Haberler

TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİ İÇİN DEV İŞBİRLİĞİ

Font Boyutu

7 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİ İÇİN DEV İŞBİRLİĞİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİ’NİN AYAĞA KALDIRILMASI İÇİN DÜNYACA ÜNLÜ MİMAR MASSİMİLİANO FUKSAS’LA İŞBİRLİĞİ YAPIYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KENTİN KALBİNDE OLMASINA RAĞMEN YETERİ KADAR KULLANILAMAYAN ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİNİN 24 SAAT YAŞAYAN BİR MERKEZ HALİNE GELECEĞİNİ SÖYLEDİ.
- DÜNYACA ÜNLÜ MİMAR MASSİMİLİANO FUKSAS, “BU ÇOK BÜYÜK BİR PROJE. BEN BUNA İŞ OLARAK BAKMIYORUM” DEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin yaşayan canlı bir tarih şehri olması için bugüne kadar yapılan en kapsamlı çalışmayı hayata geçiriyor. Büyükşehir Belediyesi tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin ayağa kaldırılması konusunda dünyaca ünlü mimar Massimiliano Fuksas’la işbirliği yapıyor.

Bursa’da tarihi ve kültürel mirasın ortaya çıkarılmasında son bir yıl içinde 250’ye yakın proje üreten Büyükşehir Belediyesi, son 25 yıldır kapsamlı bir çalışmanın gerçekleştirilmediği tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin ortaya çıkarılması amacıyla konsept proje yapılması için dünyaca ünlü mimar Massimiliano Fuksas’la anlaştı. Büyükşehir Belediyesi’yle bu konu üzerinde bir süredir görüş alışverişinde bulunan ünlü mimar Fuksas, bölgeyi daha yakından tanımak için Bursa’ya geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ünlü mimar Fuksas’la birlikte düzenlendiği basın toplantısında bölgede yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Eski Bursa’da yeni bir çalışma başlıyor”
Gökdere Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker’in de katıldığı toplantıda konuşan Başkan Altepe, bir tarih başkenti olan Bursa’nın bu özelliğini ortaya çıkarmak için yoğun çaba içinde olduklarını söyledi. Tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin Sultan Orhan tarafından oluşturulan bir semt olduğuna değinen Başkan Altepe, “Eski Bursa’mızda yeni ve büyük bir çalışma başlıyor. Çarşı ve hanlar bölgesi en çok ziyaret edilen, şehrin nabzının attığı bir yer. Aynı zamanda son yüzyılda tahribata uğrayan bir semt. 25 yılı aşkın süre önce Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından plan çalışmaları yapılmış, onun haricinde bu güne kadar kapsamlı bir çalışma olmamış. Hanlar Bölgesi’nde bugüne kadar 40’ın üzerinde proje gerçekleştirdik. Şimdi bu bölgeyi tekrar revize ediyoruz” dedi.

“Bölge 24 saat canlı olacak”
Bursa’da hayata geçirdikleri tüm projelerde alanında uzman isimlerle işbirliği yaptıklarını bu projede de dünyada mimarlık alanında otorite olan ve birçok ülkede örnek çalışmalara imza atmış olan ünlü mimar Fuksas’la çalışacaklarını ifade eden Başkan Altepe, aylar sürecek çalışmanın startını da verdiklerini kaydetti. Çalışmaların Atatürk Caddesi ile Haşim İşcan Caddesi arasında kalan bölgeyi kapsadığını ifade eden Başkan Altepe, “Bölgeye nasıl yaklaşılabilir, koruma kullanma dengesi nasıl olabilir bunları belirleyeceğiz. Burası kentin kalbiyse, belli saatlerde hareketlilik olan değil 24 saat canlı olan bir bölge olmalı. Kent yaşayan bir organizmaysa, burası da gece gündüz canlı olmalı. Bu konuda Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, ilgili diğer odalar, sivil toplum örgütleri ve bölge esnafıyla yapılacak çalışmaları paylaşacağız. Bugüne kadar riskli gibi görünün birçok işe imza attık. Bu alanda güzel bir noktaya geldik. Tekel binasının kaldırılması, Cumhuriyet Caddesi’nde nostaljik tramvay seferleri gibi korularda somut adımları atıyoruz. Çalışmalarımız tamamlandığında tarihi çarşı ve hanlar bölgesi, herkesin görmek istediği, gezerken heyecan duyulacak bir yer olacak” diye konuştu.

“Bu projeye iş olarak bakmıyorum”
Bugüne kadar birçok ülkede önemli projelere imza attığını ancak özellikle Türkiye ile Çin arasındaki bölgede çalışmak istediğini dile getiren ünlü mimar Fuksas ise Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmeye çalıştığı projenin çok bir bir proje olduğunu söyledi. Tarihi bölgeden çok etkilendiğini ve bu projeye iş olarak bakmadığını dile getiren Fuksas, “Bölgede üç önemli önceliğimiz var. Birincisi bölgede yaşayan insanlar, ikincisi kültür ve üçüncüsü ticaret. Bunlardan biri olmazsa proje başarımız olur. Hayata geçireceğimiz proje bu üçünün bileşimi olmalı ve bölge 24 saat canlı olmalı. Önce bölgenin güzel bir analizini yapacağız, ne yapmamız gerektiğini anlamaya çalışmalıyız. Tarihi binalar ve sokakların yapısı çok önemli. Bu topografyayı yeniden organize etmek gerekir. Öncelikle bölgedeki araç yoğunlu azaltılmalı, ulaşımda tramvay, metro gibi çözümler olmalı. En önemli şeylerden biri de toplu taşımanın yaygınlaştırılması” dedi.

“Proje 2 ay içerisinde şekillenecek”
Bölgeyi bir bütün olarak ele alacaklarını ifade eden Fuksas, “Bazı yapıları restore etmek, bazı binaların da cephelerini değiştirmek istiyoruz. Kimseye ‘şu binanı yıkmak zorundayız demek istemiyoruz. Çünkü en çirkin bina bile iyi bir çalışmayla güzel hale gelebilir. Cepheler değişebilir. Ayrıca bölgeye çok modern binalar da yapabiliriz. Sadece bölgenin içi değil karşı taraftaki binaların cepheleri de önemli. Hem hanlar bölgesinin içinde hem de çevresinde yapmamız gerekenler var. Bazı satın alımların yapılması gerekebilir. Ticari faaliyetin artması için yardımlar yapılması gerekebilir. İki ay içinde proje önemli ölçüde şekillenmiş olacak” diye konuştu.

İtalyan mimardan kınama ve tebrik
Konuşmasının sonunda İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıda yaşamına yitirenlerle ilgili başsağlığı dileğinde bulunan Fuksas, Bursaspor’u da unutmadı. Bursaspor’un aynı başarıyı önümüzdeki yıl da göstermesini temenni eden Fuksas, “Umarım şampiyonlar ligi maçlarında Bursaspor Roma ile karşılaşır” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASINVE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 07.06.2010 | Okunma sayısı:11863

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu