Haberler

Türbeler ecdada yakışır hale geliyor

Font Boyutu

 26 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

TÜRBELER ECDADA YAKIŞIR HALE GELİYOR
- SULTAN KÜLLİYELERİ, TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİ VE CUMALIKIZIK İLE UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NE GİRMEYE HAZIRLANAN BURSA’DA, OSMAN GAZİ VE ORHAN GAZİ TÜRBELERİNİN ÇEVRESİ ECDADA YAKIŞIR HALE GETİRİLİYOR.
- ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN EN ÖNEMLİ ZİYARETGAHLARINDAN BİRİ OLAN TOPHANE’DEKİ TÜRBELERİN İÇ, DIŞ VE ÇEVRESİNİN ORİJİNAL BİR GÖRÜNTÜYE KAVUŞTUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA - Sultan Külliyeleri, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hazırlanan Bursa’da, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerinin çevresi ecdada yakışır hale getiriliyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın en önemli ziyaretgahlarından biri olan Tophane’deki türbelerin iç, dış ve çevresinin orijinal bir görüntüye kavuştuğunu söyledi.

Tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimari örneği yapılara kadar her alanda önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, bu dönem himayesine aldığı sultan külliyelerindeki bakım onarım çalışmalarına da hız verdi. Çalışmalar kapsamında Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi ile Bursa’yı fetheden oğlu Orhan Gazi’nin Tophane’deki türbelerde de bakım onarım çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Kentin en önemli ziyaretgahlarının başında gelen bölgedeki türbelerin iç ve dış cephelerindeki bakımların ardından çevre düzenlemesi kapsamında zemin özel mermerlerle kaplanıyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, saat kulesinin bulunduğu alan ile türbelerin bulunduğu bölgenin orijinal bir görüntüye kavuşması için başlattıkları çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi. Bursa’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği bölge olan Tophane’deki türbelerin ecdada yakışır hale getirildiğini ifade eden Başkan Altepe, çalışmaların kısa bir süre sonra tamamlanacağını söyledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.02.2014 | Okunma sayısı:3560

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu