Haberler

Tiyatro festivalinde 22. yıl coşkusu

Font Boyutu

 25 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

TİYATRO FESTİVALİNDE 22. YIL COŞKUSU

-          BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA KÜLTÜR SANAT VE TURİZM VAKFI (BKSTV) VE ASSITEJ TÜRKİYE MERKEZİ İŞBİRLİĞİYLE BU YIL 22.’Sİ DÜZENLENEN ‘ULUSLARARASI BURSA ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ’, BURSA KENT MÜZESİ ÖNÜNDE YAPILAN TÖRENLE BAŞLADI.

-          BURSA’DA 25-30 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA RENKLİ GÖSTERİLERİN SUNULACAĞI FESTİVALE, BU YIL 9 ÜLKEDEN 17 TİYATRO TOPLULUĞU KATILIYOR.

-          27 SAHNEDE GÖSTERİLERİN SERGİLENECEĞİ FESTİVALDE 4 AYRI ATÖLYE ÇALIŞMASI YAPILACAK.

BURSA - Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ve ASSITEJ Türkiye Merkezi işbirliğiyle bu yıl 22.’si düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’, Bursa Kent Müzesi önünde yapılan törenle başladı.

Bursa’da 25-30 Eylül tarihleri arasında renkli gösterilerin sunulacağı festivale, bu yıl 9 ülkeden 17 tiyatro topluluğu katılıyor. 27 sahnede gösterilerin sergileneceği festivalde 4 ayrı atölye çalışması yapılacak.

Festivalin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, nadide kent olan Bursa’nın kültür ve sanat yaşamının canlılığına dikkat çekti. Bursa’nın tiyatro anlamında Türkiye’nin en şanslı illerinden biri olduğuna dikkati çeken Karadağ, Hacivat Karagöz ile Türk gölge oyunları geleneğinin merkezi olan Bursa’da bu geleneğe yakışır şekilde 22.’si gerçekleştirilen Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivalinin de Bursa’nın kültür harmanında bir simge haline geldiğini söyledi. Bu yıl festivale 9 ülkeden 17 ekip katıldığını ve festival münasebetiyle İtalya, Ukrayna, Romanya, Polonya, Fransa, Bulgaristan ve Rusya’dan gelen misafirleri Bursa’da ağırlayacaklarını söyleyen Karadağ, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSITEJ) Türkiye Merkezi Başkanı Haluk Yüce ise, her yıl aynı heyecanla düzenlenen festivalin artık organizasyon kurulunun insiyatifinden çıktığını, seyircilerin etki alanına girdiğini ifade etti. Konuşmasında çocuk ve gençlerin sanat için emek sarf etmesinin çok değerli olduğunu dile getiren Yüce, “Sanat dünyayı keşfetmektir. Genel anlamda insanın zekasını ve kültürel yeteneğini zenginleştirir. Bu buluşmaya emek veren herkes için keyifli bir festival olsun” dedi.

Bursa Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik de 22. yılda Türkiye’nin en büyük ve en geniş kapsamlı sahne sanatları festivalini düzenlemekten dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Konuşmasında çocukların Türkiye’nin geleceği olduğunu vurgulayan Yılbirlik, festival boyunca katılımcıların sanatla iç içe, tiyatroyu yaşayarak, dayanışmayı, düşünerek, yorumlayarak okumayı, topluluk içinde konuşmayı ve problemler üzerinde düşünmeyi öğreneceğini ifade etti. Yılbirlik, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Bursa’daki ilköğretim okullarından öğrencilerin katıldığı açılış töreninde, konuşmaların ardından İtalyan Faber Tiyatrosu ‘Göçmen’ isimli oyununu sergiledi. İtalyan grubun ardından Ayla Algan ile ‘Büyüklere masallar’ ile Nazlı Çevik Azazi ve ‘Masal Tadında’ gösterileri sergilendi. Her iki gösteri de minikler tarafından ilgi ve coşkuyla takip edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, bu yıl 22. kez gerçekleştiriliyor. Klasik yapıdaki çocuk ve gençlik oyunlarının yanı sıra, dans müzik ağırlıklı oyunlara, kukla gösterilerine ve atölyelere kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan festival, yerli ve yabancı tiyatro topluluklarını aralıksız olarak Bursalılarla buluşturuyor. Festivalde sahne alacak topluluklar, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Genel Sekreteri Ahmet Ö. Erdönmez, ASSITEJ Başkan Yardımcısı Bülent Sezgin, ASSITEJ Üyesi, Gülden Ateş, ASSITEJ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Yüce, Yard. Doç. Dr. Nihal Kuyumcu, Yönetmen Özer Tunca, ASSITEJ Üyesi Özgehan Uştuk ve Eleştirmen Yetkin Yüksel’den oluşan ‘Sanat Kurulu’ tarafından yapılan değerlendirme sonucunda belirlendi.

Festivalde oyunlar; Kent Müzesi Amfi Tiyatrosu, Merinos AKKM Orhangazi Salonu, Akpınar Kültür Merkezi, Adile Naşit Sahnesi, Bursa Akademik Odalar Birliği Sahnesi, Konak Kültür Merkezi, BKSTV Atölye Salonu, Ördekli Kültür Merkezi, Uğur Mumcu Sahnesi, Merinos AKKM Göç Müzesi Sahnesi’nde ve bu sahnelerin bulunduğu merkez ilçeler dışındaki 14 ilçede izlenime sunulacak. Tüm oyunlar ve atölye çalışmaları ücretsiz takip edilebilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 25.09.2017 | Okunma sayısı:1174

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu