Haberler

TEMİZ ULAŞIM RAYLI SİSTEMLE SAĞLANACAK

Font Boyutu

1 ARALIK 2010

BASIN BÜLTENİ

TEMİZ ULAŞIM RAYLI SİSTEMLE SAĞLANACAK
- BU YIL 8’İNCİSİ DÜZENLENEN ULUSAL TEMİZ ENERJİ SEMPOZYUMU ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ’IN DA KATILIMIYLA BAŞLADI.
- BAŞKAN ALTEPE, ENERJİNİN EN YOĞUN KULLANILDIĞI VE FOSİL YATIKLI ARAÇLARLA EN FAZLA KİRLİLİĞİN YAŞANDIĞI ALANIN ULAŞIM SEKTÖRÜ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
- TOPLU TAŞIMACILIĞIN EN TEMİZ YÖNTEMİNİN RAYLI TAŞIMACILIK OLDUĞUNU DİLE GETİREN BAŞKAN ALTEPE, “BU ALANDA YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARIMIZ 2010 YILI SONUNDA MEYVELERİNİ VERİYOR. BURSA’YA TEMİZ BİR ÇEVRE KAZANDIRMAK ADINA TEMİZ ULAŞIM PROJEMİZ ÖNÜMÜZDEKİ YIL DEVREYE GİRİYOR” DEDİ.
- ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ, CUMHURİYET’İN 100. YILDÖNÜMÜ OLAN 2023 YILINDA BÜTÜN SU KAYNAKLARININ KULLANILDIĞI, RÜZGAR KAYNAKLARININ ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜN KULLANILDIĞI VE JEOTERMAL KAYNAKLARIN HEPSİNİN KULLANILDIĞI BİR ORTAM HEDEFLEDİKLERİNİ VURGULADI.
- BAKAN YILDIZ, NÜKLEER GÜÇ SANTRALLERİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE ENERJİ KAYNAKLARININ KULLANIMINA YÖNELİK İTİRAZLARIN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜN MASUMANE OLMADIĞINI KAYDETTİ.

BURSA – Bu yıl 8’incisi düzenlenen Ulusal Temiz Enerji Sempozyumu Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katılımıyla başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da temiz enerji kullanımına yönelik çalışmaları hızla hayata geçirdiklerini belirterek, “Toplu taşımacılığın en temiz yolu raylı sistemdir. Bu alanda yaptığımız çalışmalarımız 2010 yılı sonunda meyvelerini veriyor. Bursa’ya temiz bir çevre kazandırmak adına temiz ulaşım projemiz önümüzdeki yıl devreye giriyor” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ve Su Vakfı tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) işbirliğiyle düzenlenen ‘8. Ulusal Temiz Enerji Günleri’ (UTEG), Atatürk Kongre Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda düzenlenen törenle başladı. Türkiye’nin enerji politikaları ve yenilenebilir enerji kaynaklarının tüm yönleriyle ele alınacağı sempozyumun açılış törenine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

“Temiz ulaşım projemiz devreye giriyor”
Sempozyumun açılışında konuşan Başkan Altepe, küresel iklim değişikliğinin tüm dünyayı tehdit ettiğini belirterek, enerji kaynaklarının çevreyi tehdit ettiğini ve sanayileşen Türkiye’nin lokomotif sanayi şehri Bursa’nın, bu etkilerden çok fazla yara aldığını kaydetti. Halka daha konforlu bir hayat sunabilmek için daha fazla enerji tüketmek zorunda olduklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Bu yüzden tercihlerimizi daha verimli ve daha temiz enerji kullanımına yönelttik. Enerjinin en yoğun kullanıldığı alan ulaşım sektörü. Fosil yakıtlı araçların şehrin her bir köşesini dolaştığı bir şehirde temiz bir hava sağlamak için daha az zararlı gaz salımı yapan otobüsleri hizmete almamız, temiz enerjiye olan duyarlılığımızı göstermektedir. Toplu taşımacılığın en temiz yöntemi de raylı taşımacılıktır. Bu alanda yaptığımız çalışmalarımız 2010 yılı sonunda meyvelerini veriyor. Bursa’ya temiz bir çevre kazandırmak adına temiz ulaşım projemiz önümüzdeki yıl devreye giriyor” dedi.

“Kendi enerjimizi üreteceğiz”
Bursa’nın çok önemli su kaynaklarına sahip olduğunu ve bu kaynakları en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini ifade eden Başkan Altepe, “Bizler kendi sorumluluk alanlarımızda yer alan su şebekemizden elektrik enerjisi elde edilmesi çalışmalarımızı tamamladık. Takipçisi olduğumuz yasal düzenlemeler ile bu yılın sonuna kadar netice alabileceğimizi düşünüyoruz. Bu yöntem ile kendi enerji ihtiyacımızın bir kısmını temiz ve yenilenebilir bir kaynaktan sağlayabileceğiz. Aynı zamanda şehrimizin evsel atıklarının değerlendirilmesi için uzun bir arayış içerisinde olduk. Dünyada en güncel bertaraf teknolojilerini yerinde inceledik. İlk olarak bu ay, Hamitler çöplüğümüzden bio-gaz elde etmek üzere özel sektörün önünü açtık, ihalemize çıktık. Paralel olarak diğer evsel atıklarımızdan da enerji üretmek istiyoruz. Enerji verimliliği, daha az çevre kirliliğinin bir gereğidir” diye konuştu.

“Lütfen dünyayı kirletenler artık temizlesin”
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise dünyayı kirletmedeki çabaların temizlemekten çok daha fazla olduğunu söyledi. Türkiye’nin Çin’den sonra en fazla büyüyen ülke olduğunu ve 31 OECD ülkesi arasında en fazla büyüyen ülke olduğunu dile getiren Bakan Yıldız, “O zaman bizin şunu söylemeye hakkımız vardır. Lütfen dünyayı kirletenler artık dünyayı temizlesinler. Kirletenlerin ayrı temizleyenlerin ayrı olduğu bir ortam çok adilane bir ortam olmaz. Siz gelişirken dünyayı kirlettiğiniz kadar ben gelişirken aynı zamanda temizliyor olmamalıyım. Bu bizim milli menfaatlerimize aykırı bir durumdur. Üzerimize düşen görev neyse biz onu fazlasıyla yapmaya hazırız ama bizden çok daha fazlasının istenmesinin adil olmadığını vurgulamak istiyorum” dedi.

Enerjide 2023 hedefi
Bakanlık olarak enerji arzı konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarının altını çizen Bakan Yıldız, 2023 yılı hedeflerine değindi. Bakan Yıldız, “Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıldönümü olan 2023 yılında bütün su kaynakların kullanıldığı, rüzgar kaynaklarının önemli bir bölümün kullanıldığı, jeotermal kaynaklarımızın hepsinin kullanıldığı bir ortam hedefliyoruz. Ama üzülerek söylemeliyim ki bu Türkiye’nin büyüme hızına yetecek arz güvenliğini sağlamakta yeterli değil. Olsun diğer enerji kaynaklarından biz bunu karşılarız. Ama öncelikle biz biliyoruz ki bütün yerli kaynaklarımızı kullanacağız. Şuanda su kaynaklarımızın üçte birini kullanıyoruz. Diğer üçte birini için lisans alındı, inşaat halinde. Kalan 3’te biri ise projelendirmeyi bekliyor. Bunların hepsini inşallah 13 yılda gerçekleştiririz. Ama dikkat edersiniz ki bugün bizim üretime sunduğumuz miktar, nükleer güç santralleri de dahil olmak üzere her bir enerji kaynağıyla alakalı bir kısım itirazlar var. Bazı sivil toplum örgütlerimizin bazen spekülatif bazen manipületif, bazen de iyi duygularla gerçekleştirdiği bu tepkilerin masum olmadığını söylemek isterim. Rüzgara, ‘kuşlar ölüyor’ diye karşı çıkanlar, Suya ‘yeşilin yanında akıyor’ diye karşı çıkanlar, nükleere ‘turizme balta vuruyor’ diye karşı çıkanlar, jeotermale ‘yeraltı kaynaklarımızı bozuyor’ diye karşı çıkanlar, güneşe ‘teknoloji getiriyorsunuz’ diye karşı çıkanlar... Bunların her birinin masum olmadığını söyleyebilirim. Bunların bir kısmının siyasi nedenlerle yapıldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye’nin birçok zenginliği var. Tabi ki biz çevreyi de koruyacağız, kültür varlıklarımızı koruyacağız. Biz hiçbirinden vazgeçmeyiz. Ama enerjiden vazgeçin bunları yapmayın derseniz bunu çok masum bulmam. Bir enerji bakanı olarak her şeye lüksümüz olabilir ama şöyle bir lüksümüz olamaz. ‘Temiz enerji kullanıyoruz. Türkiye’de 22 saat elektrik var ama 2 saat yok’ demeye lüksümüz yok” diye konuştu.
Fosil yakıtların sınırlı, petrolün ise politik baskı aracı olarak kullanıldığı günümüzde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının büyük önem taşıdığını ifade eden Vali Şahabettin Harput da ancak bu sayede Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulabileceğini ifade etti.
Su Vakfı Başkanı Prof.Dr. Zekai Şen de sürdürülebilir bir gelecek için hava, su, toprak ve enerjinin en iyi şekilde kullanılması gerektiğinin altını çizdi.
Sempozyum Organizasyon Komitesi Eşbaşkanı Doç.Dr. İbrahim Karamangil geleceğe yönelik uzun süreli planlama yapan ülkelerin temel hedefinin su ve enerji olduğunu belirtirken, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ali Yaşar Sarıbay da politikacıların özellikle enerji konusunda gelecek seçimleri değil gelecek nesilleri düşünerek davranmaları gerektiğini kaydetti.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Yılmaz da Türkiye’nin enerji konusunda net ithalatçı konumunda olduğunu bu nedenle yenilenebilir enerjiye geçmenin hayati önem taşıdığını kaydetti.
Sempozyum açılış töreninin ardından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe başta olmak üzere sempozyuma katkı veren kişi ve kurumlara plaket verdi.
Su Vakfı Başkanı Prof.Dr. Zekai Şen’in açılış sunumunun ardından ise Merinos AKKM fuayene alanında düzenlenen Temiz Enerji Fuarı’nın açılışı yapıldı. Enerji sektöründe faaliyet gösteren özel şirketler ile kamu kurumlarının stantlarının yer aldığı fuarın açılış kurdelesini kesen Bakan Yıldız, daha sonra stantları gezdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 01.12.2010 | Okunma sayısı:6123

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu