Haberler

Tarihi mescit ilk günkü ihtişamına kavuşuyor

Font Boyutu

 09 OCAK 2014

BASIN BÜLTENİ

TARİHİ MESCİT İLK GÜNKÜ İHTİŞAMINA KAVUŞUYOR
- UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NE GİRME HEDEFİ DOĞRULTUSUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLEYEN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAT PAZARI ÇARŞISINDAKİ 500 YILLIK DAVUT PAŞA MESCİDİNİ DE İLK GÜNKÜ İHTİŞAMINA KAVUŞTURUYOR.

BURSA - UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girme hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi Bat Pazarı çarşısındaki 500 yıllık Davut Paşa Mescidini de ilk günkü ihtişamına kavuşturuyor.

Bursa’nın yaşayan canlı bir müze kent olması doğrultusunda ilk dönem Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılarına, 2300 yıllık Bitinya surlarından 8500 yıllık arkeolojik bölgelere kadar her alanda yoğun bir çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, çarşının kalbindeki bir eseri daha ayağa kaldırıyor. Tarihi Çarşı Hanlar Bölgesi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan Büyükşehir Belediyesi Kayhan Reyhan bölgesindeki 500 yıllık Davut Paşa Mescidinin restorasyon çalışmalarına hız verdi. Bat Pazarı çarşısında yer alan ve Sultan 2. Beyazıt’ın veziri Davut Paşa tarafından yaptırılan tarihi mescit, geleneksel el sanatlarının yaşatıldığı çarşıya ayrı bir değer katacak.

Özgün halini alıyor
Restorasyonu tamamlanan Eskişehir Han’ın hemen arkasında yer alan Davut Paşa Mescidinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas’tan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Reyhan ve Kayhan bölgesindeki tarihi aks üzerindeki çalışmaların bir bütün olarak ele alındığını dile getiren Başkan Altepe, Bat Pazarı çarşısındaki 350’ye yakın işyerinde de cephe ve tabela düzenlemesi yapıldığını hatırlattı. Tarihi bölge içinde yer alan Davut Paşa Mescidinin de özgün halini alması için başlattıkları çalışmaların hızla sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, “Çarşı ve hanlar bölgesinin doğu kısmını oluşturan Kayhan bölgesindeki tüm tarihi yapılan özgün halini alıyor. Yaptığımız çalışmalarla çarşımızın değeri de artıyor” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 09.01.2014 | Okunma sayısı:4766

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu