Haberler

Spor ateşi okulları sarıyor

Font Boyutu

 12 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

SPOR ATEŞİ OKULLARI SARIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENDİĞİ OKUL SPOR KURSLARI, YILDIRIM’DAKİ ŞEHİT PİYADE ER RAHİM KESKİN ORTAOKULU’NDA DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, 22 OKULDA BAŞLATILAN KURSLARIN TÜM İL GENELİNE YAYILACAĞINI, BÖYLELİKLE 17 İLÇEDE 170 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAYI HEDEFLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlendiği Okul Spor Kursları, Yıldırım’daki Şehit Piyade Er Rahim Keskin Ortaokulu’nda düzenlenen törenle başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 22 okulda başlatılan kursların tüm il geneline yayılacağını, böylelikle 17 ilçede 170 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflerini söyledi.

Bursa’nın spor alt yapısını güçlendirmek amacıyla amatör kulüplere saha, mahallelere tesis, okullara spor salonları kazandıran Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan spor kültürünün küçük yaşlarda aşılanması amacıyla geniş katılımlı etkinliklere de imza atıyor. Belediyespor Kulübü aracıyla düzenlenen yaz ve kış spor okulları her yıl binlerce çocuğu sporla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle okullarda spor kursları başlatıyor. İlk etapta 22 okulda başlatılan kursların açılış töreni Yıldırım Şehit Piyade Er Rahim Keskin Ortaokulu’nda yapıldı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ile çok sayıda davetli katıldı.

Hedef 60 bin lisanslı sporcu
Bursa’nın sağlıklı bir spor kenti olması hedefiyle her türlü fiziki yatırımı gerçekleştirdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bunun yanında yeni neslin spora yönlendirilmesi amacıyla her türlü organizasyona da destek verdiklerini vurguladı. Okul sporlarının canlanması, çocukların spora olan ilgisinin daha da artırılması hedefiyle düzenledikleri okul sporları kurslarını şimdilik 22 okulda başlattıklarını dile getiren Başkan Altepe, proje kapsamında 17 ilçede 170 bin öğrenciye ulaşmayı amaçladıklarını vurguladı. Projenin aynı zamanda lisanslı sporcu sayısının artmasına katkı sağlayacağını dile getiren Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyespor Kulübü bünyesinde 6 bin lisanslı sporcumuz var. Bu proje ile sayının 60 bine çıkmasını amaçlıyoruz. İstiyoruz ki çocuklarımız spora yönlensin, kendilerini geliştirsin, ahlaklı, idealist, vizyon sahibi bireyler olsun. Yaşam boyu spor anlayışını çocuklarımıza benimsetmek istiyoruz. Bu kurslar için gerekli malzeme desteğini vereceğiz. Başarı olan çocuklarımız ödüllendirip, lisanslarının çıkarılmasını sağlayacağız. Bu kurslarda lisans alan çocuklarımız Belediyespor Kulübü tesislerinden indirimli yararlanma imkanı bulacak” diye konuştu.

Okul sporlarının önemi artıyor
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de okul sporlarına verilen önemin tüm dünyada giderek arttığını belirterek, böyle bir organizasyonun düzenlenmesi nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Okul sporlarının önemini dünyadan örneklerle ahlatan Edebali, “Çin, ev sahipliği yaptığı 2008 olimpiyatları için 8 yıl boyunca okullarda sporcu taraması yapmış. Böylelikle organizasyona ev sahipliği yapmanın yanında birçok dalda altın madalyaları topladı. Bunun yanında 2012 İngiltere Olimpiyatlarıyla Avrupa’da spor kültürü oluşturulması amacıyla haftalık 3 saat olan beden eğitim dersi 5 saate çıkarılmış. Bu nedenle bizim de yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızı spor kültürüyle yetiştirmemiz büyük önem taşıyor” dedi.
Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın da sporun eğitimle entegre şekilde yapılması gereken bir faaliyet olduğunu belirterek, organizasyonu düzenleyen Başkan Altepe ve ekibine teşekkür etti.
Konuşmaların ardından basketbol kursu ile okul sporları kurslarının startı verilmiş oldu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 12.12.2014 | Okunma sayısı:5474

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu