Haberler

Tekstil, Polonyalı öğrencileri Bursa’da buluşturdu

Font Boyutu

26 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

Tekstil, Polonyalı öğrencileri Bursa’da buluşturdu
- Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle ‘Türk Dokumaları’ projesi kapsamında Bursa’ya gelen Varşova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Bursa’ya hayran kaldı.

BURSA – Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkilerin 600. yılı kapsamında yürütülen ‘Türk Dokumaları’ projesine destek olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Varşova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden gelen öğrencileri misafir etti.

‘Türk Dokumaları’ projesi kapsamında Bursa’ya gelen öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek tekstil şehri Bursa hakkında bilgi aldılar. Büyükşehir Belediyesi tarihi belediye binasında Polonyalı öğrencileri kabul eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, her iki ülke arasında gerçekleştirilen projenin bir ayağının Bursa’da yapılmasının projeye önemli katkılarının olacağını belirtti. Şenocak, gelecekte tekstil sektöründe faaliyet gösterecek olan üniversite öğrencilerinin, ‘tekstilde Türkiye’nin kalbi’ niteliğinde olan Bursa’yı ziyaretinin de çok yerinde bir tespit olduğunu ifade etti.

“İpliğin sanata dönüştüğü şehir; Bursa”
Bursa’nın tekstil anlamında uluslararası düzeyde çok önemli bir konumda olduğunu ifade eden Şenocak, “Bursa, yıllık 15 milyar dolar ihracat hacmine sahip bir şehirdir. İhracatı yapılan sektörlerin içinde ise tekstil, otomotivden sonra 2. sırada yer alarak Bursa için büyük önem arz eder. Bursa’yı tarif ederken, ipliğin sanata dönüştüğü bir şehirdir demek, şehrimizin bu özelliğini anlatan en doğru cümlelerden birisi olur. Bu doğrultuda tekstil sektörüne yaptığı katkı yadsınamaz niteliktedir” diye konuştu.

“Bursa tekstilde çok önemli”
Bursa’da yaptıkları incelemelerin öğrencilere önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Varşova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Magda Komar da gerçekleştirdikleri ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirdi. Bursa’nın tekstil anlamında çok önemli bir şehir olduğunu belirten Komar, Bursa’nın tecrübelerinden yararlanmalarının da kendileri için bir fırsat olduğunu ifade etti. Ziyaretin ardından Şenocak, Komar’a çini plaket verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.02.2014 | Okunma sayısı:2427

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu