Haberler

SREBRENİTZA KATLİAMI BURSA’DA ANLATILACAK

Font Boyutu

 14 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

SREBRENİTZA KATLİAMI BURSA’DA ANLATILACAK
- BOSNA HERSEK FEDERASYONU ARŞİVİ GENEL MÜDÜRÜ ADAMİR YERKOVİÇ, BURSA KENT KONSEYİ’Nİ ZİYARET ETTİ.

BURSA – Bosna Hersek Federasyonu Arşivi Genel Müdürü Adamir Yerkoviç, Bursa Kent Konseyi, Bosna Hersek Federasyonu Arşivi Genel Müdürlüğü ve Sosyal Politikalar Merkezi işbirliğiyle; Srebrenitza Soykırımı’nı anmak üzere açılacak sergi öncesinde Bursa Kent Konseyi’ni ziyaret etti.

Bursa Kent Konseyi Başkanlık ofisinde gerçekleşen ziyarette Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Genel Sekreter Enes Battal Keskin ve yürütme kurulu üyeleri hazır bulundular. Ziyarette konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa’nın büyük Osmanlı coğrafyasının kurulduğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de en önemli kentlerinden biri olduğunu söyledi. Osmanlı Devleti’nin ilk 6 padişahının kabirlerinin de Bursa’da bulunduğunu hatırlatan Pala, Osmanlı coğrafyasında bulunan Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Doğu ile her zaman ilgili olduklarını belirtti. Buralardaki kardeş ve soydaşlarla yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olduklarını ifade eden Pala, “Balkanlardan Bursa’ya önemli göçler olmuştur. Bursa nüfusunun önemli bir kısmını da Balkanlardan gelen kardeşlerimiz oluşturmaktadır. Balkanlardaki kardeşlerimizin çektiği acıları, bizler de buralarda yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir ve geçmişten aldığı görevlerini yerine getirerek dünyada adaleti ve barışı sağlamak için önemli bir misyon üstlenmiştir. Hem İslam, hem de Türk dünyasının güçlü bir dayanağı olmuştur” dedi.

Bursa Kent Konseyi’nin bünyesinden bulunan derneklerin bu konulara hassas olduğunu da vurgulayan Pala, “Bursa Kent Konseyi kardeşlerimizle olan ilişkileri üst düzeyde tutmaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi de Balkanlarda tüm Osmanlı eserlerinin restorasyonu konusunda büyük bir mesafe kat etti. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin öncülüğünde Bursalı hayırseverler oradaki eserleri ayağa kaldırmıştır. Çalışmalarımız ve dostluklarımız devam edecek. Her zaman beraberiz” diye konuştu.

Bosna Hersek Federasyonu Arşivi Genel Müdürü Adamir Yerkoviç ise, Türklerin ve Bursalıların çok iyi insanlar olduğunu, böyle iyi insanlarla tanıştığı için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Bosna Hersek’in Türkiye ile çok iyi akraba ve dost olduğunu kaydeden Yerkoviç, savaş zamanında kendilerine en çok Türkiye’nin destek verdiğini söyledi. Geçmişte Aliya İzzetbegoviç ile Türkiye’ye geldiklerini ve Türkiye’nin her yerini gezdiklerini anlatan Yerkoviç, “Bu zamana kadar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül ile görüştük. Hepsini bir akraba olarak gördük. Türkiye her dönem hiçbir siyasi görüşe yer vermeden bizleri kardeşçe karşıladı. Bosna’da yüzbinlerce kişi sadece Müslüman oldukları için öldürüldü. Başka hiçbir sebebi yoktu. Böyle bir dönemde Türkiye’nin her yerinden destek ve yardım gördük. Türkiye’nin bizi yalnız bırakmayacağını biliyorduk. Ülke olarak ölüm döşeğinde olduğumuz zamanlarda da hiç yılmadık ve umudumuzu kaybetmedik. Türkiye’nin kuvvetini arkamızda hissettik” dedi.

Türkiye’de ilk defa Bursa’da açılacak olan fotoğraf sergisinde yayınlanacak olan fotoğraf, resim ve belgelerin o döneme ait olması nedeniyle çözünürlüklerinin düşük olmasına rağmen çok ağır olduğunu da belirten Yerkoviç, fotoğraflarda ölümden bahsedildiğini ifade etti. Sergide tüm acıları ve sevgileri göstermek istediklerini kaydeden Yerkoviç, “Srebrenitza’da bir günde 9 bin kişi şehit edildi. Allaha çok şükür bizler ayakta kaldık ve yaşıyoruz. Bosna Hersek Cumhuriyeti yaşadı. Birbirimize kenetlendik. Bosna Hersek’in büyümesi ve gelişmesi için sizlerin sabrına ve yardımlarına ihtiyacımız var” diye konuştu.

18 sene sonra Ratko Mladiç tutuklanarak mahkemece yargılanmasının kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Yerkoviç, “Hiç kimse şehit olan Müslümanları geri getiremez ama onun yargılanması bizleri mutlu etti. Onun en ağır şekilde cezalandırılmasını da bekliyoruz. Yapılacak olan sergiyle Ali İzzet Begoviç’i de anmış olacağız” dedi.

Ziyaretin sonunda Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bosna Hersek Federasyonu Arşivi Genel Müdürü Adamir Yerkoviç’e İznik Çinisi vazo hediye etti. Bursa Kent Konseyi, Bosna Hersek Federasyonu Arşivi Genel Müdürlüğü ve Sosyal Politikalar Merkezi işbirliğiyle açılacak olan “Srebrenitza Cehennemi” sergisi 15 Temmuz tarihinde saat 15.00’da Tayyare Kültür Merkezi’nde izlenime açılacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 14.07.2011 | Okunma sayısı:3328

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu