Haberler

TARİHİ NAMAZGAH’TA YÜZYILLIK GELENEK YAŞATILDI

Font Boyutu


1 Ağustos 2011

BASIN BÜLTENİ


TARİHİ NAMAZGAH’TA YÜZYILLIK GELENEK YAŞATILDI
- OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN İLK DÖNEMLERİNDE ORDULARIN SAVAŞA GİDERKEN ZAFER, DÖNÜŞTE İSE ŞÜKÜR NAMAZI KILDIĞI NAMAZGAH, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN TEMİZLENDİ.
- RAMAZANIN İLK TERAVİH NAMAZI TEMİZLENEN TARİHİ MEKANDA BİNLERCE VATANDAŞIN KATILIMIYLA KILINDI.


Bursa-
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk dönemlerinde orduların savaşa giderken ve dönüşte topluca namaz kıldığı ve bundan dolayı da Yıldırım İlçesi’nde bulunduğu yere adını veren ‘Namazgah’ı temizleyerek ibadete açarken, 700 yıl önceki geleneği yeniden yaşattı.

Bursa’nın tarihi eserlerini restore edip, gelecek nesillere aktaran Büyükşehir Belediyesi, kentin unutulan kültürel değerlerini de yaşatıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk dönemlerinde orduların savaşa giderken zafer, dönüşte ise şükür namazı kıldığı Namazgah, Büyükşehir Belediyesi tarafından temizlendi.


700 yıllık gelenek yaşatıldı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, eski milletvekili Hayrettin Çakmak’ın yanı sıra binlerce vatandaş, Ramazan’ın ilk teravih namazını mihrap ve minberi mermerden olan, üstü açık tarihi mekanda kıldı. Yoğun ilgiden dolayı namazgahın dışındaki parka taşan Bursalılar, 700 yıl öncesinin geleneğini yeniden yaşamaktan duydukları mutluluğu dile getirdiler. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın unutulan değerlerini ortaya çıkardıklarını, bunların arasında yer alan yüzyıllar önce ibadet edilen tarihi yerin de uzun süre kullanılmadığını belirterek, ´´Bildiğiniz gibi atalarımız yüzyıllar önce bu mekanda namazlarını eda ediyorlardı. Burası Namazgah semti. Bulunduğu yere adını vermiş. Burayı temizledik, namaz kılınır hale getirdik. Vatandaşlarımızla birlikte namazımızı bu tarihi yerde kıldık. İlerleyen günlerde burayı daha iyi hale getireceğiz”dedi.

Muhtarın mutluluğu
Namazgah Mahallesi Muhtarı Nedim Serbestol da yüzyıllar önce ordunun namaz kıldığı mahallelerindeki namazgahın yeniden ibadete açılmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Serbestol, ramazan ayının ilk teravih namazıyla ibadete açılan namazgahta, gelecek 6-7 yıl boyunca ramazanın yaz aylarına denk gelecek olması dolayısıyla teravih ve bayram namazlarının kılınabileceğini söyledi. Serbestol, tarihi mekanda ramazanı teravih namazıyla karşıladıklarını belirterek, bu hayallerini gerçekleştiren Başkan Recep Altepe´ye teşekkür etti. Başkan Altepe, namaz sonrasında vatandaşlarla sohbet etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 01.08.2011 | Okunma sayısı:7141

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu