Haberler

“Toplumsal cinsiyet eşitliğini önemsiyoruz”

Font Boyutu

15 EKİM 2014

BASIN BÜLTENİ

“Toplumsal cinsiyet eşitliğini önemsiyoruz”
- Bursa Kent Konseyi’nin (BKK) ortağı olduğu, SOMER koordinasyonunda yürütülecek olan ‘Kadın Meclisleri Bağlamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ projesi başlıyor.

BURSA – Bursa Kent Konseyi’nin (BKK) ortak ve yönlendirici olduğu, Sosyal Politikalar Merkezi (SOMER) tarafından geliştirilen ‘Kadın Meclisleri Bağlamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ projesi kabul edildi.

Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler 2 Yerel Düzeyde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Güçlendirilmesi Ortak Programı tarafından desteklenen, Sosyal Politikalar Merkezi (SOMER) koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK), Uludağ Üniversitesi tarafından yürütülecek olan Kadın Meclisleri Bağlamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ projesi kabul edildi. Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Ortak Programı Bursa İl Koordinatörü Burcu Üzümcüler ile BKK Sivil Toplum ve Projeler Ofisi’nden Özlem Acar’ın bir araya geldiği imza töreninde konuşan BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, proje ile toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışının öncelikli olarak kent konseyleri kadın meclislerinde artırılmasını hedeflediklerini söyledi. Proje kapsamında pilot olarak 11 il belirlediklerini anlatan Keskin, “Adıyaman, Antalya, Bursa, Gaziantep, Malatya, Mardin, Samsun, İzmir, Kars, Nevşehir, Şanlıurfa ve Trabzon faaliyet gösteren kent konseyi kadın meclisleri ile Yerel Eşitlik Eylem Planı (YEEP) temsilcilerini düzenleyeceğimiz çalıştaylarda bir araya getireceğiz. Toplumun farklı kesimlerinden kadınları bir araya getiren bir platform olan kent konseyleri kadın meclislerinde toplumsal cinsiyet eşitliği oluşması ile kadınların karar alma mekanizmalarına katılımının artırılması hedefliyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Ortak Programı Bursa İl Koordinatörü Burcu Üzümcüler ise, toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımının yerel yönetim anlayışına yerleştirilmesini açısından ‘Kadın Meclisleri Bağlamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ projesini önemsediklerini anlattı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 15.10.2014 | Okunma sayısı:1758

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir