Haberler

Font Boyutu

TARİH; BÜYÜKŞEHİR’LE HAYAT BULUYOR

 12 ARALIK 2012

BASIN BÜLTENİ

TARİH; BÜYÜKŞEHİR’LE HAYAT BULUYOR
- OSMANLI SULTANI 1. MURAT TARAFINDAN 1366 YILINDA YAPTIRILAN HÜDAVENDİGAR KÜLLİYESİNİN BİR PARÇASI OLAN ANCAK BAKIMSIZLIK YÜZÜNDEN YILLARCA HARABE KONUMUNDA KALAN CIK CIK HAMAMI İLK GÜNKÜ İHTİŞAMIYLA YENİDEN KENT SİLUETİNDEKİ YERİNİ ALDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, RESTORE EDEREK KENTE KAZANDIRDIKLARI TARİHİ YAPILARI YAŞAYAN MEKANLAR HALİNE GETİRDİKLERİNİ BELİRTEREK, BU SAYEDE ‘MÜZE KENT’ HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA İLERLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Osmanlı Sultanı 1. Murat tarafından 1366 yılında yaptırılan Hüdavendigar Külliyesi’nin bir parçası olan ancak bakımsızlık yüzünden yıllarca harabe konumunda kalan Cık Cık Hamamı ilk günkü ihtişamıyla yeniden kent siluetindeki yerini aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘Yaşayan Müze Kent Bursa’ hedefi doğrultusunda Cumhuriyet döneminden Osmanlı’ya, Bitinya surlarından arkeolojik döneme kadar her alanda sürdürdüğü tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında harabe halindeki Cık Cık Hamamı’nı da yeniden Bursa’ya kazandırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı uhdesindeki sultan külliyelerinin bakım, onarım, güvenlik ve işletme gibi hizmetlerini devralan Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı Sultanı 1. Murat tarafından 1366 yılında yaptırılan Hüdavendigar Külliyesi’nin bir parçası olan ancak bakımsızlık yüzünden harabeyi andıran eseri aslına uygun olarak restore etti. Tarihi bölgedeki ihtişamlı görüntüsünü yeniden kazanan hamamın açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya ile çok sayıda davetli katıldı.

Ecdadın izi olan her yerde olmaya çalışıyoruz
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada gerek Bursa gerekse tüm Osmanlı coğrafyasındaki ecdat yadigarı eserlere sahip çıktıklarını, ecdadın izi olan her yerde olmaya çalıştıklarını söyledi. Cumhuriyet döneminden arkeolojik dönemlere kadar kentte ne kadar tarihi değer varsa hepsini gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Bugün açılışını yaptığımız hamam da Hüdavendigar Külliyesi’nin bir parçası olarak Sultan 1.Murat döneminde yapılmış. Sultan Külliyeleri ile ilgili yetkiyi bakanlığımızdan alır almaz buradaki çalışmaları başlattık. Hamamın tapu kayıtlarında olan ancak sonradan kaybolan sıcak suyunu, kazı çalışmalarıyla tespit edip, yeniden hamama getirdik. Caminin üst katındaki medresede eğitim gören öğrenciler ve bölgedeki bekarlar tarafından kullanılan ve ücretsiz olduğu için Gir-Çık Hamamı olarak anılan tarihi yapı, yine aynı işlevi görevi görecek. Bursa’mıza hayırlı olsun” dedi.

Tarih en önemli değerimiz
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Bursa için en önemli değer olan tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkma konusunda önemli çalışmaların hayata geçirildiğini söyledi. Gökdere´den Çekirge’ye kadar uzanan tarihi aks boyunca her alanda önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Dündar, “Bu bir anlamda kentsel dönüşüm adına da önemli bir çalışma. Bu eserlerin ayağa kaldırılması vizyon kent, marka kent hedeflerine önemli bir artı değer sağlıyor. Tarihi yapılar yeniden ayakları üzerine kalktıkça, çevresi de ona göre daha düzenli olarak yenileniyor. Bu çalışmalarla gerçek Bursa ortaya çıkıyor” diye konuştu.
Törende söz alan Çekirge Mahalle Muhtarı Mehmet Taşkeser de bölgeye değer katan eseri Çekirge’ye kazandırdıklarını için Başkan Altepe’ye teşekkür plaketi verdi.
Başkan Altepe ve beraberindeki protokol üyeleri, açılış kurdelesini kestikten sonra hamamın içini gezdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 12.12.2012 | Okunma sayısı:3723

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu