Haberler

TELEFERİK, EN YOĞUN GÜNLERİNİ YAŞIYOR

Font Boyutu

Her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin Uludağ'a gitmek için tercih ettiği teleferik, verdiği kısa aranın ardından yaz sezonunda yine turist ve vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

1963 yılından beri hizmet veren teleferikin en yoğun olduğu dönemin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan yaz sezonu olduğunu belirten Teleferik İşletme Müdürü Mehmet Arslan Gürsoy, Temmuz ve Ağustos ayında Ortadoğu ülkelerinden gelen turistlerin teleferiğe büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Teleferikin çarşamba ve cuma günlerini halk günü uygulaması ile indirimli teleferik seferleri düzenlediklerini anlatan Mehmet Arslan Gürsoy, "Halk günlerinde ücretlerimiz diğer günlere oranla yarı yarıya indirimli oluyor, yani bugünlerde Sarıalana gidiş gelişler yüzde 50 indirimli olarak 6 TL olarak ücretlendiriliyor, diğer günlerde ise bu rakam 12 TL oluyor." dedi.

"ARAP TURİSTLERDEN TELEFERİKE BÜYÜK İLGİ"

Uludağ'a çıkış yolunda en güzel manzaralı ulaşım araçlarından olan teleferike Bursalılar ve yerli turistlere oranla Arap turistlerin daha fazla ilgi gösterdiğini belirten Gürsoy, özellikle teleferiğe binmek için çevre ilerden günübirlik gelen turistlerin dahi olduğunu söyledi.

Teleferik yolcularının yüzde 80'ine yakınının çoğunluğu Araplar başta olmak üzere yabancı turistlerden oluştuğunu aktaran Arslan Gürsoy, "Bizim yıllık taşıdığımız yolcu sayısı yaklaşık 250 bin civarında olup, bunun 150 binden fazlası yaz döneminde taşınmakta. Geriye kalanı ise kış dönemi ve özellikle bayram ve sömest tatili gibi özel günlerde artmakta. Şu anda her 10 dakikada bir sefer düzenleyerek Uludağ'a 30 kişiyi çıkarmaktayız. Halk günlerdinde bu sayı günde yaklaşık 2 bin 300'lere kadar çıkıyor, diğer günlerde ise 1700 civarında oluyor. Kış aylarında ise bu sayı düşüyor." şeklinde konuştu.

"BURSALI TELEFERİĞİ KULLANMIYOR"

Bursalıların teleferik tesisini kullanmadığına dikkat çeken Teleferik İşletme Müdürü Mehmet Arslan Gürsoy şunları söledi: "Benim gözlemlediğim kadarıyla Bursalılar, tesisi kullanmıyor. Tesisi kullanan insanların çoğunluğu Bursa ve ülke dışından gelenler. Bu sayı yaz döneminde yüzde 90'a ulaşıyor. Bursa'dan kullananlarda meraktan gelip çoğunluğu bir kez teleferiğe biniyor."

Teleferik işletmesi olarak yaz tarifesinde sabah 08.00'da yolcu taşımacılığına başlayıp, akşam ise 22.20'de ise Sarıalandan son servisi şehre yaptıklarını aktaran Mehmet Arslan Gürsoy, sözlerini; "Çoğunluğu özellikle İstanbul başta olmak üzere çevre illerden günübirlik gelen yabancı turustlerin teleferiğe binme saatleri 10.00 ile 10.30'u bulmakta. Benim Bursalılara tavsiyem, bu kalabalığa yakalanmamak istemiyorlarsa sabah 08.00'da başlayan seferlerimizi değerlendirerek teleferikle Uludağ'a çıkıp güzel bir gün geçirmeleridir. Aksi takdirde yoğun olarak gelen yabancı turistlerle birlikte burada sıra beklemek durumunda kalıyorlar." şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Tarih: 10.08.2009 | Okunma sayısı:8032

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir