Haberler

TOPLU ULAŞIMA TAZE KAN

Font Boyutu

BURULAŞ İşletme Merkezi’nde gerçekleştirilen törende konuşan, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da yaşam kalitesini artırmaya yönelik hizmetlerinin devam ettiğini söyledi. Başkan Altepe, Bursa’yı ‘Avrupa Kenti’ unvanına yakışır çağdaş bir kent haline getirmek için gereken tüm gayretin gösterildiğine işaret ederek, Bursa’nın en büyük sıkıntılarından olan ulaşım konusunun gündemlerinin ilk maddesini oluşturduğunu bildirdi. Başkan Altepe, kesintisiz ulaşım sorunun çözümü için yapılacak yatırımların Büyükşehir Belediyesi’nin tüm yatırımlarının yüzde 70’ini oluşturduğunu ifade ederek, “Kaynakları üreterek, ulaşımda gerekli argumanları geliştirerek sorunları aşalım” dedi.

 

Kesintisiz ulaşıma toplu ulaşım dopingi

Bursa’da 50 yıl önce bin civarında olan araç sayısının bugün 500 bine ulaştığını dile getiren Başkan Altepe, “İzoleli, kesintisiz ulaşımın sağlanması, raylı sistemlerle ve toplu ulaşımla mümkündür. Biz ulaşım konusunda yaptığımız tüm harcamaları ve aldığımız kredileri belediyemiz tarafından karşılıyoruz. Dönem başında BursaRay C etabında başlatılan yaklaşık 6,5 km hafif raylı sistem hattı yakında bitecek, sağlanan yüzde 36’lık tasarrufla Emek’e ulaşılacak. Bu yatırımın temelini de 15 gün sonra atacağız. Öte yandan Kestel’e ulaşımda hafif raylı sistemde proje çalışmalarına başladık. Kentin doğusundaki son nokta olan Kestel ve Gürsu’ya da raylı sistemi ulaştıracağız. Bu arada Gürsu Kavşağı inşaatı önümüzdeki ay sonunda hizmete açılıyor. Diğer yandan kavşak iyileştirmelerimiz Acemler’le devam edecek. Bunun da çalışmalarına salı günü başlayacağız” şeklinde konuştu.

 

Bursa trafiğini rahatlatmak için önemli adımlar atıldı

Bursa’daki otoparkların bundan sonra BURBAK tarafından işletileceğini ifade ederek, bu konudaki çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Altepe, “Belediyemizin tüm birimleri aktif olarak çalışıyor. Bursamız’ın trafiğini her yönden rahatlatma ile ilgili önemli adımlar atmış bulunuyoruz. İnsanların farklı yolları da kullanabilmeleri, çevre yoluna bağlantılar yapmak ve yeni çalışmalarla yolları genişletelim istiyoruz. Toplu ulaşımda raylı sisteme ek olarak otobüslerimizi artırıyoruz” dedi.

 

“Hedef tek kart”

Sosyal belediye olma özelliği taşıyan Büyükşehir Belediyesi’nin en güzel araçlarla, en kaliteli elemanlarla en güzel hizmeti sunmaya çalıştığına işaret eden Başkan Altepe, “Bu şehrin sıkıntısı da bayramı da bizim. İstanbul'da yüzde 70, Ankara'da yüzde 90, İzmir'de yüzde 100 olan kamu payı Bursa'da yüzde 30'a yeni ulaştı. Bu oranı yükseltmek için ilgili esnafı da mağdur etmeden çalışmalar yapıyoruz. Engeller var ama kimseyi mağdur etmeden bu sistemi entegre edeceğiz. Bursa’da herşey dünyada olduğu gibi olmalı. Vatandaş en az ücretle, tek kartla kentte istediği noktaya gidebilmeli. Bursamız’a yakışır bir ulaşım sistemine ulaşmak için hiçbir engelden kaçmayacağız” diye konuştu.

 

15 yeni otobüs törenle seferlere başladı

Nisan ayında 18 metrelik 10 otobüsün seferlere başladığı, bugünde 8 metrelik 65 yolcu kapasiteli 15 aracın ulaşım filosuna dahil olduğunu söyleyen Başkan Altepe, “Bursa toplu ulaşımda Türkiye’nin en genç filosuna sahip. Bugün hizmete giren araçlarla yeni otobüslerimizin sayısı 170 oldu. Şu anda otobüslerimizin yaş ortalaması 1. Hemşehrilerimize kaliteli araçlarla hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Altepe, yeni araçların çevre dostu, egsoz emisyonuna sahip, ABS, ASR sistemlerine sahip AB normlarına uygun olduğunu ifade etti.

 

Başkan Altepe’ye teşekkür

BURULAŞ Genel Müdürü Ali Kaya da konuşmasında, BURULAŞ’ın 22 km’lik raylı sistem, 48 raylı sistem aracı ve 170 otobüslük filosu ile halka güvenli, dakik ve konforlu toplu taşım hizmeti verdiklerini bildirdi. Kaya, “BURULAŞ olarak amacımız, hemşehrilerimize kaliteli toplu ulaşım, hizmeti vererek, Bursa’nın marka kent oluşumuna destek vermektir. BURULAŞ, ileriyi aydınlatan vizyonu, teknolojisi, genç ve dinamik kadrosuyla başarılı çalışmalarına devam edecektir” dedi. Kaya, çalışmalarında desteklerini esirgemeyen Başkan Altepe’ye de teşekkür etti. Konuşmaların ve protokol üyelerinin kurdele keserek otobüslerin seferlerini başlatmasının ardından Başkan Altepe, otobüsün direksiyonuna geçerek konukları gezdirdi.

Törene, AK Parti Bursa İl Başkanı Nagip Vardar, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı İlhan Parseker, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’nın yanı sıra ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve İl Genel Meclis üyeleri ve muhtarlar da katıldı.

Tarih: 24.09.2009 | Okunma sayısı:5972

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir