Haberler

ŞEHİT SOYDAŞLAR ANILDI

Font Boyutu

 

26 MAYIS 2010

BASIN BÜLTENİ

ŞEHİT SOYDAŞLAR ANILDI

- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BULGARİSTAN GEZİSİ SIRASINDA, MESTANLI VE KİLLİ’DE, BULGARLARCA ŞEHİT EDİLEN SOYDAŞLARIN ANITLARINI ZİYARET ETTİ.
- BAŞKAN ALTEPE; “GEÇMİŞTE YAŞANAN ACILARIN TEKRAR ETMEMESİ İÇİN İKİ TOPLUM ARASINDAKİ HUZURU TEMİN ETMEK ŞART” DİYEREK, TÜRK İŞADAMLARININ BÖLGENİN KALKINMASI İÇİN ÇALIŞTIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bulgaristan ziyareti sırasında, 1980 sonrasında ülkede Türkler’in yaşadığı baskılar sırasında şehit düşen soydaşların mezar ve anıtlarını ziyaret etti.

Başkan Altepe başkanlığındaki, Keles Belediye Başkanı Mustafa Bektaş, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın, Bal-Göç Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Yıldırım ve belediye meclis üyelerinden oluşan Bursa heyetinde, Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrulla ve ilçe protokolü de hazır bulundu.
İlk olarak Kırcaali’ye bağlı Mestanlı ilçe merkezindeki ‘Özgürlük Anıtı’nı ziyaret eden heyet, Türk isimlerinin değiştirilmesi başta olmak üzere, kültürel değerlerin asimilasyonuna yönelik baskılara direnen ve bu mücadele sırasında ilk katledilen kişilerin isimlerinin yazılı olduğu anıtı inceledi.

“Soydaşlarımızın arkasındayız”
Daha sonra Kırcaali’ye bağlı Killi ilçesinde, kucağındaki 8 aylık bebeği ile birlikte katledilen annenin adına yaptırılan ‘Türkan Çeşmesi Anıtı’nı ziyaret eden heyete, burada Killi Belediye Başkanı Şükran İdris de eşlik etti. 1984 yılında yaşanan olayla ilgili yetkililerden ayrıntılı bilgi alan Başkan Altepe, gelecekte benzer olayların yaşanmaması için bölgedeki huzurun temin edilmesi gerektiğini söyledi.
İki toplumun kardeşliği için yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü kaydeden Başkan Altepe, “Biz bir bütünüz. Buradaki soydaşlarımızı ayrı düşünemeyiz. Onların mutluluğu, bizim mutluluğumuz. Sosyal ve ekonomik sorunlarında yanlarında olacağız. Zaten bir süredir devam eden ekonomik ve kültürel işbirliklerimiz bundan sonra da artarak sürecek. Burada yaşayan soydaşlarımız şunu bilecek; arkalarında hep Bursa ve Türkiye var” diye konuştu.

Türk işadamları Bulgaristan’a yatırım yapıyor
Bulgaristan devletinin bugün bile çeşitli sorunlar çıkardığını anımsatan Başkan Altepe, iki toplumun da birlikte yaşamanın gereklerine inanmasının önemini vurgulayarak, bölgedeki Türk nüfusu ve Bulgaristan’ın ekonomik kalkınması için Türk işadamlarının da bölgeye yatırım yaptığını sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 26.05.2010 | Okunma sayısı:7013

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu