Haberler

´Srebrenitsa´ dünyaya tanıtılacak

Font Boyutu

5 EKİM 2017

BASIN BÜLTENİ

‘SREBRENİTSA’ DÜNYAYA TANITILACAK 

-          1995 YILINDA SIRPLAR TARAFINDAN BOŞNAK MÜSLÜMANLAR ÜZERİNDE YAPILAN VE 2. DÜNYA SAVAŞI’NDAN SONRA İNSANLIK TARİHİNİN EN KANLI OLAYI OLARAK KAYITLARA GEÇEN SREBRENİTSA KATLİAMI, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DE DESTEĞİYLE ÖNÜMÜZDEKİ YILDAN İTİBAREN ÇOK YÖNLÜ BİR ŞEKİLDE DÜNYA ÜLKELERİNE TANITILACAK.

-          TALEBİN BOSNA HERSEK DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDAN GELDİĞİNİ VE ŞİMDİDEN HAZIRLIKLARA BAŞLADIKLARINI SÖYLEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “ÇALIŞMALAR TAMAMLANDIĞINDA, İNŞALLAH TARİHİN EN KANLI KATLİAMLARINDAN BİRİNİ DAHA DUYMAYAN KALMAYACAK” DEDİ.

-          SREBRENİTSA ÜZERİNE YAPILACAK TANITIM ÇALIŞMALARI İÇİN BURSA’YA GELEN BOSNA HERSEK DİYANET İŞLERİ BAŞKAN YARDIMCISI NUSRET ABDİBEGOVİÇ İSE BAŞKAN ALTEPE’Yİ ZİYARET EDEREK ÜLKESİNDEKİ MÜSLÜMANLARA VERDİĞİ DESTEKLER NEDENİYLE TEŞEKKÜR ETTİ.

BURSA - 1995 yılında Sırplar tarafından Boşnak Müslümanlar üzerinde yapılan ve 2. Dünya Savaşı’ndan sonra insanlık tarihinin en kanlı olayı olarak kayıtlara geçen Srebrenitsa katliamı, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle önümüzdeki yıldan itibaren çok yönlü bir şekilde dünya ülkelerine tanıtılacak. Talebin Bosna Hersek Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldiğini ve şimdiden hazırlıklara başladıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Çalışmalar tamamlandığında, inşallah tarihin en kanlı katliamlarından birini daha duymayan kalmayacak” dedi. Srebrenitsa üzerine yapılacak tanıtım çalışmaları için Bursa’ya gelen Bosna Hersek Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Nusret Abdibegoviç ise Başkan Altepe’yi ziyaret ederek ülkesindeki Müslümanlara verdiği destekler nedeniyle teşekkür etti.

1995 yılında Srebrenitsa’da yaşanan ve Sırp milislerin en az 10 bin Müslümanı şehit etmesiyle sonuçlanan katliam, önümüzdeki yıldan itibaren tüm yönleriyle birlikte dünyanın 193 ülkesinin tamamında tanıtılacak. Bugüne kadar sınırlı faaliyetlerle süren çalışmalar, atılacak yeni adımlarla birlikte çok daha etkin bir hal almış olacak. Katliam için hazırlanan projeyi değerlendirmek için Bursa’ya gelen Bosna Hersek Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Nusret Abdibegoviç, Başkan Altepe’yi ziyaret etti. Ankara Yolu’ndaki başkanlık binasında yapılan görüşmede, 2018 anmaları için yol haritası belirlendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Abdibegoviç’i kabulünde yaptığı konuşmada, dost ve kardeş olan Bosnalı Müslümanların her zaman için yanlarında olduklarını ifade etti. Dünya tarafından da tescillenen, tarihin en kanlı olayları arasında gösterilen Srebrenitsa katliamının unutturulmamasının en büyük hedefleri olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “21. asırda gerçekleşen en kanlı olay. Binlerce Müslüman vahşice şehit edildi. Yaşanan olaylar üzeri örtülecek, gizlenecek cinsten değil. Bunu herkes gördü ve ne yaşandığını, niyetin ne olduğunu herkes biliyor. Ortaya çıkan vahşet tüm belgeleriyle ortada. Bunun çok iyi bir şekilde dünyaya tekrar tekrar anlatılması gerekiyor” dedi. Bursa’nın Srebrenitsa katliamına neden olan katilleri gönüllerde tekrar tekrar yargılatmak için üzerine düşeni dün olduğu gibi bugün de yerine getirdiğini, yarın da yerine getireceğini söyleyen Başkan Altepe, “Önümüzdeki yıl yapılacak şehitleri anma törenlerine çok daha kapsamlı bir şekilde hazırlanıyoruz. Bunun yanında, Bosna Hersek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın katliamın dünya milletlerine anlatılması yönünde hazırladığı projenin en güçlü çözüm ortağıyız. İnşallah hem Türkiye hem Bosna bu konuda hedeflediği sonuçlara ulaşacak. Bunun için bir nefer gibi çalışacağız” diye konuştu.

Bosna Hersek Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Nusret Abdibegoviç ise ülkesine ve halkına verdiği destekler nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Srebrenitsa’nın Bursa’nın sağladığı avantajlarla her sene geleneksel bir şekilde hatırlandığını kaydeden Abdibegoviç, katliamın daha etkin anlatılması yönünde bir proje hazırlığında olduklarını söyledi. Yaşananları Dünyanın 193 ülkesinde bulunan toplulukların gönüllerine nakşetmek için alt yapı oluşturduklarını söyleyen Abdibegoviç, “Allah izin verirse, Bursa’nın da desteğiyle biz bu işin üstesinden geleceğiz. Daha önceki işlerimiz lokal idi. Bu iş ise global bir nitelik taşıyacak. Tamamına erdiğinde, inşallah bunun değerini hepimiz anlayacağız” şeklinde konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 

Tarih: 05.10.2017 | Okunma sayısı:1558

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu