Haberler

T-1 hattında araç sayısı artıyor

Font Boyutu

 24 EKİM 2013

BASIN BÜLTENİ

T-1 HATTINDA ARAÇ SAYISI ARTIYOR
- GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE HİZMETE GİREN T-1 TRAMVAY HATTINDA SEFERLERİN 2 ARAÇLA PROBLEMSİZ BİR ŞEKİLDE DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTEN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, 3 ARACIN DAHA KASIM AYI BAŞLARINA KADAR HİZMETE ALINACAĞINI AÇIKLADI.

BURSA - Geçtiğimiz günlerde hizmete giren T-1 tramvay hattında seferlerin 2 araçla problemsiz bir şekilde devam ettiğini belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 3 aracın daha Kasım ayı başlarına kadar hizmete alınacağını açıkladı.

Büyükşehir Belediye´nin Ekim ayı meclis toplantısı Heykel’deki tarihi binada yapıldı. Toplantı öncesi son bir ay içerisinde hayata geçirilen çalışmalar hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kendisine yöneltilen soruları da cevapladı. Geçtiğimiz günlerde hizmete alınan T-1 tramvay hattındaki gelişmeleri paylaşan Başkan Altepe, Bursa´nın 115 yıl sonra ilk defa tramvay hattıyla tanıştığını vurguladı. Santral Garaj, Darmstad Caddesi, Altıparmak, Heykel, İnönü Caddesi ve Uluyol´u kapsayan T-1 hattında seferlerin geçtiğimiz günlerde başladığını ve problemsiz bir şekilde devam ettiğini ifade eden Başkan Altepe, bugüne kadar biletli yaklaşık 70 bin yolcunun taşındığını söyledi. Tramvayı gerek seyahat gerekse denemek için kullananların bulunduğunu, ufak tefek aksaklıkların dışında ciddi bir sıkıntının olmadığını kaydeden Başkan Altepe, "İnşallah şimdiden sonra da bir sıkıntı yaşamayız. Araçlarımız şu an itibariyle tıklım tıklım dolu. Her seferde yaklaşık 200 yolcu taşıyoruz. Yoğunluğu azaltmak ve seyahati hızlandırmak için inşallah bu cumartesi üçüncü, ondan 10-13 gün sonra dördüncü, Kasım ayı başında da beşinci aracımızı hizmete alacağız. 6. aracımız ise yedek olarak hizmet verecek" dedi.

Sonraki hatlar 2014´te
T-1 hattının şehir içi trafikten yaklaşık 100 aracı geri çektiğini, bunun da hava kalitesine çok ciddi katkılar sağladığını söyleyen Başkan Altepe, teknik olarak en zorlu hat olarak bilinen T-1 hattının inşası ve işletilmesinden yüzlerinin akıyla çıktıklarını ifade etti. T-2 olarak adlandırılan Yıldırım, T-3 olarak adlandırılan Çekirge ve T-4 hattı olarak adlandırılan Terminal hatlarının hazırlıklarının büyük çoğunlukla tamamlandığını, harekete geçmek için yeni dönemi beklediklerini kaydeden Başkan Altepe, "İnşallah Bursa´nın dört bir tarafına yayacağımız, metro hatlarıyla entegre hale getireceğimiz raylı sistem, şehir içi ulaşımda büyük rahatlama getirecek. Yıldırım ve Terminal hatlarının araçlar da dahil tüm malzemeleri hazır. Aynı şekilde Çekirge hattı konusundaki çalışmalarımız da hızla sürüyor. İnşallah tüm bu çalışmalara da 2014 yılı içerisinde başlayacağız" diye konuştu.

Bursa halkına teşekkür
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, T-1 tramvay hattına sahip çıkan Bursalılara teşekkür etti. T-1 hattında her gün biletli yaklaşık 6 bin yolcunun taşındığını, doluluk oranının araç kapılarına yansıdığını vurgulayan Başkan Altepe, "Türkiye´ye örnek olan bu çalışmamız, gerçekten Bursa´ya her açıdan katkı sağladı. Halkımız buna sahip çıktı ve kısa zamanda da adapte oldu. Seferler birkaç gün önce başlamasına rağmen şu anda parklanma sorunu yaşamıyoruz. En yoğun bayram günlerinde bile sıkıntısız hizmet verdik" şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hayata geçirilen ve gerçekleştirilen diğer yatırımlar hakkında da meclis üyelerini bilgilendirdi. 30 metrelik yol olarak bilinen Sırameşeler-Gökdere-Samanlı asfalt çalışmasının bu hafta sonu tamamlanacağını ve yolun kullanıma açılacağını duyuran Başkan Altepe, teleferik inşaatının sürdüğünü ve seferlerin 29 Ekim tarihi itibariyle başlayacağını, Altıparmak´taki şelalenin de 3-4 güne kadar tamamlanacağını ifade etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 24.10.2013 | Okunma sayısı:4127

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir