Haberler

TANITIM ELÇİLERİ 'KILIÇ KALKAN EKİBİ'

Font Boyutu

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kılıç Kalkan Derneği’nin çalışmalarının bu kentin tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Başkan Altepe, Bursa Kılıç Kalkan Folklör ve Turizm Derneği’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, kentimizi en güzel şekilde temsil ettikleri için dernek temsilci ve üyelerine teşekkür etti. Şehrin emanetçileri olarak Bursa’yı dünyaya tanıtmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını anlatan Başkan Altepe, “Bu noktada kılıç kalkan derneğinin faaliyetleri bu şehrin tanıtımı için çok önemli. Çünkü sadece Bursa’ya has bir folklor gösterisi olan kılıç kalkanı dünya sahnelerine sunuyorlar. Böyle bir tanıtım organizasyonunda aktif olarak yer almak bizleri mutlu ediyor. Geçmişten beri bu işin içinden gelen biri olarak kültürümüzün ve Bursa’nın tanıtılmasında kılıç kalkanın oynadığı rolü biliyor ve ona göre hareket ediyoruz” diye konuştu.

 

“Kültürel değerleri yaşatmak bizim görevimiz”

Devlet Bakanı Faruk Çelik, müziğin ve folklorun önemini vurgulayarak, kültürel değerlerin yaşatılmasında bakanlık olarak önemli görevleri olduğunu söyledi. Ne gerekiyorsa katkı koymaya hazır olduklarını ifade eden Bakan Çelik, “Bunun yanında müzik son derece önemli, insanla özdeşleşen bir olgudur. Müziğin geliştiği toplumlar her zaman daha aktif ve daha sosyal olmuşlardır. Bu noktada müzisyenlere ve kendi müzik kültürümüze sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

 

Bursa Kılıç Kalkan Derneği Başkanı Cevdet Kamış ise ekip olarak son gittikleri Romanya festivalinden getirdikleri armağanları Başkan Altepe ile Devlet Bakanı Faruk Çelik’e sundu. Kamış, ayrıca dernek binasına astıkları Başkan Altepe’nin 10 yaşındayken kılıç kalkan kıyafetli fotoğrafını Bakan Çelik’e ve misafirlere gösterdi. Dernek üyeleri ise folklor gösterilerinin yanı sıra seslendirdikleri Türk sanat ve Türk halk müziği eserleri ile geceye renk kattılar.

Tarih: 24.08.2009 | Okunma sayısı:8666

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir