Haberler

Tiyatronun coşkusu Bursa’yı sardı

Font Boyutu

20 EKİM 2014

BASIN BÜLTENİ

Tiyatronun coşkusu Bursa’yı sardı
- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 19.´su düzenlenen ´Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali´ coşkulu görüntülerle başladı.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa, artık dünya mirası. Evrensel değer olan Bursa’da festivale gelen konuklarımızı ağırlamaktan da onur duyuyoruz” dedi.
- Başkan Altepe: “Barış ve dostluk mesajları tiyatro aracılığıyla dünyaya ulaşıyor.”
- ‘19. Uluslararası Bursa Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Festivali’ kapsamında hazırlanan ‘Kukla ve Kuklacılar’ sergisi de Tayyare Kültür Merkezi (TKM) Sami Güner Sanat Galerisi’nde izlenime sunuldu.

BURSA – ‘19. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’, Bursa Kent Müzesi Amfi Tiyatro’da yapılan açılış töreniyle coşkulu görüntüler eşliğinde başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ve Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSITEJ) Türkiye Temsilciliği tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’, bu yıl 19. kez gerçekleştiriliyor.
Klasik yapıdaki çocuk ve gençlik oyunlarının yanı sıra sokak oyunlarından, dans ve müzik ağırlıklı oyunlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan festival kapsamında yerli ve yabancı tiyatro toplulukları Bursa’da buluşuyor. Bu yıl 20-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen festivale, 8 Türk ve 11 yabancı topluluk katılıyor. Türkiye, Bulgaristan, Arjantin, Fransa, İtalya, Danimarka, İspanya, Norveç, Polonya ve Gürcistan’dan gelen ekipler katılıyor. Festivalin açılış töreni, Bursa Kent Müzesi Amfi Tiyatro’da coşkulu görüntüler eşliğinde başladı.

“Bursa’dan dünyaya Barış mesajları”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, festivalin açılışında yaptığı konuşmada tiyatronun önemine dikkat çekerek, “Bursa’da bu yıl 19.’sunu gerçekleştirdiğimiz festivalimiz, kentin her köşesinde dostluk ve barış rüzgarları estiriyor. Bu barış ve dostluk mesajları, tiyatro aracılığıyla Bursa’dan dünyaya ulaşıyor” dedi.

“Çocukların ufkunu açan festival”
Festivalin her yıl geleneksel olarak düzenlendiğini ve bundan sonra da gelişerek devam edeceğini ifade eden Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak bizler, medeniyet kenti Bursa’yı yaşayan canlı bir tarih başkenti, müzekent haline getirmek istiyoruz. Bursa, artık dünya mirası. Evrensel değer olan Bursa’da festivale gelen konuklarımızı ağırlamaktan da onur duyuyoruz. Bursa’da coşkulu bir organizasyona imza atan festivalin çocuklarla gençlerin ufkunu açacağına inanıyorum” diye konuştu.
Başkan Altepe, Bursa’nın tiyatro açısından çok şanslı bir kent olduğunu, tiyatroya emek veren değerli sanatçıların bu kentte sanatlarını yaşattıklarını sözlerine ekledi.
Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSITEJ) Türkiye Merkezi Başkanı Haluk Yüce de 19 yıl önce Bursa’da başlatılan festivalin her yıl aynı heyecanla hayata geçirildiğini vurguladı. Tiyatro sanatının çocukların yaşamına renk kattığını vurgulayan Yüce, kentte önemli ekiplerin gösterilerini sahneleyerek kendilerini tanıtacaklarını söyledi.

“Uluslararası iletişim ve kültür alışverişini amaçlıyoruz”
Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik de festivalde, yerli ve yabancı tiyatro topluluklarının 18 gösterisi ve 3 atölye çalışması ile 1 serginin sanatseverlerle buluşacağını söyleyerek, “Bu yıl 19. kez düzenlenen festivalle, uluslararası iletişim ve kültür alışverişini sağlamayı ve çocuklara tiyatro sevgisi aşılamayı amaçlıyoruz” dedi.
Bursa´daki ilköğretim okullarından öğrencilerin de izlediği açılış töreninde, konuşmaların ardından sahneye çıkan Bulgaristan ekibi, Burgas Devlet Kukla Tiyatrosu, ‘Tumba Lumba’ adlı oyununu sahneledi. Açılış törenine, Bursa’dan Oyunbaz Atölye de tahtabacak ve figür balon gösterileriyle renk kattı. Törenin ardından festival kapsamında hazırlanan ‘Kukla ve Kuklacılar’ sergisi ise Tayyare Kültür Merkezi (TKM) Sami Güner Sanat Galerisi’nde izlenime sunuldu.
Bursa’da 6 gün boyunca katılımcı toplulukların gösterilerinin yanı sıra atölye çalışmalarının da yer aldığı festivalde oyunlar, Tayyare Kültür Merkezi, Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesi, Adile Naşit Kültür Merkezi, Kent Müzesi Amfi Tiyatro, Burç Kültür ve Gösteri Merkezi (BKGM), Konak Kültür Evi ve Bursa Göç Müzesi’nde izlenebiliyor. Tüm oyunlara ve atölye çalışmalarına katılım ise ücretsiz…

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 20.10.2014 | Okunma sayısı:3581

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu