Haberler

TÜRKÇE MAKEDONYA’DA OY BİRLİĞİYLE RESMİ DİL OLDU

Font Boyutu

26 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

TÜRKÇE MAKEDONYA’DA OY BİRLİĞİYLE RESMİ DİL OLDU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YATIRIMLARIYLA ÇEHRESİ GÜN GEÇTİKÇE DEĞİŞEN MAKEDONYA’NIN BAŞKENTİ ÜSKÜP’ÜN MERKEZ ÇAYIR BELEDİYE MECLİSİ, OYBİRLİĞİYLE ALDIĞI KARARLA TÜRKÇE’NİN BELEDİYE ÇAPINDA RESMİ DİL OLMASINA KARAR VERDİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’Yİ BÖLGEYE YAPTIĞI TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMALARI NEDENİYLE GEÇTİĞİMİZ YIL ‘FAHRİ HEMŞERİLİK BERATI’ İLE ÖDÜLLENDİREN ÇAYIR BELEDİYESİ, OY BİRLİĞİYLE ALINAN KARARLA TÜRKÇE’Yİ RESMİ DİL İLAN ETTİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla çehresi gün geçtikçe değişen Makedonya’nın Başkenti Üsküp’ün merkez Çayır Belediye Meclisi, oybirliğiyle aldığı kararla Türkçe’nin belediye çapında resmi dil olmasına karar verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi bölgeye yaptığı tarihi ve kültürel miras çalışmaları nedeniyle geçtiğimiz yıl ‘Fahri hemşerilik Beratı’ ile ödüllendiren Çayır Belediyesi, oy birliğiyle alınan kararla Türkçe’yi resmi dil ilan etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Balkanlar’daki tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarında önemli bir merkez olan Makedonya’nın Başkenti Üsküp’ün merkez ilçesi Çayır Belediyesi, Bursa’ya teşekkürlerini uluslararası bir kararla gösterdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından açılan Hatuncuk Camii, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla açılan Rifai Tekkesi ve restorasyonu tamamlanan Gazi Baba Türbesi başta olmak üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımlarla çehresi giderek değişen Çayır Belediyesi, Türkiye açısından önemli bir karara imza attı. Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi fahri hemşehri ilan eden Çayır Belediyesi, hemşehrilik beratını da Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Necmettin Şenocak ve Bayram Vardar’la birlikte törene katılan ve kendisi de Üsküplü olan Başkan Altepe’nin annesi Necla Altepe’ye sunmuştu. Çayır Belediyesi şimdi de Türkiye ve Makedonya arasındaki ilişkiler açısından da önemli bir karar daha aldı. Çayır Belediye Meclis üyelerinin oy birliğiyle aldığı kararla 100 yıl aradan sonra Türkçe belediye çapında resmi dil statüsü kazandı.

Belediye Başkanı destekledi
Çayır Belediye meclisine Türk Demokratik Partisi’nden (TDP) seçilen iki meclis üyesinin Türkçe’nin resmi dil olması teklifi gündeme gelen konu ilk olarak Eylül ayında gündeme alındı. Toplantıda Türkçe’nin belediyede resmileşmesi ile ilgili tüzük değişikliğine gidilmesi kararı alındı. Bu kararın ardından Ekim ayında yapılan meclis toplantısında Türkçe’nin resmi dil olması oylamaya sunuldu. Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti’nin de büyük destek verdiği teklif 24 meclis üyesinin desteğiyle oy birliğiyle resmileşmiş oldu.

Yasa engeli oy birliğiyle aşıldı
Makedonya Cumhuriyeti’nin ilgili kanununa göre, bir azınlığın dilini resmi makamlarda kullanması için bulundukları belediyelerde yüzde 20 ve üstü nüfus oranına sahip olmaları gerekiyor. Ancak ilgili belediye meclisince oybirliğine alınacak bir karar yüzde 20’lik nüfus şartına bakmaksızın azınlıkların dili resmi dil olarak kabul edilebiliyor. İşte bu istisnai durumun işletilmesiyle son yıllarda bu konuda önemli gelişmeler de yaşandı. Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün önemli ve merkez belediyesi olan Çayır Belediyesi’nin oybirliğiyle aldığı kararla yasal engel de aşılmış oldu.

Artık resmi yazışmalar Türkçe olacak
Türkçe’nin resmi dil olmasını belediye meclisi gündemine getiren TDP’li üye ve Belediye Başkanvekili Süleyman Baki, “Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, Çayır Belediyesi’nde bir asır aradan sonra Türkçe resmi bir dil haline geliyor. Biz Çayır Belediyesi Meclisi olarak 26 Eylül tarihinde gerçekleştirdiğimiz toplantıda tüzük değişikliği ve Türkçe’nin resmileşmesi ile ilgili teklifi sunduk ve bu teklif oy birliği ile kabul edildi. Meclisin 9. toplantısında Türkçe’nin, Makedonca ve Arnavutça’dan sonra resmi dil haline gelmesi teklifi kabul edildi. Bugünden itibaren, belediyemizde ve belediyemize bağlı kuruluşlarda ve okullarda Türkçe resmi dil haline geldiği gibi yazışmalar da Türkçe olacak. Bu önemli adımın hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.02.2014 | Okunma sayısı:17909

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir