Haberler

Serdar Tuncer hayranları ile buluştu

Font Boyutu

15 OCAK 2018

 

BASIN BÜLTENİ

 

SERDAR TUNCER HAYRANLARI İLE BULUŞTU

  • GAZETECİ- ŞAİR-YAZAR SERDAR TUNCER, İNCİRLİ KÜLTÜR MERKEZİ’NDEKİ ERGUVAN-İ SOHBETLER PROGRAMINA KONUK OLDU.
  • İSLAM VE İNANÇ EKSENİNDE KULLUK KAVRAMINA DEĞİNEN TUNCER, ÖNEMLİ SAPTAMALARDA BULUNDU.

 

BURSA- Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Kültür A.Ş. tarafından İncirli Kültür Merkezi’nde düzenlenen Erguvan-i Sohbetler söyleşi programı edebiyat ve düşünce dünyasına yön veren isimleri Bursalılar ile buluşturmaya devam ediyor.

 

Moderatörlüğünü Gazeteci- Yazar Nihat Nasır’ın yaptığı Erguvan-i Sohbetler programının konuğu şair kimliği ile de öne çıkan ve televizyon programlarıyla tanınan Gazeteci- Yazar Serdar Tuncer oldu.  Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği programda sözlerine Âşık Mahsuni Şerif’in “Ben Beni” şiirinin dizelerini okuyarak başlayan Tuncer,  İslam ve inanç ekseninde kulluk kavramına ilişkin önemli saptamalarda bulundu. “Allahü Teâlâ,  konuşanın diline gönlündekini itibar eder, dinleyen söyleyenden Arif gerekir” diyen Tuncer, insanın dünyadaki varlığını idrak etmesini ve kendisini sorgulaması gerektiğini söyledi. “Kalp Cenab-ı Allah’ındır, ondan başkasını oraya koymak zulümdür” ifadelerini kullanan Tuncer, Zâriyât Süresi’nde geçen “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım” ayetini hatırlattı. Tuncer sözlerine şöyle devam etti: “Bazı âlimler, ilahiyatçılar çıkıyor ayet okuyor ve bu Ayeti-i Kerime de muradı edilen belki de budur, doğrusu muhtemelen bu olabilir demek yerine  ‘Bu ayette Allahü Teâlâ, şunu kastediyor, bunu emrediyor’ diyor; kesin hüküm veriyor. Buna üzülüyorum.  Kesin hüküm vermek kula düşmez, çünkü biz bize ait değiliz” 

 

Hissin kadar hissen vardır

“Bir şeye ne kadar değer verirsen,  o şeyle ne kadar meşgul olursan, verdiğin değer kadar,  o şeye ayırdığın zaman kadar kıymetlenirsin” ifadelerini kullanan Tuncer,  bir medrese öğretisinden örnekle, “Kitabın üzerine bir şey koyarsan kitap sana açılmaz, boş vakitte kitap okunmaz kitap okumak için zaman oluşturulur, çünkü hissin kadar, hissen vardır”dedi.  İnsanların kendi güzelliklerinin sarhoşluğuna kapıldıklarını ifade eden Tuncer,  Tavus kuşlarının tüylerinin çok güzel olduğunu ancak, Tavus kuşunun ayaklarına bakarak yürümesini örnek gösterdi. Bu örneğin insanlara çok şey anlatması gerektiğini vurgulayan Tuncer, “İnsan kendi noksanını görmezse irfan olunmaz” dedi.

 

Kulluk sadece ibadetten ibaret değildir

Müslümanların ibadet alışkanlıklarına da değinen Tuncer, “Biri vakti geldiğinde namazı aradan çıkarıyor, diğeri iki vakit arasında yapması gereken işleri… Kulluk sadece ibadetlerden ibaret değildir, kulluk ibadetlerin haricinde kalan zamanlarda yaptığın işlerdir. Namaz aradan çıkarılacak bir şey değildir. Hâlbuki 11 ayda tutabildiğin, Ramazan’da da orucunu tutar. İşte buna dikkat etmek gerekir” dedi.  İslam coğrafyasında yaşananlara dikkat çeken Tuncer,  “Müslümanlar, Cenab-ı Allah’ın ABD’den daha büyük olduğunu anlayabilseler,  Allahü Teâlâ’nın büyüklüğünü daha iyi idrak edebilseler,  bu yaşadığımız sorunlar, o coğrafya da yaşanan sorunların hiçbiri kalmaz” diye konuştu.

 

Okurlarıyla sohbet etti

Programın sonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse ve Bursa Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili Fehim Ferik, Gazeteci- Yazar Serdar Tuncer’e kendi adına dikilen çınar fidanı sertifikasını takdim etti. Adına dikilen çınar fidanının kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Tuncer, söyleşinin sonunda kitaplarını imzaladı, okurları ile sohbet etti.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 15.01.2018 | Okunma sayısı:1547

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir