Haberler

Şehir içi ulaşımda teleferik dönemi

Font Boyutu

 6 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA TELEFERİK DÖNEMİ
- ULAŞIMDA YAPTIĞI YATIRIMLARLA KENT İÇİ TRAFİĞİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE RAHATLATAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ULUDAĞ’IN GÜNEY YAMAÇLARINDA YER ALAN MAHALLELERİN ULAŞIM SIKINTISINI TELEFERİK AĞIYLA ÇÖZÜYOR.
- BURSARAY KÜLTÜRPARK İSTASYONU’NDAN PINARBAŞINA, ORADAN DA KUŞTEPE’YE TELEFERİK AĞI KURMAK İÇİN SON HAZIRLIKLARI TAMAMLADIKLARINI BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “KUŞTEPE’DEN DE 3 BÖLGEYE, ALACAHIRKA, YİĞİTALİ VE İVAZPAŞA’YA BAĞLANTI SAĞLAYACAĞIZ. BÖYLELİKLE DAR SOKAKLARA SAHİP BU MAHALLELERDE OTURANLAR, ŞEHİR MERKEZİNE HAVADAN RAHATLIKLA GİDİP GELEBİLECEKLER. BURSALILAR DA AYNI HATLA ULUDAĞ’IN 600-700 METRE YÜKSEKLİĞİNDEKİ EŞSİZ YAYLALARININ TADINI ÇIKARTABİLECEK” DEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, ULAŞIMDA ULUDAĞ’IN YAMAÇ BÖLGELERİNE NEFES ALDIRACAK BURSARAY KÜLTÜRPARK İSTASYONU-PINARBAŞI-KUŞTEPE-YİĞİTALİ TELEFERİK HATTI’NIN 2015 YILI İÇERİSİNDE HİZMETE GİRECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Ulaşımda yaptığı yatırımlarla kent içi trafiği önemli ölçüde rahatlatan Büyükşehir Belediyesi, Uludağ’ın güney yamaçlarında yer alan mahallelerin ulaşım sıkıntısını teleferik ağıyla giderecek. BursaRay Kültürpark İstasyonu’ndan Pınarbaşına, oradan da Kuştepe’ye teleferik ağı kurmak için tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Kuştepe’den de 3 bölgeye, Alacahırka, Yiğitali ve İvazpaşa’ya bağlantı sağlayacağız. Böylelikle dar sokaklara sahip bu mahallelerde oturanlar, şehir merkezine havadan rahatlıkla gidip gelebilecekler. Bursalılar da aynı hattı kullanarak Uludağ’ın 600-700 metre yüksekliğindeki eşsiz yaylalarını keşfedebilecek” dedi.

2015’te başlayıp aynı yıl bitecek
Başkan Altepe, ulaşımda Uludağ’ın yamaç bölgelerine derin nefes aldıracak BursaRay Kültürpark İstasyonu-Pınarbaşı-Kuştepe-Yiğitali Teleferik Hattı’nın 2015 yılı içerisinde hizmete gireceğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın ve Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy ile birlikte hazırlanan projeyi inceleyen Başkan Altepe, hazırlıkların Büyükşehir’in ulaşım şirketi BURULAŞ kanalıyla sürdüğünü ve 2015 yılı içerisinde başlayacakları yatırımı yine aynı yılda tamamlayacaklarını bildirdi. Yapılacak çalışmayla Kuştepe ve Pınarbaşı bölgelerinin teleferik ağıyla Kültürpark’a ve ardından da Kültürpark İstasyonu’na bağlanacağını belirten Başkan Altepe, Kuştepe’den de dağ eteklerinde yer alan Alacahırka, Yiğitali ve İvazpaşa bölgelerine seferlerin düzenleneceğini ifade etti. Düzenlemenin dar yolları nedeniyle trafik sıkıntısı yaşayan bölgeye derin nefes aldıracağını, hayat vereceğini vurgulayan Başkan Altepe, “Bir yandan normal teleferiği Gökdere ve Zafer Parkı kanalıyla şehir merkezine indirirken, diğer yandan kent içi trafiği çözecek, hareketliliği artıracak önemli bir alternatif proje üretmiş bulunuyoruz. Belediyemizin ulaşım şirketi BURULAŞ’la birlikte bu projeyi en kısa zamanda hayata geçirmek en büyük hedefimiz” dedi.

Bursalılar, yaylaları keşfedecek
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hizmete alınan teleferik hattıyla sadece trafik yoğunluğunun azaltılmayacağını, aynı zamanda bu hattı kullanan Bursalıların Uludağ’ın 600-700 metre yüksekliğe sahip bakir yaylalarını kullanabileceğini ifade etti. Mesire, rekreasyon ve spor alanları için yaylalarda ayrıca bir düzenlemeye gideceklerini, buraları doğallıklarını bozmadan halkın rahatlıkla kullanabileceği alanlar haline getireceklerini söyleyen Başkan Altepe, “Her açıdan Bursa’mıza büyük nefes aldıracak, vizyonel bir proje. Halkımız bir yandan teleferik hattını kullanarak sıkıntı çekmeden şehir merkezine, şehrin tarihi ve kültürel mirasına ulaşmış olacak diğer yandan da güzel bir yaylaya kavuşacak. Orada sporlarını, pikniklerini yapabilecek. Bu hattı BURULAŞ sisteminden otobüse biner gibi kullanabilecek. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandırdık. Hedefimiz önümüzdeki yıl içinde başlayıp bitirmek. 2015’in sonuna yetiştirmek” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 06.11.2014 | Okunma sayısı:9904

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu