Haberler

TESKİ’den BUSKİ’ye ziyaret

Font Boyutu

 22 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

TESKİ’DEN BUSKİ’YE ZİYARET
- TEKİRDAĞ SU VE KANALİZASYON İDARESİ (TESKİ) GENEL MÜDÜRÜ ŞAFAK BAŞA, BUSKİ GENEL MÜDÜRÜ İSMAİL HAKKI ÇETİNAVCI’YI ZİYARET ETTİ.
- BERABERİNDEKİ KALABALIK TESKİ HEYETİYLE ÇETİNAVCI’NIN KONUĞU OLAN BAŞA, BUSKİ’NİN ÇALIŞMALARINI TAKDİRLE TAKİP ETTİKLERİNİ VURGULADI.

BURSA - 6360 sayılı yasa kapsamında Mart 2014’te Tekirdağ’ın büyükşehir statüsü kazanmasıyla kurum kimliği çatısı altında hizmet vermeye başladıklarını belirten TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa ve beraberindeki heyet BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’yı ziyaret etti.

Kuruluşlarından bu yana iki yıl gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, kurumsal yapılanmalarını tamamladıklarını vurgulayan BAŞA, “İlgili daire başkanlıklarımız ve şube müdürlüklerimizle Tekirdağ’ın altyapısına ilişkin durum değerlendirmesinde bulunarak, çalışma haritamızı belirledik. Teorik düzlemde çalışma stratejimizi belirlemiş olmakla birlikte saha çalışmalarına yönelik tecrübe eksikliğimizi tamamlamak üzere, Tekirdağ’dan çok daha önce büyükşehir olmuş illerin su ve kanalizasyon idarelerine gezi programı düzenledik. Program kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün konuğuyuz. BUSKİ’nin çalışmalarını takdirle takip ediyoruz. Sayın Genel Müdürümüz İsmail Hakkı Çetinavcı’nın şahsında bize gösterilen konukseverlik nedeniyle, BUSKİ yöneticilerine, kurumum adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BUSKİ’nin tecrübeleri TESKİ’ye ışık tutacak
BUSKİ’nin gerçekleştirdiği büyük altyapı yatırımlarını, sağlıklı ve kesintisiz içme suyu teminine yönelik yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini ifade eden Başa, BUSKİ’nin tecrübelerinden yararlanacak olmalarının çalışmalarına ışık tutacağını vurguladı. BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, altyapıyla ilgili bütün konularda TESKİ’ye destek olmaya hazır olduklarını belirtti. BUSKİ’nin 1 milyon 250 bine yakın abonesi, hizmet sahası, işlem hacmi ve yoğunluğu gibi kriterler bağlamında Türkiye’nin dördüncü büyük su ve kanalizasyon idaresi olduğuna işaret eden Çetinavcı, Türkiye’de suyun çeşmeden içilebildiği nadir şehirlerin başında Bursa’nın geldiğini vurguladı.
Bursa’nın sahip olduğu içme suyu kaynaklarının kalitesi kadar sağlıklı ve kesintisiz içme suyu temininde BUSKİ’nin gerçekleştirdiği büyük yatırımların da bunda büyük payı bulunduğuna değinen Çetinavcı, Bursa merkezde sudaki kayıp kaçakla mücadelede elde ettikleri yaklaşık yüzde 22’lik oranla, Türkiye’nin en önde gelen su ve kanalizasyon idaresi konumunda bulunduklarını ifade etti.
Su ve yağmur kanallarını birbirinden ayırdıklarını da dile getiren Çetinavcı, yakın zamanda yapımına başlayacakları altı yeni atık su arıtma tesisi ve inşaatı halen devam eden çamur yakma ünitesinin hizmete girmesiyle, Bursa’da atık sudan kaynaklanan çevre kirliliğinin önüne geçmiş olacaklarını vurguladı.

Bursa’nın altyapısına BUSKİ güvencesi
Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonuyla çalışmalarına artan tempoyla devam ettiklerini ifade eden BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Mart 2014’te yürürlüğe giren Bütünşehir Yasası kapsamında Bursa’nın tamamından sorumlu hale geldiklerini, Bursa merkezde ulaştıkları başarı performansının bir benzerini yeni ilçelerde tekrarlamanın kararlılığında olduklarına dikkat çekti. Bu kapsamda pek çok içme suyu projesi ile kanalizasyon hattı ve atık su arıtma tesisi projesine sorumluluk sahalarına dahil olan ilçelerde başladıklarına işaret eden Çetinavcı, BUSKİ olarak 2016’yı altyapıda seferberlik yılı ilan ettiklerini de sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından günün anısına olmak üzere TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’ya TESKİ işlemeli Tekirdağ dokuması kilim takdiminde bulunurken, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı da BUSKİ yayınlarından oluşan yayın seti ile BUSKİ armalı plaket takdim etti.
Ziyarette; BUSKİ Genel Müdür Yardımcıları İsmail Yılmaz, Güngör Gülenç, Talat Özen ile TESKİ Genel Müdür Yardımcıları İ.Feyzi Ünal, A.Soner Ergin, TESKİ Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sema Kurt, Projeler Dairesi Başkanı Bahattin Yılmaz, Arıtma Tesisleri Şube Müdürü İmdat Demir, Çevre Mühendisi Erdem Altınöz, Mimar Sedef Balcı ile TESKİ Danışmanı Recep Çalı da hazır bulundu.
TESKİ heyeti, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’yı ziyaretinin ardından, BUSKİ Doğu Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.04.2016 | Okunma sayısı:1496

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir