Haberler

TOPLU TAŞIMADA TEK YETKİ UKOME VE BÜYÜKŞEHİR’DE

Font Boyutu

02 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

TOPLU TAŞIMADA TEK YETKİ UKOME VE BÜYÜKŞEHİR’DE
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BÜYÜKŞEHİR SINIRLARINDA ÇALIŞAN SERVİS, MİNİBÜS, DOLMUŞ VE TAKSİLERLE İLGİLİ RUHSAT, GÜZERGAH VE ADETLERİN BELİRLENME YETKİSİNİN UKOME VE BÜYÜKŞEHİR’İN YETKİSİNDE OLDUĞUNU BELİRTEREK, İLÇE BELEDİYELERİNDEN ALINAN RUHSATLARIN SADECE İLÇE İÇİ TAŞIMADA GEÇERLİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
- İLÇE BELEDİYELERİNDEN RUHSAT ALAN TOPLU TAŞIMA ARAÇ SAHİPLERİNİ İLERİDE MAĞDUR OLMAMALARI KONUSUNDA UYARAN BAŞKAN ALTEPE, BU İLÇELERİN BÜYÜKŞEHİR SINIRLARINA ALINSA DAHİ ALINAN RUHSATLARIN SADECE İLÇE İÇİNDE GEÇERLİ OLACAĞINI VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir sınırlarında toplu taşıma araçlarının ruhsat, güzergah ve sayılarının belirlenme yetkisinin UKOME ve Büyükşehir Belediyesi yetkisinde olduğunu belirterek, ilçe belediyelerinden ruhsat alan araçların Büyükşehir sınırlarında çalışamayacağını söyledi.

Bursa’nın her köşesine ulaşılabilir bir kent olması için bütçenin yüzde 70’ini ulaşım yatırımlarına ayırdıklarını dile getiren Başkan Altepe, Büyükşehir sınırlarında ulaşımın sağlıklı bir şekilde sağlanması için gerekli düzenlemelerin de Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını kaydetti. Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki S plakalı servis araçları da dahil minibüs, dolmuş, taksi gibi her türlü toplu ulaşım aracının sayılarının, güzergahlarının belirlenmesi ve ruhsat verilmesi yetkisinin de UKOME ve Büyükşehir’de olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Büyükşehir sınırları dışında yer alan ilçelerden alınan servis, minibüs, dolmuş ve taksi plakaları sadece alındığı ilçe içerisinde taşımacılık yapılabilmesi için geçerlidir. Bu ruhsatlarla diğer ilçelerde ve Büyükşehir sınırlarında çalışmaları mümkün değildir” dedi.

“Kimse mağdur olmasın”
Büyükşehir sınırlarının tüm ili kapsamasına yönelik düzenlemelerin gündemde olduğunu da hatırlatan Başkan Altepe, “Bu ilçeler de Büyükşehir sınırlarına geçse bile, ilçe belediyelerinin verdiği ruhsatlar sadece verildiği ilçede geçerli olacak. Önceden alınan ruhsatlar, ileriye dönük herhangi bir hak doğurmayacaktır. İlçe belediyelerinden ruhsat alan servis araçları güzergah olması halinde kendi ilçelerinden Büyükşehir sınırları içindeki işyerlerine taşımacılık hizmeti yapabilirler. Aynı şekilde iş bitiminde de fabrikadan kendi ilçelerine işçi götürebilirler. Ancak Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bir yerden başka bir yere taşımacılık yapmaları kendi ilçeleri dışında söz konusu değildir. İleride herhangi bir mağduriyet olmaması için vatandaşlarımızı uyarıyorum” diye konuştu.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 02.07.2011 | Okunma sayısı:10247

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir