Haberler

Stadyum çatısında üst düzey deprem güvenliği

Font Boyutu

 11 EKİM 2013

BASIN BÜLTENİ

STADYUM ÇATISINDA ÜST DÜZEY DEPREM GÜVENLİĞİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN VE PROJESİ DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA GÖSTERİLEN 45 BİN KİŞİLİK TİMSAH ARENA´NIN ÇATISI, YİNE DÜNYADA İLK KEZ HAREKETLİ BİR MESNETLE OLUŞTURULUYOR.
- PARÇALARI ALMANYA´DAN GELEN VE MONTAJI ANKARALI BİR FİRMA TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN HAREKETLİ MESNET, SARSINTI ANINDA SİSTEMİN HAREKET ETMESİNİ VE DEPREMDEN ZARAR GÖRMEMESİNİ SAĞLIYOR.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve projesi dünyanın en iyileri arasında gösterilen 45 bin kişilik Timsah Arena´nın çatısı, yine dünyada ilk kez hareketli bir mesnetle oluşturuluyor. Parçaları Almanya´dan gelen ve montajı Ankaralı bir inşaat firması tarafından gerçekleştirilen hareketli mesnet, sarsıntı anında sistemin hareket etmesini ve depremden zarar görmemesini sağlıyor.

Timsah Arena´nın devam eden inşaat çalışmalarına ilişkin teknik bilgilendirme toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ve Etüt Proje Daire Başkanlığı yetkilileri, yüklenici firma temsilcileri ve parça imalatçılarının katılımıyla stadyumun şantiye alanında yapıldı. Toplantıda, inşaat çalışmaları sürecinde gelinen son nokta ve montaj işlemleri süren çatının durumu görüşüldü.

Yüzde 100 güvenlik
Yeni stadyumun çatısının en büyük özelliğinin dünyada ilk defa hareketli bir mesnetle tatbik edilmesi olduğunu kaydeden yüklenici firma temsilcisi Ali Fuat Türkmen, hareketli mesnedin deprem anında devreye girerek sarsıntıdan oluşacak muhtemel faciaların önüne geçtiğini söyledi. Bursa´nın birinci derecede deprem bölgesinde olduğu gerçeğini göz önünde tutarak böyle bir özelliği ön planda tuttuklarını belirten Türkmen, "Konu depreme dayanıklılık olunca, o zaman uyguladığımız teknoloji de normallerinden farklı şekilde değişkenlik gösteriyor. Yüzde 100 memnuniyet sağladığımız bu değişkenlik, yaptığımız işi son derece hassas kılıyor ve tüm riskleri bertaraf ediyor" dedi.

Dünyada şu anda hareketli mesnedin kullanıldığı herhangi bir stadyumun bulunmadığını kaydeden Türkmen, uygulamanın ilk kez Bursa´da yapıldığını ifade etti. Çatı parçalarının Almanya´dan getirildiğini, montajın ise kendileri tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Türkmen, "Satın aldığımız parçalar ve yaptığımız işlemlerin tümü, uluslararası bağımsız bir denetim kuruluşunun gözetimi altında gerçekleştiriliyor. Onay almadan herhangi bir işlem yapamıyoruz" diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 11.10.2013 | Okunma sayısı:3162

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu