Haberler

SITKI FIRAT’IN OBJEKTİFİNDEN ‘DÜNYA’

Font Boyutu

 20 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

SITKI FIRAT’IN OBJEKTİFİNDEN ‘DÜNYA’
- FOTOĞRAFA 60 YILINI VEREN USTA SANATÇI SITKI FIRAT’IN TÜRKİYE VE DÜNYANIN FARKLI YERLERİNDEN ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLAR, RESSAM ŞEFİK BURSALI SANAT GALERİSİ’NDE İZLENİME SUNULDU.

BURSA – Usta sanatçı Sıtkı Fırat’ın en güzel fotoğrafları, ’19. Bursa Fotoğraf Günleri’ kapsamında Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde beğeniye sunuldu.

Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Fotoğraf Sanatçıları Derneği (BUFSAD) işbirliği ile hayata geçirilen ‘19. Bursa Fotoğraf Günleri’, usta sanatçıların özel sergilerine ev sahipliği yapıyor.
Fotoğraf sanatına 60 yılını veren usta sanatçı Sıtkı Fırat’ın Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden çektiği fotoğrafları, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde sergilendi. Fırat’ın birbirinden güzel 58 fotoğrafı, sanatseverlerin beğenisini topladı.
Sergideki eserler; Edirne, Ağrı, Rize, Erzincan, Afyon, Ankara, İstanbul, Niğde, Ölüdeniz, Karaman, Trabzon, Denizli gibi Türkiye’nin farklı illerinin yanı sıra Çin, Hindistan, Brezilya, Mısır, Bali, Japonya, Nepal, Kamboçya ve Kıbrıs gibi dünyanın farklı ülkelerini Fırat’ın yorumuyla gözler önüne serdi.
Bursa’da anlamlı bir organizasyonun hayata geçirildiğini belirten usta sanatçı Sıtkı Fırat, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘19. Bursa Fotoğraf Günleri’ni desteklemesinin çok önemli olduğunu ifade etti. Fotoğrafın kendisi için ‘tutku’ olduğunu kaydeden Fırat, “Ben aslen resim öğretmeniyim. Resim öğretmenliğinden emekli oldum ama fotoğrafçılıktan emekli olamadım. Bu yıl fotoğrafla geçirdiğim 60. yılımı dolduruyorum. Tutku olmazsa bu iş yapılamaz. Çünkü fotoğrafın büyük bir getirisi yok, yalnızca manen tatmin oluyorsunuz” dedi.
Fırat, 1960 ve 1970’li yıllarda fotoğrafla ilgilenen önemli sanatçıların fotoğraflarıyla Türkiye’yi dünyaya tanıttığını da sözlerine ekledi. Fırat’ın özel sergisi, 31 Ekim Pazar gününe kadar görülebilir.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 20.10.2010 | Okunma sayısı:7586

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir