Haberler

“Sıra Bursa’nın tanıtımında”

Font Boyutu

 17 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

“SIRA BURSA’NIN TANITIMINDA”
- BUMİAD VE BALKANSİAD İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN ‘UNESCO DÜNYA MİRASI BURSA’ KONULU KONFERANSTA KONUŞAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASINI YENİLEYEREK UNESCO LİSTESİNE DAHİL OLAN BURSA’DA SIRANIN KENTİN TANITIMINA GELDİĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - BUMİAD ve BALKANSİAD işbirliğiyle düzenlenen ‘UNESCO Dünya Mirası Bursa’ konulu konferansta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi ve kültürel mirasını yenileyerek UNESCO listesine dahil olan Bursa’da sıranın kentin tanıtımına geldiğini söyledi.

Başkan Altepe, Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği (BUMİAD) ile Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BALKANSİAD) tarafından organize edilen ‘UNESCO Dünya Mirası Bursa’ konulu konferansa katıldı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa; Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Dünya Mirası Gezginleri Derneği Başkanı Atilla Ege, BUMİAD Başkanı İlker Özarslan ve BALKANSİAD Başkanı Aytuğu Onur ile davetliler de iştirak etti.

A’dan Z’ye non-stop çalışma
Konferansın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, UNESCO sürecinde yapılan çalışmalara, kentin tarihi ve turistik özelliklerinin açığa çıkartılması yönündeki faaliyetlere ve bundan sonra yapılması gerekenlere değindi. Bursa’nın Bitinya’dan Roma dönemine, Osmanlı döneminden yakın Cumhuriyet tarihine kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, kentin hemen her bölgesinde farklı dönemlere ait tarihi eserlerin bulunduğunu kaydeden Başkan Altepe, 10 yılı aşkın süredir yapılan çalışmalar neticesinde kentet bulunan tüm tarihi eserlerin ayağa kaldırıldığını, yeniden hayat verilerek turizme kazandırıldığını ifade etti.

14 yıllık rüya gerçeğe dönüştü
Konuşmasında geçen Haziran ayında Katar’ın başkenti Doha’da alınan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de değinen Başkan Altepe, Bursa’nın aldığı bu paye ile bünyesinde evrensel değerler taşıdığını tüm dünyaya kabul ettirdiğini söyledi. UNESCO listesine girme yönündeki çalışmaların 2000’lı yıllarda başladığını ve 2009 yılında Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Alan Başkanlığı kurulmasıyla hız kazandığını vurgulayan Başkan Altepe, 15-25 Haziran 2014 tarihleri arasında Katar’da yapılan UNESCO toplantısıyla sona erdiğini hatırlattı. Bursa’nın tarihi tüm semtlerinin UNESCO tarafından koruma altına alınmasıyla 14 yıllık rüyanın gerçeğe döndüğünü ifade eden Başkan Altepe, “Yaptığımız çalışmaların bugün meyvelerini topluyoruz. Bunun en güzel örneği Bursa’mızın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesidir. Bu ne ifade ediyor? Bursa’nın evrensel değerler taşıdığını artık bütün dünyanın kabul ettiği anlamına geliyor” dedi.

Asıl iş bundan sonra
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, UNESCO listesine dahil edilmenin sonuç anlamına gelmediğini, asıl işin bundan sonra başladığını söyledi. Zirveye çıkmanın zor fakat zirvede kalmanın çok daha zor olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, Bursa’nın sahip olduğu değerleri önce Türk insanına daha sonra da yabancılara tanıtacaklarını ifade etti. Tek başına tarihi eserlerin turizm için yeterli olmadığını, Londra, New York, Paris gibi gerçek anlamda marka kent olmanın insan kalitesiyle, tarihi anlayışın ilişkilere dökülmesiyle eşdeğer durum arz ettiğini belirten Başkan Altepe, “Bizim için asıl iş bundan sonra başlıyor. Tarihi doku orada yaşayan insanların yaşam biçimiyle değer kazanır. Alanlarda yaşayan kişilerin, esnaf ve sanatkarların birbirleriyle ilişkileri, ahilik kültürü, külliye çevresindeki mahallelerin eskiden beri kendi isimleriyle var olması ve komşuluk ilişkilerinin hala buralarda sürmesi, hanlar bölgesi ve sultan külliyeleri açısından önem taşımaktadır. Cumalıkızık’ta ise köy halkının oradaki yaşam tarzını yüzyıllardan beri aynı şekilde sürdürmesi, somut olmayan kültürel miras bağlamında dikkat çekicidir. İnanıyorum ki Marka Kent Bursa’nın geleceğini elbirliği ile inşa edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun ise, Bursa’nın UNESCO kararıyla tarihi bir başarıyı yakaladığını ifade ederek, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe olmak üzere emeği geçenleri kutladı.
BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk da, UNESCO kararının ‘Bursa’nın ekonomideki başarılarının sürdürülebilirliğini sağlamak ve uluslararası cazibe merkezi haline gelmesi açısından’ çok önemli olduğunu dile getirdi. BTSO olarak kendilerinin de Büyükşehir Belediyesi’yle ortaklaşa düzenledikleri ‘Payitaht Çarşısı’ projesiyle çarşı esnafına vizyon kazandırmak istediklerini ifade eden Topuk, “Türkiye için önemli olan şehrimiz artık bir dünya mirası. Bu süreçte emeği büyük olan Başkanımız Recep Altepe’ye ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
BALKANSİAD Başkanı Aytuğ Onur da, artık ülkelerden çok şehirlerin yarışta olduğunu ve Bursa’nın UNESCO’nun aldığı bu kararla diğerlerinden bir adım öne geçtiğini vurguladı. Kararın alınmasında büyük emeği olan ve gecesini gündüzüne katan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ekibine teşekkür eden Onur, işadamları olarak bu farkındalığı kullanarak Bursa’yı turizmde hak ettiği değerlere taşıyacaklarını ifade etti.

Konferansın açılışında söz alan BUMİAD Başkanı İlker Özarslan ve Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdoğan Bilenser de, UNESCO çalışmalarının tarihsel sürecine ve Başkan Altepe’nin bu süreçteki rolüne değindi. Konferansın açılışında; BALKANSİAD Başkanı Aytuğ Onur ile BUMİAD Başkanı İlker Özerslan, günün anısına Başkan Altepe’ye teşekkür plaketi takdim etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 17.09.2014 | Okunma sayısı:3086

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu