Haberler

STADYUMUN ÇATISI GELİYOR

Font Boyutu

 22 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

STADYUMUN ÇATISI GELİYOR
- YENİ STADYUMUN ÇATISI İÇİN YOĞUN MESAİ
- ‘TİMSAH ARENA´NIN DÜNYADA BENZERİ BİR TEK ROMA, BÜKREŞ, SİNGAPUR VE KİEV STADYUMLARINDA BULUNAN İLERİ TEKNOLOJİ ÇATI VE CEPHE KAPLAMASI İÇİN HUMMALI BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR.
- İSTANBUL TUZLA´DAKİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE SÜRDÜRÜLEN ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEYEN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ÇATI VE CEPHE KAPLAMASI PARÇALARININ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTADAN İTİBAREN BURSA´YA GETİRİLEREK YERLERİNE MONTE EDİLECEĞİNİ AÇIKLADI.

BURSA – ‘Timsah Arena’nın dünyada benzeri bir tek Roma, Bükreş, Singapur ve Kiev stadyumlarında bulunan ileri teknoloji çatı ve cephe kaplaması için hummalı bir çalışma yürütülüyor. İstanbul Tuzla’daki organize sanayi bölgesinde sürdürülen çalışmaları yerinde inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çatı ve cephe kaplaması parçalarının önümüzdeki haftadan itibaren Bursa´ya getirilerek yerlerine monte edileceğini açıkladı.

Başkan Altepe, ‘Timsah Arena’nın kaba inşaatının tamamlandığını, ince işlerin ise hızla devam ettiğini söyledi. Stadyumun çatısının müteahhit firmadan bağımsız olarak ayrı bir Türk firması tarafından yapıldığını, üretimde Alman, İsviçre, İtalyan, Fransız ve Amerikan şirketlerinin kullanıldığını belirten Başkan Altepe, Türkiye´de ilk kez uygulanacak teknolojiyle Timsah Arena’nın asma germe sistemine sahip, özel konstrüksiyonlu çatı ve cephe kaplamalarına kavuşacağını ifade etti. Çatı ve cephe kaplamasına yönelik parçaların üretiminin İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi´nde başladığını, imalatı tamamlanan parçaların tek tek Bursa´ya getirilerek yerlerine monte edileceğini söyleyen Başkan Altepe, “Hedefimiz, stadyumumuzun önümüzdeki sonbahar mevsimine yetişmesi” dedi.

“Ortaya çıkan teknolojiye herkes hayran olacak”
Parçaların montajı tamamlandıktan sonra ortaya çıkan teknolojiye herkesin hayran olacağını vurgulayan Başkan Altepe, “O zaman Bursa, gerçekten prestij projesine kavuşmuş olacak. Herkes bunun şahidi olacak. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.
Başkan Altepe´ye, İstanbul´daki inceleme gezisi sırasında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar da eşlik etti. Başkan Altepe, ‘Timsah Arena’nın çatı ve cephe kaplaması parçalarının üretimi konusunda fabrika sahibi Remzi Solak tarafından bilgilendirildi.
Parçalar birbiri ardına yerleştirildiğinde timsahın yavaş yavaş su yüzüne çıkmasını anımsatacak çelik çatı sistemi; aerodinamik geometriye sahip, kar ve dolunun oluşturduğu su birikintileri nedeniyle çelik konstrüksiyon içerisinde meydana gelebilecek yüksek kuvvetleri engelleyecek şekilde optimize edildi. Türkiye´de bir tek İstanbul Boğaz köprülerinde kullanılan özel çelik halat sistemiyle gerdirilecek çatı, yine Türkiye’de örneği bulunmayan yeşil-beyaz renkte eksi 30 ile artı 80 dereceye dayanıklı teflon malzemeyle kaplanacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.01.2013 | Okunma sayısı:7194

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu