Haberler

TARİHİ İMARET 600 YIL SONRA ASLINA DÖNDÜ

Font Boyutu

28 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

TARİHİ İMARET 600 YIL SONRA ASLINA DÖNDÜ
- ÇELEBİ SULTAN MEHMET TARAFINDAN 1400’LÜ YILLARIN BAŞINDA YAPTIRILAN VE CUMA GÜNLERİ BİZZAT KENDİSİNİN YEMEK DAĞITTIĞI YEŞİL İMARETİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPILAN ÇALIŞMALARIN ARDINDAN 6 ASIR SONRA YENİDEN AŞEVİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ.
- BAŞKAN ALTEPE, ECDAT YADİGÂRI ESERLERİ ASLINA UYGUN OLARAK GELECEK KUŞAKLARA AKTARMA YÖNÜNDEKİ ÇALIŞMALARININ HIZLA SÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1400’lü yılların başında yaptırılan ve zaman zaman amacı dışında kullanılan Yeşil İmareti’ni yeniden aşevi olarak hizmete açtı. Çelebi Sultan Mehmet’in Cuma namazları sonları aş dağıttığı tarihi imarette 6 asır sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, vatandaşlara çorba dağıttı.

Çelebi Sultan Mehmet’in Hacı İvaz Paşa’ya 1415 – 1419 yılları arasında yaptırdığı Yeşil Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturan ancak yakın tarihe kadar sadece yemekhane kısmına ait duvar kalıntılarının ayakta kalabildiği Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki İmaret, Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun fonksiyonlandırıldı. Restorasyonu önemli ölçüde tamamlayan Yeşil İmareti’ni Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesinin ardından başlatılan çalışmalarla tarihi imaret yeniden aşevi olarak hizmet vermeye başladı. Çelebi Sultan Mehmet’in Cuma günleri bizzat kendisinin yemek dağıttığı Yeşil İmareti Aşevi Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Milletvekili Ali Kul, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

Ecdadımıza layık olmaya çalışıyoruz
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sultanların kurduğu semtlerden oluşan bir kente hizmet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin Orhan Gazi, Muradiye’nin Murat Hüdavendigar, Yıldırım’ın Yıldırım Beyazıt tarafından kurulduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Bugün de Çelebi Sultan Mehmet tarafından kurulan Yeşil semtindeyiz. Onun yaptırdığı bu külliyede bizzat kendisi Cuma günleri aş dağıtırdı. Ancak bu tarihi değer zaman zaman amacı dışında kullanıldı. Ecdat eserlerini aslına uygun kullanmak amacıyla tarihi yapının tahsisini Vakıflar’dan aldık. 600 yıl sonra yapıyı gerçek kimliğine kavuşturduğumuz için çok mutluyuz” dedi.
Başkan Altepe, Emirsultan’daki eski gasilhanenin yerine yapılacak aşevinde pişen yemeklerin burada dağıtılacağını, tarihi aşevinin Somuncu Baba Vakfı tarafından çalıştırılacağını ve kendilerinin de gerekli desteği vereceklerini sözlerine ekledi.


Bursa mistik bir kent
Bursa Milletvekili Ali Kul ise Bursa’nın ruhaniyeti olan mistik bir kent olduğunu belirterek, bu değerlere sahip çıkılması gerektiğini hatırlattı. Tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması açısında çok verimli dönemlerin yaşandığını dile getiren Kul, “Bu tarihi imarette ecdadımız yoksullara aş dağıtmış. Ancak ben biliyorum ki bu bina zaman zaman eğlence mekanı olarak kullanıldığı ve ecdadımızın kemikleri sızladı. Ancak şimdi Büyükşehir Belediyemizin çalışmalarıyla bu bina yeniden aslına uygun hale getirildi” dedi.
Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de ilçedeki tarihi eserleri ayağa kaldırmak için yoğun çaba harcadıklarını belirterek, bir ecdat yadigarı eserin daha Bursa’ya kazandırılmasına koydukları katkı nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı da 4 ilde faaliyet gösterdiklerini vakıf eserlerinin onarımı ve restorasyonunun yanında binlerce öğrenciye burs verdiklerini hatırlattı. Sarı, kendileri tarafından önemli bir bölümü restore edilen tarihi imareti aşevi olarak Bursa’ya kazandırdıkları için Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Başkan Altepe ve protokol üyeleri daha sonra törene katılan davetlilere çorba dağıttı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 28.05.2011 | Okunma sayısı:9414

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu