Haberler

Tahir Ağa Hamamı yaza hazır

Font Boyutu

 09 OCAK 2015

BASIN BÜLTENİ

TAHİR AĞA HAMAMI YAZA HAZIR
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KENT ZİYNETLERİNİN AYAĞA KALDIRILMASI YÖNÜNDE MUDANYA’DA YÜRÜTTÜĞÜ PROJELERDEN BİRİ OLAN TAHİR AĞA HAMAMI’NIN RESTORASYON VE REKONSTRÜKSİYON ÇALIŞMASI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, PROJENİN İLKBAHAR AYLARINDA TAMAMLANACAĞINI VE TARİHİ MİRASIN YENİ DÖNEMDE KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK HİZMET VERECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Büyükşehir Belediyesi’nin kent ziynetlerinin ayağa kaldırılması yönünde Mudanya’da yürüttüğü projelerden biri olan Tahir Ağa Hamamı’nın restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışması tüm hızıyla sürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, projenin ilkbahar aylarında tamamlanacağını ve tarihi mirasın yeni dönemde kültür merkezi olarak hizmet vereceğini söyledi.

Gün saymaya başlandı
Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması için Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılardan Osmanlı eserlerine, 2300 yıllık Bitinya surlarından 8500 yıllık arkeoparka kadar her alanda tarihi ve kültürel miras çalışmalarını başarıyla sonuçlandıran Büyükşehir Belediyesi, Mudanya’da harabeye dönen 2 asırlık bir eseri daha ayağa kaldırmak için gün saymaya başladı. Kent merkezindeki tarihi eserlerin tamamına yakınını yenileyerek halkın kullanımına sunan, ilçelerde de birbirinden farklı yapılardaki benzer faaliyetleri sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Mudanya Zeytin Hali’nin hemen arkasında bulunan Tahir Ağa Hamamı’ndaki restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmalarını hızlandırdı.

Bursa tamam, sıra ilçelerde
Büyükşehir Belediyesi olarak tarih başkenti Bursa’daki tüm medeniyetlerin izini ortaya çıkartma konusundaki çalışmaları hızla sürdürdüklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu kapsamda onlarca han, hamam, medrese, şifahane cami ve külliyenin bir bir ayağa kaldırıldığını hatırlattı. Yapılan çalışmalar sonucunda Bursa’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdiğini ve Osmanlı’dan kalan tüm zenginliklerin dünyanın tanıdığı ortak değerler haline geldiğini vurgulayan Başkan Altepe, “İnşallah sahil kentimiz Mudanya’da da kent ziyneti dediğimiz tarihi eserleri bir ayağa kaldıracağız. Mudanya’nın turizm pastasından hak ettiği payı almasını sağlayacağız” dedi.

Kültür merkezi olacak
Büyükşehir Belediyesi olarak Mudanya’da sürdürdükleri çalışmalardan birinin Tahir Ağa Hamamı olduğunu belirten Başkan Altepe, kamulaştırılarak Büyükşehir mülkiyetine geçen tarihi binadaki restorasyon çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğünü ifade etti. Denize nazır yerleşkedeki tadilat için gerekli tüm izinlerin alındığını ve önlerinde bir engel kalmadığını söyleyen Başkan Altepe, “İnşallah bahar ayları sonunda burada, yani Mudanya’nın kalbinde, zeytin halinin kuzeybatı köşesinde, denize bakan güzel bir kültür merkezi doğacak. İlçenin sosyal ve kültürel hayatına katkı sağlayacak. Halkın toplandığı, yaz etkinliklerinin yapıldığı yaşayan bir merkez olacak. Hedefimiz burayı bir an önce Mudanya’ya kazandırmak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 09.01.2015 | Okunma sayısı:4655

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu