Haberler

TÜM YÖNLERİYLE AİLE VE KENTSEL YAŞAMDA KADIN

Font Boyutu

14 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

TÜM YÖNLERİYLE AİLE VE KENTSEL YAŞAMDA KADIN
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA KENT KONSEYİ, YEŞİL BURSAM DERNEĞİ VE ÇEŞİTLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN TOPLANTIDA, KENTSEL YAŞAMDA KADININ ROLÜ ELE ALINDI.
- KADIN VE AİLEDEN SORUMLU DEVLET BAKANI SELMA ALİYE KAVAF, KADININ SOSYAL HAYATTAKİ KONUMUNU GÜÇLENDİRMEK AMACIYLA DÜZENLEDİKLERİ KAMPANYALARLA 8 YILDA 350 BİN KIZI OKULLA BULUŞTURDUKLARINI SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, 100 YIL ÖNCE YERYÜZÜNDEN KAZINMAK İSTENEN BİR DEVLETİN BUGÜN DÜNYAYA YÖN VERİR KONUMA GELMESİNDEKİ EN ÖNEMLİ UNSURUN GÜÇLÜ AİLE YAPISI OLDUĞUNU VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, Yeşil Bursam Derneği, Dağ-Der ve Ankara Bursa Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘Aile ve Kentsel Yaşamda Kadın’ konulu konferansta kadının kentsel yaşamdaki rolü ele alındı.

Tayyare Kültür Merkezi´nde düzenlenen konferansa Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali Yardımcısı Selman Yenigün, AK Parti Milletvekilleri Ali Kul ve Canan Candemir Çelik, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

“En büyük kozumuz güçlü aile yapımız”
Toplantının açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’nin en önemli kozunun güçlü aile yapısı olduğunu söyledi. Bursa’da sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte örnek çalışmalara imza attıklarını dile getiren Başkan Altepe, “100 yıl önce yeryüzünden silinmek istenen bir devlettik. Bugün ise dimdik ayaktayız ve dünyaya yön veren bir koruma geldik. Bunun temelinde güçlü bir aile yapımızın olması yatıyor. Bu güçlü aile yapısının oluşmasında ise kadının rolü çok büyük. Gençlerimizin bilgili, birikimli, geleneklerine bağlı yetişmesinde en büyük görev kadınlarımıza düşüyor. İyi yetişen genç nüfusumuz sayesinde bugün Avrupa’nın birçok ülkesi genç işgücünden yararlanmak için bizimle işbirliği yapmak istiyor” diye konuştu.

“Aile ancak kadının güçlenmesiyle kuvvetlenir”
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ise oturum başkanlığını Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala’nın yaptığı panelde, kadının Türk toplumundaki yeri hakkında bilgiler verdi. İnsanı ve ahlaki değerlerimizin genç nesillere aktarılmasının güçlü aile yapısı içerisinde gerçekleşebileceğini kaydeden Bakan Kavaf, aile yapısının güçlü olması için kadının güçlendirilmesiyle mümkün olacağını kaydetti. Kadın haklarının gelişimiyle ilgili tarihi süreç hakkında bilgiler veren Bakan Kavaf, 20. yüzyılın tüm teknolojik gelişmelere rağmen arkasında büyük bir enkaz bıraktığını belirtti. Modernleşme hareketlerinin Tanzimat Fermanı ile başladığını kaydeden Kavaf, "Bizim modernleşme çabamız eğer AB olarak tanımlıyorsak, ta Tanzimat döneminden başlar. Aslında Tazminat Fermanı bizim AB için de ilk uyum paketimiz. 20. yüzyıl yaşanan tüm değişime ve bilim ile teknolojideki ilerlemeye rağmen arkasında ağır enkaz bıraktı. 21. yüzyıl, 20. asrın olumsuz hatalarının tekrar edilmeyeceği bir çağ olacaktır. 21. yüzyıl insanların ortak değerlerinin tarih ve kültürel mirasının inançlarının ve değerlerinin yükselişe geçtiği bir yüzyıl olacaktır. Ortak değerlerin yüceldiği ve birlikte yaşama kültürünün güçlendiği tarihi husumetlerin sona erdiği artık diyalog ve ittifak ile neticelendirileceği bir yüzyıl hayal ediyoruz. 21. yüzyılın böyle bir yüzyıl olacağı konusunda ümitliyiz. Daha en başından beri böyle bir yüzyılın oluşabilmesini samimi mücadele veriyoruz. Bugün burada olmamızın sebebi de bu" dedi.

"Kadın erkek eşitliği yerelde kalmamalı"
Demokrasi, hak ve eşitlik mücadelesinin yerel olmaktan çıkarak küresel bir boyut kazandığını vurgulayan Kavaf, "Kadın hakları sadece Türkiye´deki kadınların mücadelesi değil. Pakistan ve Irak´taki kadınların mücadelesidir. Hak ve özgürlükler bugünün dünyasında hiç kimsenin tekelinde değil. Bu artık insanlığın ortak değeridir. Demokrasi ve insanca yaşam şansı belli ülkelerin belli bölgelerin imtiyazı olması bütün insanlığın ortak değeri olsun diyoruz. Biz kendi sınırlarımız içerisinde verdiğimiz hak mücadelesini aynı zamanda evrensel bir mücadele olarak görüyoruz. Çünkü dünyada barışın ancak bu şekilde tesis edilebileceğine inanıyoruz. Biz insanı kadın erkek diye değil, öncelikle insan olarak görüyoruz. Ve haklara da insan hakları çerçevesinden bakıyoruz" diye konuştu.

"Dünyanın problemlerine kadın eli değmeli"
Kadın ve erkeğin haklarının bir insanlık meselesi olarak değerlendirdiklerini belirten Kavaf, dünyanın tüm meselelerine kadın elinin değmesi gerektiğini ifade etti. Kavaf, "Biz kadın ve erkeğin temel haklara sahip olmasını, demokrasinin, çağdaşlığın bir gereği olmanın çok ötesinde bir insanlık meselesi olarak görüyoruz. Büyük ülke olmak bunu gerektirir. İnsan hakları mücadelesi yerele sıkışıp kalamaz. Yerele sıkışıp kalan haklar, sadece belli bir kesimin faydalandığı imtiyazlara dönüşmesine engel
olamazsınız. Onun için konuya evrensel bakmak gerekir. Kadın hakkı meselesi, kadına değer veren herkesin meselesidir. Açık yüreklilikle söylüyorum. Dünyanın tüm meselelerine mutlaka kadın eli değmelidir. Ama kadın eli, dünyanın tüm meselelerinden önce kendi sıkıntılarına değmeli. Önce kendi içerisindeki hak mücadelesi önündeki engelleri aşmalıdır" ifadelerini kullandı.

"8 yılda 350 bin kızımızı okulla buluşturduk"
Kadınlarımızın okur yazarlık oranlarını artırmak için yoğun bir çaba sarf ettiklerini kaydeden Kavaf, 8 yıl içerisinde 350 bin kızı okulla buluşturduklarının altını çizdi. Kavaf, "2003 yılından beri başlattığımız kampanyalar,´haydi kızlar okula´ ´ana kız okuldayız´ ´baba beni okula gönder´ gibi kampanyalarla 8 yılda 350 bin kızımızı okulla buluşturduk. Bu kızlarımızın eğitimlerini sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Çünkü biliyoruzki, sürdürülebilir bir eğitimle bunların mesleki eğitimle
tamamlayabilirsek kızlarımız ve kadınlarımız kendi ayakları üzerinde durmasını sağlarız. Türkiye´de zoru başardık. Biz halkı Müslüman bir ülke olarak demokrasinin, değişimin ve modernleşmenin mümkün olduğunu gösterdik. Müslüman ülkelerine yakıştırılan birçok etiketin ne kadar yersiz olduğunu ispatladık. Yerel ve evrenselin, inanç ile değişimin, tarih ve geleceğin bir arada bulunabileceğini tüm dünyanın anlamasını ve tanımasını sağladık. Bunu yaparken kültürel kodlarımızdan ve değerlerimizden taviz vermedik. Tarihimizi reddetmedik" dedi.


"Eğitim zengin ve şehirli kadınların değil, tüm kadınların hakkıdır"
Eğitimin yalnızca şehirli ve zengin kadınların değil, tüm kadınların hakkı olduğunu kaydeden Kavaf, kadınların onurunun ayaklar altında alınmasına karşı olduklarını söyledi. Kavaf, "Bizler yönü Avrupa´ya dönük olan ülkelerin kadınlarıyız. Bizler çağdaş ve demokratik kurumları benimsemiş, demokrasiyi özümsemiş bir ülkenin kadınlarıyız. Bizler yoksulluğu ve eğitimsizliği ayrımcılığı reddeden bir ülkenin bireyleriyiz. Bizler kendimiz için ne istiyorsak, aynısını bütün dünya kadınları için istiyoruz. Eğitimin yalnızca şehirli ve zengin kadınların değil, tüm kadınların hakkı olduğuna inanıyoruz. Bunun için de eğitim kampanyaları düzenliyoruz. Bu konudaki icraatlarımız samimiyetimizin göstergesidir. Kadınların bir meta olmasına nasıl karşı çıkıyorsak onurun ayaklar altında kalmasına da aynı oranda karşı çıkıyoruz. Eşitlik, hukuk, hak ve adalet dediğimiz kadar ölümler son bulsun. Çocuklar da kadınlar da ölmesin, öldürülmesin diyoruz. Asla umutsuz değiliz. Bir tek değişir o bir tek şeyin değişmesiyle dünya değişir. Dünyadaki çarpık manzaranın ortadan kalkacağına inanıyorum. Bu güce sahibiz. Bu kültürel değişime de sahibiz. Yeter ki gücümüze ve kendimize inanalım" diye konuştu.
Konuşmaların ardından, Yeşim Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, günün anısına Bakan Kavaf, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali Vekili Selman Yenigün ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala’ya birer plaket verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 14.11.2010 | Okunma sayısı:6758

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu