Haberler

TKB’DEN BURSA’YA BİR ÖDÜL DAHA

Font Boyutu

 TKB’DEN BURSA’YA BİR ÖDÜL DAHA

- TKB Süreklilik Ödülü Bursa’nın
- Bursa’nın müze tecrübesi Karadeniz’e aktarılıyor…

SAMSUN - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi mirası koruma projeleri, bu alanda Türkiye’nin en büyük otoritesi olan Tarihi Kentler Birliği’nden(TKB) bir ödül daha aldı. TKB, Tarihi ve Kültürel mirası koruma proje ve uygulamaları özendirme yarışmasında Bursa’yı Süreklilik Ödülü’ne değer buldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ödülünü, Tarihi Kültürel Mirası Koruma Projeleri Koordinatörü Aziz Elbas aldı.

Büyük Samsun Oteli’nde gerçekleştirilen ödül töreninde bir değerlendirme yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarihi Kültürel Mirası Koruma Projeleri Koordinatörü Aziz Elbas, daha önce TKB’den 5 ödül aldıklarını hatırlattı. ‘Tarihi kültürel mirası koruma ve yaşatma projelerimiz önemli bir aşamaya geldi. Bunun sonucunda TKB’nin 6. Ödülünü ‘süreklilik’ dalında aldık, Bursa adına gururlu ve sevinçliyiz’ diyen Elbas, ödüle konu olan projelerin ise, Eskişehir Hanı ve Davutpaşa Hamamı restorasyon projesi ile Arkeopark düzenleme projesi olduğunu bildirdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ödülünü TKB Başkanı ve Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’den alan Elbas, bu alanda elde ettikleri birikim sayesinde önümüzdeki dönemde onlarca tarihi değerin yeniden kentin ziynetleri arasına katılacağını ifade etti.

KENTLERİN HAFIZA MERKEZLERİ; KENT MÜZELERİ
Tarihi Kentler Birliği üyeleri Samsun’da, tarihi kültürel mirası koruma çalışmalarının yanı sıra, son yıllarda pek çok Anadolu kentinin başlattığı ‘kent müzesi kurma çabalarını’ da değerlendirdi. Kentler Kimliğini Unutmamalı; Her Kente Kent Müzesi başlıklı oturumlarda, Bursa’nın bu alandaki birikimleri anlatıldı. ÇEKÜL Yönetim Kurulu Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, ‘kentlerin hafıza merkezi’ olarak tanımladığı kent müzelerine Bursa’nın iyi bir örnek tekil ettiğini söyledi ve bu örneklerin çoğalması için çalıştıklarını söyledi.

HER KENTE BİR KENT MÜZESİ
‘Her Kente Kent Müzesi’ başlıklı oturumda konuşan ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı Mimar Mithat Kırayoğlu, kent müzelerinin 19. Yüzyıl başında ABD’de ortaya çıktığını hatırlattı. Kent müzelerinin gelecekte kimlikli kentlerle özdeşleşeceğini ifadeden Kırayoğlu, özellikle somut olmayan kültür mirasının bu mekanlarda korunacağına inandığını belirtti. Kırayoğlu, “Aslında son dönemde kentlerimizi kaybetme noktasına gelmiştik ancak Tarihi Kentler Birliği tam zamanında yetişti ve bugün bu kentleri yeniden kazanma aşamasına geldik. Kent müzeleri kentlinin kentle tanışma noktalarıdır. Bir kentin öyküsüdür. Ancak biz bunu oluşturmada geç kaldık, şimdi artık kentlerimizle tanışma ve barışma zamanıdır.” dedi. Kırayoğlu ayrıca, ÇEKÜL ve TKB olarak, kent müzesi kurmayı planlayan kentlere her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

Daha sonra konuşan Bursa Kent Müzesi Müdürü ve Başkan Danışmanı Ahmet Erdönmez ise, 2000 yılında başlayan Bursa Kent Müzesi kuruluşunu anlattı. Eser toplama, koleksiyon oluşturma, bina oluşturma aşamalarından sonra, Türkiye’ye model olacak bir müze oluşturulduğunu anlatan Erdönmez, önümüzdeki dönemde kent müzesi oluşturmayı planlayan kentlerin ‘koleksiyon nasıl bulacağız’ kaygısından uzaklaşması gerektiğini söyledi. Erdönmez, “Bugün artık kent müzesi yapacak kentlerin önemli şansı var, çünkü TKB ve ÇEKÜL gibi bu konuda birikimi olan kuruluşlar var.” Dedi. Müzeye bağışlanan ürünlerle birlikte çok ciddi anıların da müzelerde saklandığına dikkat çeken Erdönmez, kentlinin kendini müzede bulmasıyla büyük halk kitlelerine ulaştıklarını ifade etti.
Erdönmez, kent müzelerinin ayakta kalması için yerel yönetimlerin ve halkın desteğine ihtiyaç olduğuna dikkat çekti ve Bursa’daki başarının arkasında her iki desteğin de bulunması olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında başlatılan Samsun Kent Müzesi oluşturma çalışmaları incelendi.

TKB’DE KAN DEĞİŞİMİ
Tarihi Kentler Birliği’nin Samsun’da gerçekleştirilen 2011 yılı ilk buluşması, Türkiye’nin bu alandaki otorite kurumu olan TKB’de kan değişimine de sahne oldu. Birliğin yaklaşık 7 yıldır başkanlığını yürüten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, görevi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı’na devretti. Tarihi Kentler Birliği Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda Başkanlık, yaklaşık 1 yıl Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey tarafından yürütülecek. Bir yıl sonra yapılacak olağan genel kurul sonrası TKB yeni başkanını belirleyecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 14.05.2011 | Okunma sayısı:4534

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir