Haberler

TİYATRO FESTİVALİ COŞKULU BAŞLADI

Font Boyutu

4 EKİM 2010

TİYATRO FESTİVALİ COŞKULU BAŞLADI
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL 15.’Sİ DÜZENLENEN ‘ULUSLARARASI BURSA ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ’, COŞKULU GÖRÜNTÜLERLE BAŞLADI.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “GENÇLERİMİZ VE ÇOCUKLARIMIZ TİYATROYU YAŞAYACAK” DEDİ.
- ASSITEJ TÜRKİYE MERKEZİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ MEHMET NURKUT İLHAN DA FARKLI TİYATRO ÖRNEKLERİNİ BURSA’DA SUNARAK DÜNYA BARIŞINA KATKIDA BULUNMAYI AMAÇLADIKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ve ASSITEJ Türkiye Merkezi işbirliği ile bu yıl 15.’si düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’, Bursa Kent Müzesi Amfi Tiyatro’da yapılan açılış töreni ve pandomim gösterisiyle başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, festivalin Bursa’da bir hafta boyunca renkli görüntülere imza atacağını söyledi. Tarih, kültür ve medeniyetin başkenti Bursa’da gençlerin donanımlı bir şekilde yetiştirilmelerini hedeflediklerini belirten Başkan Altepe, “Kentler kültür ve medeniyetlerin merkezi. Bizler de örnek bir toplum olalım ve gençlerimizi en güzel şekilde yetiştirelim istiyoruz. Bursa gibi önemli bir kentte kültürel faaliyetlerin aktif olarak hayata geçirilmesine çalışıyoruz. Bu noktada tiyatroya büyük önem veriyoruz. Tiyatro sanatı çok önemli bir sanat dalı. Sanatçıyla seyircinin birebir karşı karşıya geldiği, tepkilerin anında alındığı ve insanlara doğruyu en kısa yoldan gösteren yaşayan bir sanat dalı olan tiyatro, bu hafta Bursa’da gençlerle ve çocuklarla buluşturacak. Hedefimiz geçtiğimiz yıl 5 bin aşan izleyici sayısını bu yıl 7 bini aşıp 10 binlere ulaştırmaktır” dedi.

“Hedef 10 bin seyirci”
Festivalin tiyatro sanatına gönül veren yerli ve yabancı 16 topluluğu şehrin farklı noktalarında sanatseverlerle buluşturacağını söyleyen Başkan Altepe, “Atölye çalışmalarının da yapılacağı festivalimizde tüm oyunlar ücretsiz olarak izlenebilecek olup Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer başta olmak üzere tüm ilçeler bu faaliyetlerden yararlanabilecek. 10 Ekim Pazar gününe kadar gençlerimiz ve çocuklarımız tiyatroyu yakından tanıyacak ve adeta tiyatroyu yaşayacak” şeklinde konuştu.

“Farklı tiyatrolardan örnekler Bursa’da buluşuyor”
Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSITEJ) Türkiye Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Nurkut İlhan da açıklamasında, çocuk ve gençlik tiyatrolarının evrensel örneklerini bu festival sayesinde Bursa’da buluşturduklarını dile getirdi. Kent halkına farklı tiyatroları sunmak istediklerini kaydeden İlhan, “Ulusal ve uluslar arası katılımcıların yer aldığı festival ile farklı tiyatro örneklerini çağdaş ortamlarda sunmayı ve bu sayede dünya barışına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.
Bursa’da 1996 yılından bu yana festivalin gerçekleştirildiğine işaret eden İlhan, Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’nin ‘Festival Logosu’ almış önemli ve örnek bir organizasyon olduğunu ifade etti.

‘Canlı heykel’den ‘pandomim’e
Ankara Sokak Sanatları Atölyesi’nin canlı heykel gösterisiyle başlayan etkinlikte konuşmaların ardından Türkiye’nin en iyi pandomim ustalarından olan Eftal Gülbudak, ‘Ben Sen O Biz Siz Onlar’ adlı gösterisini sergiledi. Açılış törenini ilgiyle izleyen Atatürk İlköğretim Okulu ve Ali Durmaz İlköğretim Okulu öğrencilerinin de interaktif olarak yer aldığı gösterinin ardından sanatçılar alkışlarla ödüllendirdi.
Büyükşehir Belediye Başkan Recep Altepe, sanatçı Eftal Gülbudak adına Anatole Sokak Oyuncuları Sorumlusu Ümran İnceoğlu’na plaket verdi.

Tiyatro her yerde
Polonya, Bulgaristan, İsviçre Çek Cumhuriyeti, İngiltere ve İspanya’dan yabancı tiyatrocuların katıldığı festivalde Türkiye’den de ‘Tiyatro Yeniden’, ‘Anatole Sokak Oyuncuları’, ‘Ankara Sokak Sanatları Atölyesi’, ‘Çizgi Tiyatro’, ‘Tarla Faresi Tiyatrosu’, ‘Tiyatro Tempo’, ‘Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’, ‘Ekim Sanat Oyuncuları’, ‘Mavi Balon Gösteri Hizmetleri’ ve ‘Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’ oyuncuları da en güzel oyunlarıyla yer alıyor. Tiyatro toplulukları oyunlarını 10 Ekim Pazar gününe kadar Tayyare Kültür Merkezi, Konak Kültür Evi, Uğur Mumcu Sahnesi, Adile Naşit Sahnesi ve Barış Manço Kültür Merkezi, Kent Müzesi amfi tiyatrosu ve Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi yanında sergileyecek. Vatandaşlar festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.bursa.bel.tr adresinden ulaşabilecekler.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 04.10.2010 | Okunma sayısı:9085

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu