İdari Yapı

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

Özcan ARSLAN (Şb.Md.)

Telefon: 0224 716 31 74

Fax: 0224 716 30 06

E-Posta: ozcan.arslan@bursa.bel.tr

Adres: Orhanbey Mah. 6. Uçak Sok. No:6 Osmangazi / BURSA

Özgeçmiş

Bağlantılar

  • Bağlı Birimler
  • Sunulan Hizmetler
  • Hizmet Standartları
Sunulan Hizmetler

SUNULAN HİZMETLER

 

1-   Aşevi-Yemek Hizmetleri,

2-   Barınma Evi Hizmetleri,

3-   Dış Göç Mağdurlarına Destek Hizmetleri,

4-   Hoşgeldin Bebek Projesi,

5-   Kadın Sığınma Evi Hizmetleri,

6-   Öğrenci Barınma Hizmetleri,

7-   Sosyal Yardım Hizmetleri,

8-   Sünnet Şöleni,

9-   Yetim ve Öksüz Çocuklara İftar Yemeği,

 

1 – Aşevi Hizmetleri

 

Her yıl Ramazan ayı boyunca vatandaşlara yönelik çeşitli noktalarda Aşevi hizmeti sunulmaktadır.

 

Sakarya Mahallesinde yer alan Muhtaçlar Evine, günlük 200 kişilik sıcak yemek ve çorba hizmeti yıl boyunca sürdürülmektedir.

 

Her yıl Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında Bursa’nın çeşitli bölgelerinde vatandaşlara ve öğrencilere aşure dağıtımı yapılmaktadır.

 

Aşevi hizmetlerinin kapsamı ve sayıları her yıl bir önceki yıl ve gelişen sosyal olaylar göz önüne alınarak belirlenmektedir.

 

2 – Barınmaevi Hizmetleri

 

Kış aylarında, barınma sorunu yaşayan, sokakta kalmış veya ev ortamında günlük öz bakım faaliyetlerini yerine getiremeyen vatandaşları olumsuz kış şartlarından korumak amacıyla Barınmaevi hizmeti sunulmaktadır.

Barınma evinde 24 saat hizmet verilmektedir. Bireylerin günlük (beslenme, sağlık, giyim, öz bakım, hijyen vb.) ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik her türlü destek sağlanmaktadır.

 

3 – Dış Göç Mağdurlarına Destek Hizmetleri

 

Suriye ve Türki Cumhuriyetlerinden gelen vatandaşların tüm yaşamsal ihtiyaçlarına destek ve yönlendirme hizmetleri yapılmaktadır.

Acil barınma, gıda, giyinme, ev eşyası ihtiyaçları karşılanarak diğer kurumlarla işbirliği içerisinde yönlendirme danışmanlık hizmeti verilmektedir.

 

4 – Hoşgeldin Bebek Projesi

 

Devlet Hastanelerindeki kadın doğum servislerinde yeni doğum yapan vatandaşlarımıza Yeni Doğan Bebek Bakım Çantası verilmektedir.

Paket içerisinde ateş ölçer, bebek bezi, battaniye ve hastane çıkışı mevcuttur.

 

5 – Kadın Sığınmaevi Hizmetleri

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) işbirliği ile şiddet mağduru kadın ve çocuklarına hizmet verilmektedir. 6284 sayılı kanun (Aile İçi Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun) gereği Sığınma evine yönlendirmeler bu merkezden yapılmaktadır.

 

Sığınma evinde; sağlık, beslenme, sosyal yardım, psiko-sosyal destek, rehberlik ve danışmanlık, eğitim (okuma-yazma-sanat ve mesleki eğitim), izleme ve değerlendirme hizmetleri verilmektedir.

 

Sığınma evi, insan onuruna yaraşır tek kişilik odaları ile engelliye uygun odaları bulunan ve alanında uzman personellerin görevlendirildiği örnek sığınma evlerindendir.

 

6 – Öğrenci Barınma Hizmetleri

 

Şehit, gazi yakınlarına, kimsesiz çocuklara ve ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik 4 noktada apart hizmeti verilmektedir.

 

7 – Sosyal Yardım Hizmetleri

 

Ayni yardım modelinde yapılan yardımlar (nakdi yardım yapılmamaktadır) karşılıksız olup, bu yardımlardan muhtaçlığı tespit edilen dezavantajlı gruplar (dul, yetim, öksüz, yoksul aileler, şiddet mağduru kadınlar, engelliler, yaşlılar) faydalanır.

 

Yardım başvuruları; sosyal hizmet uzmanları tarafından yerinde yapılan sosyal incelemeler ile raporlanmaktadır.

 

Sosyal inceleme raporları Sosyal Yardım Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenerek karara bağlanmakta, sonuca göre işlem yapılmaktadır.

 

Müdürlüğümüzde sosyal yardım hizmetleri; 1 Sosyal Hizmet Uzmanı, 5 Sosyal Çalışmacı, 1 Sosyolog ve 3 Psikolog ile yürütülmektedir.

 

Sosyal yardım kapsamında aşağıdaki ayni yardım hizmetleri yürütülmektedir;

 

  Eğitim yardımı,

  Ev eşyası yardımı (beyaz eşya, kanepe, baza, yatak ve halı),

  Gıda, ekmek ve yumurta kuponu yardımı,

  Giysi yardımı,

  Tıbbi malzeme yardımı (hasta yatağı ve karyolası, hasta alt bezi, solunum cihazları, glütensiz

    un, bebek bezi, bebek maması vb.),

  Yakacak yardımı (doğalgaz),

 

8 – Sünnet Şöleni

 

Yoksul ailelerin çocukları ile yetim çocuklar için 2013 yılından itibaren her yıl geleneksel Sünnet Şöleni düzenlenmektedir.

 

9 – Yetim ve Öksüz Çocuklara İftar Yemeği

 

Ramazan aylarında tüm İl genelinde yetim ve öksüz çocuklar ile ailelerine has, geleneksel iftar yemeği organize edilmektedir.

 

Organizasyon; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarınca hizmet verilen çocuk ve ailelerinin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. 

 

Toplumda dayanışma ve birlik duygusunu destekleyen bu organizasyon 2014 yılı itibari ile her yıl geleneksel olarak düzenlenmektedir.