Haberler

Slovakya’dan işbirliği için yakın markaj

Font Boyutu

13 EKİM 2017

BASIN BÜLTENİ

SLOVAKYA’DAN İŞBİRLİĞİ İÇİN YAKIN MARKAJ
- SLOVAKYA CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ, İSTANBUL BAŞKONSOLOSU İLE İZMİR, MANAVGAT, TEKİRDAĞ, MERSİN, KUŞADASI VE KOCAELİ FAHRİ KONSOLOSLARI BURSA İLE SLOVAKYA ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ AMACIYLA BURSA’YA ADETA ÇIKARMA YAPTI.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, İHRACATININ YÜZDE 80’İNİ AB ÜLKELERİNE YAPAN BURSA İLE AB ÜYESİ SLOVAKYA ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİNİ ÇOK ÖNEMSEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.
- SLOVAKYA CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ANNA TURENİCOVA, BURSA VE SLOVAKYA ARASINDAKİ ÖZELLİKLE EKONOMİK İŞBİRLİĞİNİN DAHA DA GELİŞTİRİLMESİ HEDEFİYLE BURSA’YA GELDİKLERİNİ KAYDETTİ.

BURSA - Slovakya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi, İstanbul Başkonsolosu ile İzmir, Manavgat, Tekirdağ, Mersin, Kuşadası ve Kocaeli Fahri Konsolosları Bursa ile Slovakya arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla Bursa’ya adeta çıkarma yaptı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ihracatının yüzde 80’ini AB ülkelerine yapan Bursa ile AB üyesi Slovakya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini çok önemsediklerini söyledi. Slovakya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova, Bursa ve Slovakya arasındaki özellikle ekonomik işbirliğinin daha da geliştirilmesi hedefiyle Bursa’ya geldiklerini kaydetti.

Slovakya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Anna Tunenicova, İstanbul Başkonsolosu Josef Sestak ile İzmir, Manavgat, Tekirdağ, Mersin, Kuşadası ve Kocaeli Fahri Konsolosları çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya geldi. Slovakya Bursa Fahri Konsolosu işadamı Hüseyin Özdilek’in Slovak heyet için verdiği akşam yemeğine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı. Slovakya ile Bursa arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi amacıyla yapılabilecek çalışmaların ele alındığı yemekte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ekonomik ve kültürel alanda işbirliğinin geliştirilmesinin iki ülke arasında büyük önem taşıdığını vurguladı.

Tüm zamanların güzel şehri
Tüm zamanların güzel şehri Bursa’nın İstanbul’dan sonra en çok üreten, ihraç eden ve kültürel birikime sahip ikinci büyük şehir olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Bu nedenle de Türkiye’nin en hızlı büyüyen merkezlerinden biri. Her ne kadar AB’de değilsek de üretimlerimizle AB’ye çalışıyoruz, ihracatımızın yüzde 80’ini AB ülkelerine yapıyoruz. Bu yüzden işbirliğinin her alanda artması önemli. Slovakya ile yüzyıllardır olan köklü bağlarımız var. Yakınlaşmamız, birlikte olmamız, bir araya sıkça gelmemizi bizler de önemsiyoruz. Avrupa’nın içinde olan Slovakya ile Bursa’nın her alanda çok daha fazla işbirliklerine eğilmesi gerekli. Bu konuda değerli işadamımız Hüseyin Özdilek bizim için büyük şans” dedi.

İşbirliği fırsatları değerlendirilecek
Slovak Heyet, Bursa temasları kapsamında Valilik ziyaretinin ardından Heykel’deki tarihi belediye binasında Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ’ı da ziyaret etti. Bu ziyaretin de ana gündemini Bursa ile Slovakya arasındaki işbirliği oluşturdu. Başkanvekili Karadağ, Avrupa sanayi haritasında gösterilen tek ilin Bursa olduğunu hatırlatarak, ilişkilerin geliştirilmesinin hem Slovakya hem de Bursa için önem taşıdığını vurguladı.
Slovakya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Anna Tunenicova, 1 milyon araçla kişi başına en yüksek araç üretiminin Slovakya’da olduğunu hatırlatarak, ekonomik ilişkilerin yanında sosyal ve kültürel işbirliklerinin geliştirilmesi için de tüm fırsatları değerlendirdiklerini kaydetti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 13.10.2017 | Okunma sayısı:1616

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu