dikkat çeken Köşker, hava kirliliği ve çevre faktörlerinin afetleri tetiklediğini, Kyoto standartları konusunda önlem alınamamasının ve ortak politika oluşturulamamasının sorunların giderek büyümesine neden olduğunu ifade etti. Doğaya karşı özenle gerçekleştirilecek birkaç çalışmayla çevre ve insan sağlığının kontrol altına alınabileceğini belirten Köşker, bu konuda yeni dönemde uyarıcı nitelikte kamu spotları yayınlayacaklarını, görsel ve yazılı medyayla yönetimlerin dikkatini afetler ve kent-insan sağlığı üzerine çekeceklerini söyledi.

Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak ile organizasyonun ev sahibi Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen yerel yöneticilere yönelik birer selamlama konuşması gerçekleştirdi. SKB’nin 10. Yıl Konferansı, 21. Olağan Meclis Toplantısı’yla devam etti.
Makissos Otel’de gerçekleştirilen SKB 10. Yıl Konferansı, ‘Küresel Isınma ve Kentlerimizin Geleceği’ temasıyla üç oturum şeklinde düzenlendi.
Prof.Dr. Handan Türkoğlu’nun yönettiği birinci oturumda;
Ege Üniversitesi’nden Prof.Dr. Ünal Altınbaş ’21. Yüzyıl Modern Kentlerin Çevresel Sorunları Bağlamında Küresel Isınma Çıkmazı’, GATA’dan Prof.Dr. Prof.Dr. Ömer Faruk Tekbaş ‘Küresel Isınma ve Toplum Sağlığına Etkileri’, Anadolu Üniversitesi’nden Prof.Dr. Cengiz Türe ise ‘Kentsel Küresel Isınma Eylem Planlamasında Karbon Ayak İzi Envanterinin Hazırlanması ve Önemi’ konulu birer sunum gerçekleştirdi.
Prof.Dr. Barış Mater’in yöneteceği ikinci oturumda ise; Uludağ Üniversitesi’nden Prof.Dr. Feza Karaer ‘Kentlerin Su Yönetimi ve İklim Değişikliğine Uyum Sağlanması’, Anadolu Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Mukaddes Korkmaz Sürer ‘Küresel Isınma Hakkında Uluslararası Düzenlemeler’, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden Yük. Çevre Mühendisi Yıldız Cindoruk ise ‘İklim Değişikliği ve Yerel Yönetimler’ konulu birer sunum yapacak.
Prof.Dr. Hasan Ertürk’ün yöneteceği üçüncü ve son oturumda da; İTÜ’den Prof.Dr. Azime Tezer ‘İklim Değişimine Kentsel Adaptasyon’, ODTÜ’den Doç.Dr. Osman Balaban ‘Küresel Isınma ile Mücadelede Kentlerin Rolü: Ulaşım ve Yapı Sektöründen Uluslararası Örnekler’, Abdullah Gül Üniversitesi’nden Yrd.Doç.Dr. Asım Mustafa Ayten de ‘Ülkemizde Sürdürülebilir Ulaşım ve Kent, Kayseri Örneği’ konulu sunumlarda bulunacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 11.09.2014 | Okunma sayısı:2386

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu