Haberler

SELİN BİLANÇOSUNU ALTYAPI YATIRIMLARI HAFİFLETTİ

Font Boyutu

21 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

SELİN BİLANÇOSUNU ALTYAPI YATIRIMLARI HAFİFLETTİ
15 YILDA YAPILAN ALTYAPININ İKİ KATI 6 YILDA HAYATA GEÇİRİLDİ
- BURSA’DA 1989-2004 YILLARI ARASINDA 275 BİN METRE YAĞMURSUYU HATTI DÖŞENİRKEN, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SON 6 YILDA TOPLAM 591 BİN METRE YAĞMUR SUYU İMALATI YAPTI.
- HER YAĞMURDA SULAR ALTINDA KALAN ÇİFTEHAVUZLAR, KÜÇÜKBALIKLI, ALTINOVA GİBİ MAHALLELERDE ALTYAPI YATIRIMLARI SAYESİNDE SON 50 YILIN EN FAZLA YAĞIŞINA RAĞMEN EN KÜÇÜK BİR SORUN BİLE YAŞANMADI.

BURSA – Alacahırka ve Pınarbaşı Mahallelerinde etkili olan sel baskınlarının ardından gündeme getirilen ‘altyapı yatırımlarının yetersizliği’ tartışmalarına BUSKİ, rakamlarla son noktayı koydu. BUSKİ’den yapılan açıklamada, 1989-2004 yılları arasında 275 bin 274 metre yağmur suyu hattı döşendiği, 2004-2010 yılları arasında imalatı yapılan yağmur suyu hattının ise 591 bin 138 metreye ulaştığı vurgulandı.

Felaketin nedeni bilinçsiz yapılaşma
Bursa’yı sağlıklı, yaşanabilir bir kent haline getirmek amacıyla ulaşımdan spora, çevreden tarihi kültürel mirasın ayağa kaldırılmasına kadar yüzlerce proje üreten Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarda aslan payını ise altyapıya ayırdı. Geçtiğimiz hafta son 50 yılın en fazla yağışının bir günde yağması ile yaşanan ve Alacahırka ile Pınarbaşı Mahallelerinde yaşanan sel baskınının bilançosu, BUSKİ ekiplerinin son 6 yılda yaptığı yağmur suyu hatları imalatı sayesinde hafifledi. Sel baskınında sular altında kalan evlerin büyük bir bölümünün dere yatağı seviyesinin bile altında olması ve dere yatağı alanında bulunması felaketin altyapı yetersizliğinden değil, daha çok bilinçsiz ve çarpık yapılaşmadan kaynaklandığını gözler önüne serdi.

Altyapıya 565 milyon TL’lik yatırım
Sel baskınının ardından kamuoyuna yansıyan ‘altyapı yatırımlarının yetersizliği’ yönündeki iddialara BUSKİ tarafından rakamlarla yanıt verildi. BUSKİ’den yapılan açıklamada, 2004-2010 yılları arasında içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu ve arıtma tesisleri için toplam 565 milyon 870 bin 264 TL’lik yatırım yapıldı. Sel baskınlarının önlenmesinde en önemli etkeni, yağmur sularının kanalizasyon hatlarından ayrılması oluştururken, BUSKİ son 15 yılda yapılan yağmur suyu hattı imalatının 2 katını son 6 yılda hayata geçirdi. Bursa kent merkezine 1989-2004 yılları arasında 275 bin 274 metre yağmur suyu hattı döşenirken, 2004-2010 yılları arasında ise 591 bin 138 metre yağmur suyu hattı imalatı yapıldı. Yine son altı yılda 1 milyon 749 bin 158 metre içme suyu hattı ve 1 milyon 126 bin 953 metre de kanalizasyon hattı imalatı gerçekleştirildi.
Su baskınları tarihe karıştı
Her yağmurda sular altında kalan Ankara Yolu altı olarak bilinen Küçükbalıklı, Çiftehavuzlar, Altınova, Fatih ve Kemerçeşme gibi mahallelerde, son 50 yılın en fazla yağışına rağmen küçük bir baskın olayının yaşanmaması da altyapıya verilen önemin bir göstergesi oldu.
Öte yandan özellikle Uludağ’dan aldıkları kar sularını kent merkezine kadar taşıyan derelerdeki ıslah çalışmaları da hızla sürüyor. Gökdere’deki ıslan çalışmaları hızla sürürken, Cilimboz Deresi’nin ıslahı için hazırlanan projelerde uygulamaya geçiyor. Sel felaketinin yaşanmasında büyük bir etken olarak görülen ve yüksek kesimlerden gelen evsel atıkların toplanması için de çöp toplama koridorları oluşturulacak.

BUSKİ’ye muhalefetten kutlama
Bursa’da halkın yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yatırımlarda aslan payı altyapıya ayrılırken, BUSKİ tarafından yürütülen çalışmalar muhalefet partileri tarafından da takdirle karşılanıyor. BUSKİ’nin 29 Kasım 2007 tarihinde yapılan Genel Kurulu’nda ana muhalefet partisi CHP grubu, başarılı çalışmaları nedeniyle BUSKİ’yi kutlarken, bu dönemde de BUSKİ’nin faaliyet raporu tüm meclis üyeleri tarafından oybirliğiyle kabul edilmişti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 21.10.2010 | Okunma sayısı:8107

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu