Haberler

Trafikte bir düğüm daha çözülüyor

Font Boyutu

01 EKİM 2017

BASIN BÜLTENİ

TRAFİKTE BİR DÜĞÜM DAHA ÇÖZÜLÜYOR
- BURSA’DA KENT İÇİ TRAFİĞİN EN ÖNEMLİ DÜĞÜM NOKTALARINDAN BİRİ OLAN ORHANELİ KAVŞAĞI İLE ACEMLER ARASINI 4’ER ŞERİDE ÇIKARACAK ÇALIŞMA KAPSAMINDA YAPILAN YENİ YAYA ÜST GEÇİDİ TAMAMLANMA AŞAMASINA GELDİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, MEVCUT ÜST GEÇİT AÇIKLIĞININ 3’ER ŞERİDE GÖRE YAPILDIĞINI BU NEDENLE YENİ YAPILAN ÜST GEÇİDİN TAMAMLANMASI İLE TRAFİĞİN HER İKİ YÖNDE DE 4’ER ŞERİT OLARAK AKACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa’da kent içi trafiğin en önemli düğüm noktalarından biri olan Orhaneli kavşağı ile Acemler arasını 4’er şeride çıkaracak çalışma kapsamında yapılan yeni yaya üst geçidi tamamlanma aşamasına geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, mevcut üst geçit açıklığının 3’er şeride göre yapıldığını bu nedenle yeni yapılan üst geçidin tamamlanması ile trafiğin her iki yönde de 4’er şerit olarak akacağını söyledi.

Bursa’nın her alanda ulaşılabilir bir kent olması hedefiyle raylı sistem, köprü ve kavşak, yeni yollar ve yol genişletme çalışmalarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, trafik yoğunluğunun sorun haline geldiği mevcut yollar da yeni düzenlemeler gerçekleştiriyor. Şehit içi trafiği olumsuz etkileyen en önemli kavşaklardan biri olan Orhaneli kavşağındaki yığılma da pratik uygulamalarla ortadan kaldırılıyor. Özellikle İzmir yolu gidiş istikametinde batçığı kullanmayıp, Orhaneli Kavşağı’nı kullanacak araçların neden olduğu yoğunluğun ortadan kaldırılması için bölgede şerit genişletme çalışması yapılmıştı. Bunun yanı sıra kavşak ortasındaki göbek de kaldırılarak, Ankara yolu üzerindeki Polis Okulu Kavşağı’nda olduğu gibi aynı anda çok daha fazla araca geçiş imkanı sağlayacak akıllı kavşak uygulamasına geçilmişti. Şerit genişletme çalışmalarındaki son engel olan mevcut yaya üst geçidinin kaldırılması amacıyla yapılan yeni yaya üst geçidi de tamamlanma aşamasına geldi. Yeni üst geçidin tamamlanması ile yol her iki yönde de 4’er şeride çıkarılacak ve böylelikle trafik akışı hızlanacak.

Eski üstgeçit kaldırılacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, inşaatı tamamlanma aşamasına gelen yeni yaya üst geçidindeki çalışmaları yerinde inceledi. Ulaşılabilir bir kent olma yolundaki çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini dile getiren Başkan Altepe, en önemli hedeflerinin kent içi trafiği rahatlatmak olduğunu vurguladı. Kent içi trafiğin en yoğun olduğu noktalardan birinin de Orhaneli Kavşağı ile Acemler Kavşağı arasındaki bölge olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu bölgenin rahatlatılması için de sürekli çalışıyoruz. Her iki yönde 3’er şerit olan yolun genişletilmesi için çalışıyoruz. Ancak buradaki mevcut yaya üst geçidinin açıklığı genişlemeye imkan vermiyordu. Bunun yerine yaptığımız yeni yaya üst geçidi tamamlanmak üzere. Artık yaya geçişleri bu köprüden sağlanacak ve eski üstgeçidi kaldıracağız. Eski köprünün kaldırılmasının ardından gidiş ve geliş yönünde yol 4’er şeride çıkmış olacak. Yaklaşık 1,5 milyon liraya mal olan bu köprü bölge trafiğine önemli bir rahatlama getirecek” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 01.10.2017 | Okunma sayısı:2685

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu