Haberler

Font Boyutu

ŞEHİRDE GÜNDEM ‘FELSEFE’

 11 EKİM 2012

BASIN BÜLTENİ

ŞEHİRDE GÜNDEM ‘FELSEFE’
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DESTEĞİYLE BURSA’DA DÜZENLENEN ‘2. ULUSLARARASI FELSEFE KONGRESİ’, ‘ŞEHİR VE FELSEFE’ TEMASINI İNCELİYOR.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü tarafından düzenlenen ‘2. Uluslararası Felsefe Kongresi’, Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış programıyla başladı.

‘Şehir ve Felsefe’ temasıyla Bursa’da gerçekleştirilen ‘2. Uluslararası Felsefe Kongresi’nin açılış töreninde konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. A. Kadir Çüçen, UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nün ilkini 2010 yılında yaptığı kongrenin 2.’sini de bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlediklerini belirtti. Kongrede 108 bildiri sunulacağını anlatan Çüçen, ABD’den Irak ve İran’a kadar farklı coğrafyalardan konuşmacıların katıldığı ve 2 gün sürecek olan kongrede, şehir ve felsefenin bir araya geliş öyküsünün gözler önüne serileceğini söyledi. Çüçen, “Kongrede ‘şehir ve felsefe’ ilişkisi, geniş bir zeminde ele alınacak ve şehirle ilişkisinde felsefi bakışın önemi ortaya konmaya çalışılacak” dedi.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek de şehir ve felsefe ilişkisinin irdeleneceği kongreye emeği geçen Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nün önemli bir çalışmaya imza attığını söyledi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Bursa Valiliği, Uludağ Üniversitesi, Nilüfer Belediyesi, Türkiye Felsefe Kurumu, Nilüfer Kent Konseyi, BUSİAD, Bursa Türk-Fransız Kültür Derneği, Türkiye Felsefe Derneği, Uludağ Felsefe Derneği ve Uludağ Felsefe Topluluğu’nun katkılarıyla düzenlenen kongre, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yanı sıra öğrencilerden de ilgi gördü.
Açılış konuşmalarının ardından Meksika´dan Prof. Dr. Gabriel Vargas Lozano, Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ionna Kuçuradi ve Prof. Dr. Şafak Ural´ın bildiri sunacağı oturumlara geçildi. Programda ayrıca Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinden oluşan Oda Orkestrası’nın konseri de katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 11.10.2012 | Okunma sayısı:4430

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu