Mobil Hizmetler

BURSA CEPTE ANDROID ve IOS UYGULAMASI

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, bilgi teknolojilerine bağlı yaşanan değişimlere ayak uydurarak, teknolojik altyapısını da gün geçtikçe yeniliyor. Gerek belediyecilik hizmetlerinin sunumu, gerekse vatandaşın hizmetlere daha kolay erişiminin sağlanması amacıyla bugüne kadar mobil web sitesi, sms sorgulama sistemleri ve e-belediyecilik uygulamalarını hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, tablet bilgisayar kullanımının artması ve andoid işletim sistemli cep telefonlarının yaygınlaşması üzerine Android ve IOS Mobil Uygulamasını hayata geçirdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kurumsal  Mobil Uygulaması apple store ve google play store´da yayınlandı.

Turizme katkı
Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki yazılım uzmanları tarafından hayata geçirilen uygulama ile vatandaşlar artık android işletim sistemine sahip tabletleri ve cep telefonları ile Güncel haberler, duyurular, etkinlikler, ihaleler, e-yayınlar, projeler, meclis kararları,borç sorgulama, seyahat kartı, evrak, hal fiyatları, mezar yeri, istek şikayet bildirimi ve sorgulaması ve Bursa Büyükşehir Belediyesi´ne ait kurumsal bilgilere istedikleri her yerden rahatlıkla ulaşabilecek. Uygulama belediyecilik hizmetlerine erişimi kolaylaştırmanın yanında Bursa’nın turizm potansiyelinin geliştirilmesine yönelik de önemli katkılar sağlıyor. Uygulamada Heykel, yeni stadyum içi ve dışı ve Osmangazi metro istasyonunu gibi noktaların canlı görüntülerini de izleme olanağı sağlıyor. Uygulama sayesinde yakında Emirsultan, Yeşil, Kent meydanı, Ulucami gibi tarihi ve turistik mekanların görüntüleri de canlı olarak paylaşıma açılacak. Böylelikle Bursa’nın tarihi mekanları, dünyanın herhangi bir köşesinden izlenebilecek.

Uygulama;
Android için  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kuarkdijital.bursacepte
IOS cihazlar için https://itunes.apple.com/tr/app/bursa-b%C3%BCy%C3%BCk%C5%9Fehir-belediyesi/id605727811?l=tr&mt=8
adreslerinden  akıllı telefonlara yüklenebiliyor.
 

 

 

BursaKart Mobil

Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bursakart.burulas

IOS: https://apps.apple.com/us/app/bursakart-mobil/id1524284887

Bulunduğunuz yerden Bursa’nın herhangi bir yerine toplu taşıma kullanarak nasıl gideceğinizin cevabı BursaKart Mobil’de. Nasıl giderim fonksiyonu ile nereye gideceğinizi yazmanız yeterli, BursaKart Mobil size en hızlı ve en ekonomik hali ile nereye,nasıl gideceğinizi rota üstünde gösterir. Size sadece seyahatin keyfini çıkarmak kalır.

Durakta otobüs bekliyor veya gideceğiniz duraktan kaç dakikada bir otobüs geçtiğini merak ediyorsunuz. Ya da 9 da işte olmak için hangi otobüse binmeniz gerektiğine bakıyorsanız cevabı BursaKart Mobil’de. Otobüsüm nerede fonksiyonu ile gerçek zamanlı otobüs lokasyon bilgisi parmaklarınızın ucunda. Durakta fazla beklemeye, kaçan otobüslere veya vardiyaya geç kalmaya son.

Kartınızda bakiye bitti otobüse bindiniz veya çocuğunuz/arkadaşınız okul çıkışı metro girişinde kart elinde ama içinde para yok. BursaKart Mobil uygulamayla kartınıza veya başka birinin kartına istediğiniz kadar para yükleyebilir ve dakikalar sonra kartı kullanabilirsiniz. Dolum için bayiye gitmenize, kioska gitmenize hatta üstünüzde para taşımanıza bile gerek yok.

Evden çıkarken hangi kartı yanınıza alacaksınız? Hangi kartta ne kadar bakiye var? içindeki bakiye yeterli mi? Bu soruların da cevabı BursaKart Mobil bakiye sorgulama fonksiyonunda. Size ait veya değil herhangi bir karttaki bakiyeyi sadece numarasını yazarak saniyeler içinde öğrenin.

Bir Bursakartınız yok ve kullan-at bilet satın almak istiyorsunuz, etrafınızda bayi veya kiosk yoksa çözümü BursaKart Mobil’de. Cebinizde para taşımadan BursaKart mobil’den NFC veya QR kodlu kullan at uzun veya kısa hat bilet alarak otobüslere veya metro’ya hızlıca binebilirsiniz. Aldığınız QR kod bileti arkadaşınıza yollayıp biniş hediye edebilirsiniz.

Öğrenci abonmanınızın yıllık vizesini yaptırmak istiyorsunuz ancak sınav yoğunluğunuz arasında birde git gel yol parası vermek istemiyorsunuz. Çözüm BursaKart Mobil’de. Cebinizden online vizeleme fonksiyonunu kullanarak yerinizden kalkmadan kartınızı vizeletebilirsiniz.

 

Bursa Büyükşehir Gençlik Kulübü

Uygulama içinden gençlik merkezleri, müzeler, spor salonları, tiyatrolar ve etkinlik alanları gibi konumları kolayca bulunabilir.
Uygulamayı indiren gençler Belediye destekli fırsatlar ve etkinliklerden anında haberdar olabilecektir.
Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik Kulübü'ne üye olanlar; belediyenin ve anlaşmalı restoran, kafe, eğlence merkezi, müze ve benzeri yerlerin özel fırsatlarından yararlanabilecektir.
Uygulama içerisinde bulunan QR kodları ile fırsatlardan kolay ve hızlıca yararlanılabilir ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tesislerine kolaylıkla giriş yapılabilir.
Uygulama içerisinden canlı destekle iletişime geçerek, sorularınızı kolayca paylaşabilirsiniz.

AndroidIOS  

 

İNTERAKTİF SMS SİSTEMİ 

Mobil iletişim çağına ayak uydurarak SMS Belediyeciliğini başlatmış bulunmaktayız. Vatandaşlara daha hızlı ve etkileşimli hizmet vermek için SMS sistemimiz devrededir. Vatandaşlar gerekli kelimeleri yazıp 4730 numaralı telefona kısa mesaj göndererek SMS Hizmetinden yararlanacaktır.

Not: 4730 Numaralı hattımız sadece kısa mesaj (SMS) sistemine açıktır. Bu numaraya çağrı yapılmamalıdır.

 

BORÇ SORGULAMA

·         BBB BORC yazın. (Örn: BBB BORC)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Borç bilgileriniz telefonunuza gelsin.

NOT: Sistemimize kayıtlı olan GSM numaranızdan sorgulama yapabilirsiniz.

 

EVRAK SORGULAMA

·         BBB EVRAK boşluk Evrak Numarası boşluk Evrak Yılını yazın. (Örn: BBB EVRAK 7464 2010)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Evrağınızın hangi birimde ve ne aşamada olduğu bilgisi telefonunuza gelsin.

 

ŞİKAYET BİLDİRME (Hizmet Masası)

·         BBB SIKAYET boşluk Şikayet Açıklamasını yazın. (Örn: BBB SİKAYET Acemler üst geçit yenileme çalışması ne zaman bitecektir? Şimdiden ilginize teşekkür ederim.)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Şikayetiniz kayıt altına alındıktan sonra Şikayet Numarası kısa mesaj olarak gönderilecektir.

·         Şikayetiniz değerlendirildikten sonra çözüm açıklaması telefonunuza gelsin.

 

ŞİKAYET SORGULAMA (Hizmet Masası)

·         BBB SIKAYETSOR boşluk Şikayet Numarası boşluk Şikayet Yılını yazın. (Örn: BBB SIKAYETSOR 255 2010)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Şikayetiniz ile ilgili çözüm açıklaması telefonunuza gelsin.

 

CENAZE DEFİN YERİ SORGULAMA

·         BBB DEFIN boşluk cenazenin T.C. Kimlik Numarasını yazın. (Örn: BBB DEFIN 12345678912)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Cenazenizin defnedildiği yer bilgisi telefonunuza gelsin.

 

HUZUREVİ SAKİNİ SORGULAMA

·         BBB HUZUREVI boşluk huzurevi sakininin T.C. Kimlik Numarasını yazın. (Örn: BBB HUZUREVI 12345678912)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Huzurevi sakininin kaldığı yer bilgisi telefonunuza gelsin.

 

KURUM KAYDI SORGULAMA

·         BBB KURUMKAYDI boşluk Kayıt Numarasını yazın. (Örn: BBB KURUMKAYDI 2345)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Kurum kaydınızıngeçerli olduğu son tarih bilgisi telefonunuza gelsin.

 

HATIRLATMA MESAJLARI

• Son ödeme tarihi yaklaşan borcunuz bir gün öncesinden size hatırlatılacaktır.
NOT: Sistemimize kayıtlı olan GSM numaranıza hatırlatma mesajı gelecektir.

 

TAZİYE MESAJI

  • Mezarlık Şube Müdürlüğü’ne cenaze kaydınızı yaptırdıktan sonra cenaze yakını olarak telefonunuza Belediye Başkanı Adına taziye mesajı gelecektir.

NOT: Sistemimize kayıtlı olan GSM numaranıza taziye mesajı gelecektir.

 

SMS SİSTEMİNE KAYDOLMA

·         Borç sorgulama ve borç hatırlatma hizmetlerinden faydalanmanız için Bursa Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı Gelirler Şube Müdürlüğüne GSM numaranızı kaydettirmeniz gerekmektedir.

 

SU BORCU SORGULAMA

• BBB SUBORCU boşluk Abone Numarası yazın. (Örn: SUBORCU 123456)

• 4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.
• Su borç bilgileriniz telefonunuza gelsin. 
 

NOT: Turkcell, Vodafone ve Avea hattı kullanıcıları 4730 kısa mesaj servis ücretini kendi GSM operatörü tarifesinden öder. Bu mesajlara ait fatura kendisine ait olan GSM numarasına diğer konuşma ve servis ücretleri ile birlikte GSM operatörü tarafından gönderilir. Aboneye dönüş mesajları belediyeye Toplu SMS tarifesi üzerinden belediyeye fatura edilir.