Haberler

SLOVAKYA İLE İLİŞKİLER GELİŞİYOR

Font Boyutu

 1 ARALIK 2010

BASIN BÜLTENİ

SLOVAKYA İLE İLİŞKİLER GELİŞİYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’DA YAPILACAK OLAN ‘SLOVAKYA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NİN İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA –
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa´ya açılması planlanan Slovakya Fahri Konsolosluğu’nun ön görüşmelerini yapmak üzere kente gelen Slovakya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Kültür Müsteşarı Natalia Cehlarikova, Slovakya Büyükelçisi Vladamir Jakabcin ve Bursa´da fahri konsolosluk görevini yürütecek olan işadamı Hüseyin Özdilek’i tarihi belediye binasında ağırladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Slovakya Fahri Konsolosluğu’nun Türkiye ile Slovakya arasındaki sosyal, ticari ve kültürel ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. Aktif çalışmalarıyla kendisini kanıtlayan Hüseyin Özdilek’in de Slovakya Fahri Konsolosluğu görevini gerektiği gibi yerine getireceğini düşündüğünü söyleyen Başkan Altepe, “Hüseyin Özdilek’in Türkiye ile Slovakya arasındaki diyalogun kuvvetlenmesinde etkin rol oynayacağını düşünüyorum” dedi.
Slovakya Büyükelçisi Vladamir Jakabcin, Türkiye ile Slovakya arasında ticari ilişkilerin bulunduğunu ifade ederek, Slovakya’nın gelişmiş çalışma alanlarından olan madencilik konusunda uzmanların Türkiye’deki çalışmaları incelemek üzere Tunçbilek’e geleceklerini söyledi.
Hüseyin Özdilek’in Slovakya’da bir mağaza açmasını istediklerini de anlatan Büyükelçi Jakabcin, Türkiye ile ilgili farklı projelerinin olduğunu ve bu kapsamda enerji tesisi kurma ve madencilik konusunda çalışmalar yapmak istediklerini belirtti. Büyükelçi Jakabcin, “Geçen yıl Türkiye ile Slovakya arasındaki ticari ilişkilerimiz 1 milyar Euro’yu geçti. Şu anda bu yılın ilk 7 ayında da 860 bin Euro oldu, yılsonunda 1 milyar Euro’yu geçeceğini düşünüyorum. Bunlar olumlu ve sevindirici gelişmeler” diye konuştu.
Bursa’yı çok beğendiklerini de ifade eden Büyükelçi Jakabcin, “Bursa yeşil ve insanları çok sıcakkanlı. Tarihi bir kent olan Bursa’da özellikle çarşının zenginliği ve insanların meydanlarda yürümeleri Bursa’da oldukça güzel bir atmosfer oluşturuyor. Bursa hayranlık duyulacak bir şehir” şeklinde konuştu.
Hüseyin Özdilek de Bursa’da tarihi değerlerin en çok Başkan Altepe döneminde öne çıkarıldığını kaydetti. Görüşmede Bursa’da yapılan çalışmalardan da bahseden Başkan Altepe, ziyaretin sonunda konuklarına çini plaket sunarak, Bursa’ya dair hediyeler verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 01.12.2010 | Okunma sayısı:8578

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu