Haberler

SREBRENİTSA KATLİAMI BURSA’DA HİSSEDİLDİ

Font Boyutu

 15 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

SREBRENİTSA KATLİAMI BURSA’DA HİSSEDİLDİ
- SIRP ASKERLERİNİN 1995 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ‘SREBRENİTSA KATLİAMI’NDA ŞEHİT OLAN BOSNALI MÜSLÜMANLAR, BURSA KENT KONSEYİ, BOSNA HERSEK FEDERASYONU ARŞİVİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE SOMER İŞBİRLİĞİYLE AÇILAN FOTOĞRAF SERGİSİYLE ANILDI.

BURSA – Sırp askerlerinin 1995 yılında gerçekleştirdiği ‘Srebrenitsa Katliamı’nda şehit olan Bosnalı Müslümanlar, Bursa’da açılan fotoğraf sergisiyle anıldı.

Bursa Kent Konseyi, Bosna Hersek Federasyonu Arşivi Genel Müdürlüğü ve Sosyal Politikalar Merkezi (SOMER) işbirliğiyle Tayyare Kültür Merkezi Sami Güler Sanat Galerisi’nde ‘Srebrenitsa Cehennemi’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Sırp askerleri tarafından gerçekleştirilen katliamın tüm çıplaklığıyla anlatıldığı serginin açılışına, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bosna Hersek Federasyonu Arşivi Genel Müdürü Adamir Jerkoviç, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Keskin ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bosna Hersek ve Türkiye Milli marşlarının okunmasıyla başlanan törende, Bosna Hersek’te yaşanan katliamı anlatan film gösterildi.

Herkes seyirci kaldı
Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bosna Hersek’te yaşanan katliamın başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünya güçleri tarafından seyredildiğini ve ses çıkarılmadığını söyledi. Bu güçlerin yaşananlara ancak belirli bir süre sonra tavır koymaya başladığına dikkat çeken Başkan Altepe, “Buralardaki Müslümanların yok edilmesi konusuna herkes seyirci kaldı. Bu da bizlerin ne kadar zorluklar içerisinde yaşadığımızı ve başımıza ne gibi sıkıntıların gelebileceğini gösteriyor. Tarih boyunca bu gibi olaylar hep Müslümanların başına gelmiştir. Çanakkale’de, Trablusgarp’ta, Yemen’de yüz binlerce Müslüman şehit edildi. Balkanlar da yüzyıllarca kanların aktığı stratejik bir bölge oldu. Balkanlarda, Türk ve Müslüman hakimiyeti, İslam kültürünün yerleşmesi buralardaki kavganın asıl sebebi oldu. Bunlar her kavga için bir bahane buldular. 1. Murad Hüdavendigar’ın Kosova’yı fethetmesinden sonra 550 yıl bu coğrafyada huzur hakim oldu. Ancak Sırplar yerlerinde durmadı. 600. yılında Kosova meydanında intikam yemini ettiler. Oraya intikam anıtları diktiler. Sonrasında da bu olaylar başladı” dedi.

Balkanlardaki faaliyetlerimizi sürdüreceğiz
İslamiyet’in Balkanlara girişinin rövanşı için Sırpların bu faaliyetleri başlattığını belirten Başkan Altepe, bunun basit bir katliam olmadığını, tüm İslam alemine yönelik geliştirilmiş bir katliam olduğunu dile getirdi. Bosna’da yaşananların Türkiye’nin ne derece önemli bir misyon yüklendiğini de gösterdiğini ifade eden Başkan Altepe, “Bizler de Balkanlardaki tüm Müslüman kardeşlerimizin arkasında duracağız. Türkiye onların arkasında durmadığı sürece her zaman yok olmaya mahkum kalırlar. Bizler de kültürümüzün, dinimizin orada yaşaması, kardeşlerimizin ayakta kalması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Düşman uyumuyor. En ufak bir bahane de katliam yapıyorlar. Müslümanlara yapılan katliamı da tüm dünya izliyor. Bu yüzden Balkan topraklarında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Oradaki ecdadın izlerine sahip çıkma, insanlara sahip çıkma konusunda, arkalarında güçlü bir Türkiye’nin olduğunu hissettiriyoruz. Kendi kültürümüze sahip çıkarsak onlara meydan kalmayacaktır. İnşallah yeni Srebrenitsalar yaşanmaz. Burada ölenleri de rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

Bu insanlık suçunu dünyaya anlatıyoruz
Daha sonra söz alan Bosna Hersek Federasyonu Arşivi Genel Müdürü Adamir Jerkoviç, Srebrenitza trajedisinin 16. senesinin olduğunu, yıllardır tüm dünyaya bu korkunç insanlık suçunu ve soykırımını anlattıklarını söyledi. Şehit olanların tek suçunun Müslüman olmak olduğunu belirten Jerkoviç, “Maalesef bugün hala kimin suçlu ve ne için olduğu ortadayken dünyayı sarsan bu evrensel suçu kanıtlamak zorunda bırakılıyoruz. Bosna Hersek’te yaşananlar, zalimlere özgürlük, hukuk ve haklar hakkında konuşmalarına ve dünyayı kendi adetlerine göre şekillendirmelerine izin verildiği zaman nelerin olabileceğini göstermiştir. O soykırımın baş celladı olan Sırp ordusunun generali Ratko Mladiç tutuklanmış bulunuyor. Ancak bizler sadece işleri yürütenlerin tutuklanmasını yeterli bulmuyoruz. Tüm sistemin ele alınması gerekir” dedi.
Yüzbinlerce Müslümanın tüm dünyanın gözü önünde öldürülmesinin de korkunç bir durum olduğunu ifade eden Jerkoviç, bu yüzden Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm büyük güçlerin de suçlu olduğunu vurguladı. Yaşanan tarif edilemez acıları tüm dünyaya tekrar göstermek için fotoğraf sergisini düzenlediklerini anlatan Jerkoviç, tüm Türkiye vatandaşlarını da Bosna Hersek’e davet ederek yaşananların yakından görülmesini istedi. Dün Diyarbakır’da 13 Türk askerinin şehit edilmesinin büyük üzüntü verici olduğunu da belirten Jerkoviç, Türk halkının yaşadığı üzüntü ve acıyı tüm Bosna Hersek halkının da derinden hissettiğini ifade etti.
Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle fotoğraf sergisi ziyarete açıldı. 23 fotoğrafın yer aldığı sergide, ziyaretçiler Srebrenitsa’da yaşanan katliamı tüm acılarıyla hissetti. Sergiyi gezen Başkan Altepe, fotoğraflar hakkında Adamir Jerkoviç’ten bilgi aldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 15.07.2011 | Okunma sayısı:5207

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu