Haberler

“SULTANLAR ŞEHRİ”NDEN GÖNÜL SULTANLARI ŞEHRİNE

Font Boyutu

“SULTANLAR ŞEHRİ”NDEN GÖNÜL SULTANLARI ŞEHRİNE

- Kültür Turizmi Zirvesi, Kültür Yolları ve İnanç Turizmi temasıyla Ankara’da başladı.
- Prof. Dr. Öcal Oğuz: Kültür yollarını, kültürler ve toplumlar arası diyalog olarak görüyoruz…
- Aziz Elbas; Gönül Sultanları Şehri Bursa’da yoğun bir manevi odak noktası restorasyonu sürdüğünü söyledi.
- Her dönem münzevi hayatın mekanı olan Uludağ’daki kalıntıları tespit etmek üzere özel ekip kuruldu.

ANKARA- Bu yıl ikincisi düzenlenen Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarı, Ankara Ticaret Odası Uluslar Arası Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı. Başta Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 20’ye yakın ülkenin yanı sıra yurt içinde zengin tarihi kültürel mirasa sahip kentlerin katıldığı zirve renkli görüntülere sahne oldu. “Kültür Yolları ve İnanç Turizmi” temasıyla gerçekleştirilen zirvenin açılışında, Bursa’da inanç turizmi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar ve hedefler katılımcılara sunuldu.

Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür Bakanlığı ve UNESCO Milli Komitesi başta olmak üzere konuyla ilgili pek çok kamu ve sivil kuruluşun desteği ile bu yıl ikincisi düzenlenen zirve ve fuar, hem akademisyenleri hem de bu alanda çalışan yerel yöneticileri bir araya getirdi.
Zirvenin açılış oturumunda bir değerlendirme yapan UNESCO Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, kültür yolları projelerine son dönemde yoğun ilgi gösterildiğine dikkat çekti ve “Kültür yollarını, kültürler ve toplumlar arası diyalog olarak görüyoruz” dedi. Prof. Oğuz, bu diyalogun artmasının, kültür yolları projelerinin başarısıyla yakından ilgili olduğunu ifade etti.

Kültür Turizmi Zirvesi’nin İnanç Turizmi başlıklı oturumunda ise hem akademisyenler bu alanda yapılması gereken çalışmaları anlattı hem de yerel yöneticiler yürüttükleri projeleri paylaştı. Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Muharrem Tuna’nın başkanlığında gerçekleşen oturumda Bursa Büyükşehir Belediyesi adına konuşan Tarihi Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas, Osmanlı’yı kuran şehir olması ve halen 6 padişahının türbesine evsahipliği yapması nedeniyle Bursa’nın bir ‘Sultanlar Şehri’ olduğunu hatırlattı. Elbas, Osmanlı’nın kuruluş ve sonrasındaki sürecinde; Emir Sultan’dan Süleyman Çelebi’ye, Üftade’den Somuncu Baba’ya kadar pek çok derviş ve gönül insanına da evsahipliği yaptığına dikkat çekerek, bu yönüyle de Bursa’nın bir “Gönül Sultanları Şehri” olduğunu söyledi. Elbas, “Kent içindeki manevi odak noktaları hatlarında sağlıklaştırma ve restorasyonlarımız tüm hızıyla sürüyor. Üftade, Şabaniye ve Karabaş Tekkeleri, Emir Buhari ve Seyyid Usul Dergahları başta olmak üzere pek çok noktada çalışmaları tamamladık. Tarihi Kentler Birliği ve Kültür Bakanlığı’ndan aldığımız manevi destekler, bu alandaki çabalarımızda yol gösterici olmaktadır” dedi.

ULUDAĞ BAŞLI BAŞINA DESTİNASYON
Aziz Elbas, Bursa merkezinde olduğu gibi Uludağ eteklerinde de manevi açıdan yoğun bir kalıntı olduğuna dikkat çekti. “Uludağ, kültür ve inanç turizminde yeni bir destinasyon olabilir” diyen Elbas, sürdürülen araştırma kazılarında Uludağ eteklerinde çok sayıda yazıt bulunduğunu söyledi. Her dönem münzevi hayatın mekanı olarak öne çıkan Uludağ’daki manastırları araştırmak üzere bir ekip kurulduğunu ve bu ekibin 2014 yılına kadar çalışmalarını tamamlayacağını ifade eden Elbas, yakın bir dönemde sadece Bursa için değil tüm Türkiye için yeni inanç turizmi rotaları ortaya çıkacağını kaydetti.
Elbas’ın konuşmacı olarak yer aldığı oturumda, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve Urfa Belediye Başkanı A. Eşref Fakıbaba ile Konya ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin temsilcileri, bölgelerindeki inanç turizmi çalışmalarını anlattılar.

Zirvede, kültür yolları ve inanç turizmi üzerine akademik sunumların yanı sıra, yerel yönetimler standlar kurarak kültürel değerlerini sunma imkanı buldu. Özgün bir tasarımla fuarda yerini alan Bursa Büyükşehir Belediyesi de Bursa’ya dair kültürel değerlerin tanıtımını yaptı. Bursa standı, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti.

Fuarın yabancı konukları da kültürlerini tanıtma imkanı buldu. Çin, Başkurdistan, Özbekistan, Tataristan, Rusya Federasyonuna bağlı Tıva Cumhuriyeti, Şili, İran ve Suudi Arabistan’dan gelen temsilciler, standlarında kültürel değerlerini sunma imkanı buldular.

Bursa Büyükşehir Belediyesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Tarih: 22.12.2012 | Okunma sayısı:3203

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir