Haberler

TİYATROCULAR BURSA’YA HAYRAN KALDILAR

Font Boyutu

 7 EKİM 2010

TİYATROCULAR BURSA’YA HAYRAN KALDILAR
- ‘15. ULUSLARARASI BURSA ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ’NİN KONUK SANATÇILARI, TARİHİ DEĞERLERİYLE GÖZ KAMAŞTIRAN BURSA’YA HAYRAN KALDILAR.

BURSA – ’15. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’ nedeniyle kente gelen yerli ve yabancı tiyatrocular, tarihi ve turistik mekanlarını gezdikleri Bursa’ya hayran kaldılar.

Büyükşehir Belediyesi Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ve ASSITEJ Türkiye Merkezi işbirliği ile 15.’si düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’, 5’i yabancı 16 tiyatro topluluğunu sanatseverlerle bir araya getirdi. Tiyatrocular, en güzel oyunlarını kentin farklı noktalarında sahnelerken, aynı zamanda kültür gezisiyle de Bursa’yı daha yakından tanıma fırsatı buldular.
İzmir, İstanbul ve Ankara’dan gelen tiyatro toplulukları ile İspanya ve Bulgaristan’dan gelen kukla tiyatrosu sanatçılarının katıldığı geziye, Cumalıkızık köyünden başlandı. Bursa’nın tarihi evlerinin en güzel örneklerinin bulunduğu Cumalıkızık’ta semaverlerde yapılan çaylar içildi, köylü kadınların yaptığı ekmeklerin tadına bakıldı. Cumalıkızık’ın nostaljik sokaklarında gezen sanatçılar, temiz havanın tadını da doyasıya çıkardı. Daha sonra Yeşil Külliyesi’ne gelen tiyatrocular, Yeşil’deki mağazalardan alışveriş yaptı.
Bursa turunda Tophane´yi de gezen sanatçılar, Osmangazi ve Orhangazi türbelerini ziyaret etti. Bursa Kent Müzesi ziyaretiyle şehir turunu noktalayan konuklar, en çok Bursa’nın yeşilliğine hayran kaldıklarını söylediler. Osmangazi ve Orhangazi türbelerinden çok etkilenen yabancı misafirler ise Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan Bursa’yı ülkelerinde tanıtmak için bol bol fotoğraf çektiler.
Bursa’da hayata geçirilen festivali çok profesyonel bulduklarını vurgulayan sanatçılar, böyle profesyonel organizasyonları gerçekleştirerek Türkiye’nin diğer illerine de örnek olan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni takdir ettiklerini belirttiler.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 07.10.2010 | Okunma sayısı:5790

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir