Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

Türk Dünyası Kocayayla´da buluşuyor

Sitenizde Yayınlayın...

 19 TEMMUZ 017

BASIN BÜLTENİ

TÜRK DÜNYASI KOCAYAYLA’DA BULUŞUYOR

-          BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BU YIL İKİNCİSİNİ DÜZENLENDİĞİ TÜRK DÜNYASI ATA SPORLARI ŞENLİĞİ, 22-23 TEMMUZ TARİHLERİNDE KELES KOCAYAYLA’DA YAPILACAK.

-          BURSA’DA İKİNCİSİ ORGANİZE EDİLEN ULUSLARARASI ORGANİZASYON, DÜZENLENEN BASIN TOPLANTISIYLA KAMUOYUNA DUYURULDU. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE VE KELES BELEDİYE BAŞKANI MEHMET TEKE, BASIN TOPLANTISINA KATILARAK ŞENLİK HAKKINDA BASIN MENSUPLARINI BİLGİLENDİRDİ.

-          ETKİNLİĞE TÜRK DEVLETLERİ VE AKRABA TOPLULUKLARINI TEMSİLEN 23 ÜLKEDEN 215 SPORCU, 50 KÜLTÜR TEMSİLCİSİ VE 236 SOYDAŞ SİVİL TOPLUM KURUMU YÖNETİCİSİNİN KATILACAĞINI AÇIKLAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN VE MOĞOLİSTAN BOZKIRLARINDA, TÜRKİSTAN COĞRAFYASINDA YÜZYILLARDIR OYNANAN ATA SPORLARININ 23 ÜLKEDEN 500 KATILIMCI İLE BURSA’DA ŞÖLEN HAVASINDA GEÇECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlendiği Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, 22-23 Temmuz tarihlerinde Keles Kocayayla’da yapılacak. Etkinliğe Türk devletleri ve akraba topluluklarını temsilen 23 ülkeden 215 sporcu, 50 kültür temsilcisi ve 236 soydaş sivil toplum kurumu yöneticisinin katılacağını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kazakistan, Kırgızistan ve Moğolistan bozkırlarında, Türkistan coğrafyasında yüzyıllardır oynanan ata sporlarının 23 ülkeden 500 katılımcı ile Bursa’da şölen havasında geçeceğini söyledi.

Bursa’da ikincisi organize edilen uluslararası organizasyon, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke, basın toplantısına katılarak şenlik hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa ve çevresi dahil olmak üzere Türkiye’deki Yörük-Türkmen Dernek ve federasyon temsilcilerinin de katılacağı etkinlik kapsamında; Kökbörü (Oğlak kapma), Pars ve Kuşak Güreşleri, At Yarışı, Mangala, At üzerinde Ok Atma, Atlı Güreş, Yaya Okçuluğu, Aşık Atma, Matrak Cenk Sporu gibi spor, savaş ve strateji oyunlarının oynanacağını, ünlü dombra sanatçısı Arslanbek Sultanbek ile Kerküklü ses sanatçıları Ahmet Tuzlu ve Osman Avcı’nın Bursalılarla buluşacağını söyledi. Şenlik süresince Kırgız, Kazak, Kafkas halk danslarından ve aşıkların atışmalarından örnekler sunulacağını, Uludağ’ın eteğindeki tarihi Kocayayla’da; Kazak, Kırgız, Uygur, Özbek, Türkmen, Tatar, Nogay gibi akraba topluluklarının kültürel objelerinin, lezzetlerinin ve giysilerinin sergileneceğini belirten Başkan Altepe, yaylada kımız, süzme yoğurt ve kurut yapımı, Boorsak, Çelpek, Çiğbörek gibi hamur işleri ile yün eğirme, kilim dokuma, gelin alma, aşık atışması, Beşik toyu, Betaşar (Duvak açma), börk, kılıç ve bıçak üretimi, Türk dünyası sohbetleri ve Aksakallar toyu gibi geleneksel törenler ve el sanatlarının uygulamalı olarak gösterileceğini ifade etti. Şenlik kapsamında kurulan Arasta Çarşısı’nda ise geleneksel el sanatları ürünleri satışının yapılacağını anlatan Başkan Altepe, “Göktürk alfabesi dersleri de verilecek. Etkinliğe; Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Moğalistan, Altay Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kırım, Afganistan, Çin-Doğu Türkistan-Uygur Özerk Bölgesi, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, Tataristan, KKTC, Gürcistan (Karakalpaklar), Makedonya, Bulgaristan, Kosova, Irak Türkmeneli, Suriye Bayır-Bucak, Romanya, Macaristan, Pakistan ve Türkiye’den katılım sağlanacak” dedi.

Mirasa sahip çıkıyoruz

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ata sporları şenliğiyle ecdada olan vefa borcunu ödemek ve onun eserlerine, mirasına sahip çıkmak istediklerini belirtti. Somut olmayan mirasa yönelik çalışmalarda Bursa’nın gerçekleştirdiği organizasyonlarla bir adım öne çıktığını ifade eden Başkan Altepe, kırsal kültürün ‘attıkları adımların bir sonucu olarak’ dünya literatürüne girdiğini vurguladı. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’nin bugüne kadar tarım ve hayvancılıkla öne çıkan dağ bölgeleri için turizme kapı aralayacağını ve ciddi bir çekim merkezi olmasının önünü açacağını vurgulayan Başkan Altepe, “Düzenlediğimiz bu organizasyon da bu anlamda yaptığımız çalışmaların en önemlilerinden biri. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke ise yaptığı konuşmada, uluslararası nitelikte bir organizasyonu bölgelerine çekmekten dolayı gurur duyduklarını söyledi. Kocayayla’nın 500 dönümlük alanı ve anlamlı geçmişi nedeniyle Marmara Bölgesi’nin en önemli bölgelerinden biri olduğunu kaydeden Teke, “Hedefimiz Türk dünyası ve akraba topluluklarını burada toplamak. Birlik ve beraberliği, kardeşliği sağlamak. Onların torunları olarak atalarımızın yaptığı sporları gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmak” şeklinde konuştu.

Şenliğe katılım sağlamak isteyenler için 22-23 Temmuz 2017 tarihlerinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Güney Kapısı önünden Keles Kocayayla’ya 09:30, 11:30, 13.30 ve 15.00 saatlerinde ücretsiz araçlar kaldırılacak. Dönüş için ise Keles Kocayayla’dan Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ne 15:00, 17:00, 19:00 ve 22.00 saatlerinde araçlar kaldırılacak. Aynı tarih ve saatlerde Harmancık, Büyükorhan, Orhaneli ve Keles ilçe belediye binaları önünden de halkın şenliğe ulaşımını sağlamak üzere araçlar görevlendirilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 


Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 19 Temmuz 2017 Saat 11:51

Okunma Sayısı: 1658

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları