Haberler

Tiflis’te BUSMEK sergisi

Font Boyutu

 06 KASIM 2017

BASIN BÜLTENİ

TİFLİS’TE BUSMEK SERGİSİ
- YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAKİ EĞİTİM FAALİYETLERİYLE TAKDİR TOPLAYAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SANAT VE MESLEK EĞİTİM KURSLARI (BUSMEK), GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARINI SINIRLARIMIZIN DIŞINDA DA TANITMAYA DEVAM EDİYOR.

BURSA - Yurt içi ve yurt dışındaki eğitim faaliyetleriyle takdir toplayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK), geleneksel Türk el sanatlarını sınırlarımızın dışında da tanıtmaya devam ediyor.

Türkiye´nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü´nün ev sahipliğinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla verilen resepsiyonda BUSMEK sergisi göz doldurdu. Tiflis´te düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna, Gürcü bakanlar, Büyükelçiler, Türkiye´den ve Gürcistan´dan milletvekilleri, BUSMEK yetkilileri, Türk ve Gürcü iş adamlarıyla yüzlerce davetli katıldı.

Gürcistan geleneksel kıyafeti giyen Büyükelçi Gümrükçü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için yayımladığı mesajını okudu. 29 Ekim´in, modern ve güçlü Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluş günü olduğunu belirten Gümrükçü, Türkiye´nin güçlenmesi ve ekonomik kalkınmasının sadece Türk halkı için değil, bölge ülkeleri için de çok önemli olduğunu ve Türkiye ile Gürcistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yılını kutladıklarını hatırlatarak, bu 25 yıl boyunca iki ülkenin üst düzey örnek ilişki ve işbirliği oluşturduğunu söyledi.

Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ise stratejik ortağı Türkiye´nin Cumhuriyet Bayramı´nı kutladığını belirterek, ülkeler arasında son derece güçlü ilişkilerin mevcut olduğunu kaydetti.
Hüsnühat, ipek halı dokuma, çini, tezhip, gümüş kazaz gibi dallarda eserlerin sergilendiği resepsiyonda ayrıca filografi sanatı uygulamalı olarak tanıtıldı. Davetlilerin geleneksel el sanatlarımıza olan hayranlığı gözlerden kaçmadı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 06.11.2017 | Okunma sayısı:1182

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir