Haberler

TARİHİ MİRASI KORUMA LİTVANYA'YA ÖRNEK OLDU

Font Boyutu

Litvanya Büyükelçisi Darius Pranckevicius, Bursa’da tarihi eserlerin ortaya çıkarılması yönünde çalışmalarını duyduğu Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret ederek, restorasyonlar ve bunların nasıl yapıldığı hakkında bilgi aldı.

Litvanya Büyükelçisi Darius Pranckevicius, Litvanya Bursa Fahri Konsolosu Berat Tunakan ile birlikte Tarihi Belediye Binası’nda ziyaret ettiği Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ilk olarak yerel seçimlerde kazandığı başarıdan dolayı tebrik etti.

“Türkiye popüler bir tatil yöresi”
Bursa’ya daha önce geldiğini söyleyen ve Uludağ’da kayak yaptığını anlatan Pranckevicius, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin geçen 5 yılda tarihi eserlerin restorasyonu konusunda yaptığı çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi.
Bursa’nın tarihi kimliğinin öne çıkarılması yönünde Başkan Altepe’nin verdiği önemin altını çizen Pranckevicius, “İnsanlar artık farklı yerler tanımak istiyor. Deniz ve kumdan çok tarihi kimliği ön planda olan ve inanç turizminin olduğu yerlere daha çok gitmek istiyorlar. Türkiye bu konuda popüler bir tatil yöresi. Bursa’da sahip olduğu özellikleriyle öne çıkıyor. Bu anlamda Başkan Altepe’nin yaptığı girişimleri yerinde buluyorum. 2008 yılında 90 bin Litvanyalı Türkiye’yi ziyarete gelmiş. Bu bizim için büyük bir rakam. Bursa’da tarihi kimliği ve Uludağ ile Lituanyalıların ilgi odağı haline geleceğine inanıyorum” diye konuştu. Başkan Altepe’den ekonomik krizin Türkiye ve Bursa üzerindeki etkilerini öğrenen Pranckevicius, Bursa’daki tarihi değerlerin restorasyonunda Avrupa Birliği’nin fon sağlayıp saplamadığına dair merak ettiği soruları sordu.

“Avrupa’daki sıkıntılar bizi de etkiliyor”
Litvanya’nın sosyal yaşamı ve ekonomisi hakkında bilgiler alan Başkan Altepe, Bursa’nın daha yaşanabilir bir kent olması için çalıştıklarını ancak krizin Bursa’yı etkilediğini ifade ederek, “Bursa’daki üretim rakamı, Türkiye’nin ihracatının yüzde 20’sini oluşturuyor. Ürünlerimizin yüzde 80’i Avrupa ülkelerine gidiyor. Orada yaşanan sıkıntılar bize de yansıyor” dedi. Bursa’nın eskiden sanayi şehri olarak tanındığını belirten Altepe, kentte bugün otomotiv sektörünün öne çıktığını, kentte 1 günde 2 bin 500 otomobil üretildiğini belirtti.

“Tarihi değerler öne çıkarılacak”

Bursa’da tarihi değerlerin belediye imkanları dahilinde AB’den fon almadan yapılandırıldığını anlatan Başkan Altepe, “Bursa’da tarihin öne çıkması konusunda çalışıyoruz. Kültürel turizm ve yaşayan bir canlı tarih şehri olarak Bursa’yı canlandırmaya çalışıyoruz. İnşallah tüm Bursa’da şehrin özellikleri, kimliği ve güzellikleri ortaya çıkacak” diye konuştu. Altepe, Türkiye ile Litvanya arasındaki ilişkilerin geliştirileceğine inandığını vurguladı.

Başkan Altepe’ye madalya
Ziyaret sırasında Başkan Altepe’nin Bursa’yı tanıtan bir kitap armağan ettiği Litvanya Büyükelçisi Darius Pranckevicius de Altepe’ye, ‘Litvanya’ adının yazılı kaynaklarda ilk defa geçişinin 1000. yılı sebebiyle ülkeye özgü bir ‘madalya’ hediye etti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak da Büyükelçi Darius Pranckevicius’a Tarihi Belediye Binası’nı gezdirerek, bina hakkında bilgiler verdi.

Tarih: 09.09.2009 | Okunma sayısı:5023

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir