Haberler

TARİHİN UFUKLARINA YOLCULUK

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Düşünce Seminerleri’ne katılan Tarihçi Yazar Mustafa Armağan, Sultan Abdulhamit'in, yüzyılın tam ve gerçek olarak keşfedemediği bir siyasetçi ve devlet adamı olduğunu söyledi.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel etkinlikler kapsamında gerçekleştirdiği Düşünce Seminerleri, ‘Tarihin Ufukları’ başlığı altında ‘Abdülhamit’in Dünyası’ konulu sunumla devam etti. Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi Üftade Gösteri ve Konferans Salonu’nda yapılan seminer, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

 

Osmanlı’nın son dönemine damgasını vurdu

Sultan Abdülhamit’i tarihe geçen belgelerle anlatan Tarihçi Yazar Mustafa Armağan, Sultan Abdulhamit'in, yüzyılın tam ve gerçek olarak keşfedemediği bir siyasetçi ve devlet adamı olduğunu söyledi. Sultan ikinci Abdulhamit'in yüksek maneviyatı, nezaketi, devlet adamlığı dehasıyla Osmanlı devletinin son dönemine damgasını vuran yüce bir şahsiyet olduğunu vurgulayan Armağan, "Böylesine büyük bir dava ve devlet adamı olan İkinci Abdulhamit'i maalesef yanlış ve yanlı olarak yıllarca topluma lanse ettiler. Amaç bu büyük devlet adamı yüce hakan üzerinden Osmanlı'yı karalamak, yıpratmak ve kötülemekti" dedi.

 

33 yıl hiç savaşa girmedi

Dış ve iç politikada dirayetli bir hakan olan Sultan Abdulhamit'in Osmanlı devletini 33 yıl hiçbir savaşa sokmadan, dünya dengelerini elinde bulundurduğuna da değinen Armağan, Abdülhamit’in Osmanlı'nın son dönemlerinde dünya dengelerini elinde bulundurmuş bir siyasi deha olduğunu dile getirdi. Sultan İkinci Abdulhamit Han'ın eğitime, sağlığa ve bilime de büyük önem verdiğini ifade eden Armağan, bu amaçla, Osmanlı'nın Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içerisinde kalan toprakları üzerinde 5 bin eğitim kurumu yaptırdığını, Balkanlar, Akdeniz ve Afrika ülkeleriyle bu rakamın 25 bine ulaştığını da sözlerine ekledi. 

Tarih: 13.01.2010 | Okunma sayısı:4874

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir