Haberler

ŞEKİ’DEN BURSA’YA KARDEŞLİK ZİYARETİ

Font Boyutu


5 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

ŞEKİ’DEN BURSA’YA KARDEŞLİK ZİYARETİ
- AZERBAYCAN ŞEKİ ŞEHRİ TEMSİLCİLERİ PROF. ZEKERİYA ALİZADE VE PROF. ADALET TAHİRZADE, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANVEKİLİ REFİK YILMAZ’A, BURSA İLE BENZER ÖZELLİKLER TAŞIYAN ŞEKİ’Yİ TANITTI.

BURSA –
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Azerbaycan ziyareti sırasında gündeme gelen, doğal güzellikleri ve ipekböcekçiliği ile benzer özellikler taşıyan Bursa ile Şeki’nin kardeş şehir olması yolunda ilk adım atıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz, Azerbaycan’dan gelen Prof. Zekeriya Alizade ve Prof. Adalet Tahirzade’yi Tarihi Belediye Binası’nda ağırladı. Azerbaycan’ın Şeki şehri temsilcileri Alizade ve Tahirzade, Başkanvekili Refik Yılmaz’a Şeki’yi tanıttı.
Azerbaycanlı konuklarına Bursa’nın genel özellikleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Yılmaz, “Bursa, hem doğal güzellikleri hem de manevi birikimi açısından özellikli bir şehir. Osmanlı’ya yıllarca başkentlik yapmış olan Bursa’da bugün bizler de tarihi eserleri onarıp, adeta kentimizi yeniden keşfediyoruz. Bursa’nın daha yaşanabilir bir kent haline gelmesini hedefliyoruz” diye konuştu.
Başkanvekili Yılmaz, Azerbaycan’ı özkardeş gibi gördüklerini vurgulayarak, “Azerbaycan’dan gelen herkesi bağrımıza basıyoruz. İki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmeliyiz, bu konuda her türlü katkıyı sağlamaya hazırız” dedi.
Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Şeki Bölgesel İlim Merkezi Başkanı Prof. Zekeriya Alizade de Şeki hakkında bilgiler verdiği ziyarette, Bursa ile Şeki arasındaki ilişkilerin gelişmesinin önemine değindi. Şeki’nin Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye 320 km uzaklıkta olduğunu kaydeden Alizade, “2 bin 500 yıllık tarihi olan Şeki, ülkede ipekçiliğinin yapıldığı tek şehirdir. Bursa’yı da çok sevdik. İki kent arasında kardeşliğin geliştirilmesi önemli” dedi.
Başkanvekili Yılmaz, Bursa’ya yörelerini tanıtan kitaplar ve hediyelerle gelen Azerbaycanlı konuklarına, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına çini ve Bursa kitabı armağan etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 05.11.2010 | Okunma sayısı:6571

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir