Haberler

TARİHİ İPEK YOLU YENİDEN CANLANIYOR

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi ve kültürel mirasın yaşatılması çalışmaları kapsamında düzenlenen "Osmanlı´da İpek Yolu Çalıştayı”nda, Tarihi İpek Yolu, ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan masaya yatırıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen çalıştayda, Çin´den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa´ya kadar uzanan meşhur ticaret yolunun Osmanlı dönemindeki durumu alındı.
Gökdere Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştaya, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Doç.Dr. Fırat Purtaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı´nın yanı sıra çok sayıda akademisyen katıldı.

Fikirlerin, orduların, bilgelerin ve kültürlerin yolu
Sadece tüccarların değil, aynı zamanda, doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de geçtiği yol olan İpek Yolu´nun bütün yönleriyle masaya yatırıldığı çalıştayda, İpek Yolu´nun Osmanlı dönemindeki önemi üzerinde duruldu. İlki Antalya´da yapılan ve bundan sonra İpek Yolu üzerindeki diğer şehirlerde de yapılması planlanan çalıştayla, tarihi İpek Yolu güzergahında turizmin artırılması ve güzergah üzerindeki tarihin yeniden canlandırılması hedefleniyor.

“Dünya ülkelerinin ortak alanı kültür”
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, Türkiye´nin İpek Yolu ülkeleri arasında sahip olduğu kültürel ve tarihi mirasın çok önemli olduğunu söyledi. Dünya ülkelerinin günümüzde artık kültürel değerler üzerinden insanları birbirlerine bağlamak için çaba harcadığını hatırlatan Evkuran, "Kültür artık ortaklıklar alanı olarak görülmektedir, bizler zengin bir kültür repertuarı oluşturarak bunu bütün dünyayla paylaşmalıyız" dedi.
Kültür Bakanlığı´nın daha önceki çalışmalarının semeresinin Bursa´da alınmaya başlandığını ifade eden Evkuran, "Büyükşehir Belediyesi´nin kültürel ve tarihi miras alanında yapmış olduğu çalışmalar gösteriyor ki, bakanlık olarak çalışmalarımız doğru anlaşılmış ve uygulamaya konulmuş. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz" şeklinde konuştu.

“Kültürler arası diyalog için önemli bir adım”
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı da, UNESCO´nun hedefinin, toplumun farklı kesimleri arasında iş birliğini sağlamak ve kültürel çeşitliliği artırmak olduğunu ifade ederken, İpek Yolu projesinin kültürler arası diyaloğun artırılması, farklı din, etnik gruplar arasında dayanışmanın sağlanması yolunda önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

Vali Yardımcısı Ali Kemal Başar ise, İpek Yolu´nun kültür ve diyalog yolu olduğunu hatırlatarak, "Tarihte insanlar bu yol sayesinde bir birlerini anlayabilmiş, diyalog içinde olmuş, bir birlerine daha çok yaklaşmışlardır" dedi.Bursa´nın son yıllarda kültürel ve tarihi anlamda önemli atılımlar yapmasına rağmen turizm pastasından aldığı payın yetersiz olduğunu ifade eden Başar, "Biz valilik olarak bu anlamda önemli çalışmalar yapıyoruz. Bursa´nın tanıtımı için büyük çaba harcıyoruz. Çalıştaydan bir yol haritası çıkacağına inancımız tam" şeklinde konuştu.

Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özer Ergenç de, bugün sürekli gündemde olan bazı kavramların aslında yeni olmadığının altını çizerek, "Bugün globalleşme ve küreselleşme diyoruz, aslında insanlar eskiden de dünyayı hep merak etmiş, başka milletlere ulaşmak ve hakim olmak istemişlerdir" dedi.
İpek Yolu´nun geçmişte insanlığa savaşı değil barışı getirdiğini söyleyen Ergenç, "Dünyaya hakim olmayan isteyen imparatorlara İpek Yolu engel olmuştur" şeklinde konuştu.

Tarih: 03.12.2010 | Okunma sayısı:8104

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu