Haberler

SATRANÇTA DÜNYA DEVİ RUSYA OLDU

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve satrancın ustalarını Bursa’da buluşturan ‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’nda ipi Rusya göğüsledi. Şampiyonada Amerika Birleşik Devletleri ikinci ve Hindistan üçüncü oldu.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye, ABD, Hindistan, Yunanistan, Rusya, Brezilya, Mısır ve İsrail arasında çekişmeli müsabakalara sahne olan ‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’ Almira Otel’de düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı ve Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) As Başkanı Ali Nihat Yazıcı, FIDE Başkan Yardımcısı Georgios Makropoulos, Bursa Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, geçtiğimiz dönem AK Parti Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu ile müsabakaya katılan takımlar katıldı.

Hedef toplumlar arası yakınlaşmayı sağlamak
Ödül töreninde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu yıl beşincisi gerçekleştirilen böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Günlerdir satrancın kalbinin Bursa’da attığını vurgulayan Başkan Altepe, “Dünyanın en iyileri arasındaki 10 takımı ağırlamaktan mutluluk duyduk. En güzel hamleleriniz için beyin jimnastik hareketlerinizi satranç tahtasına yansıttınız. Bu karşılaşmalar da internet üzerinden yüz binlerce kişi tarafından izlendi. Bu tür uluslar arası spor müsabakalarının asıl amacı toplumlar arasındaki dostluk, kardeşlik ve yakınlaşmayı sağlamaktır. Bu duyguların Bursa’da en güzel şekilde yaşandığını görmek bizi mutlu etti. Satrancın Bursa’da gelişmesi için de elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Şampiyona artık 2 yılda bir yapılacak
Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı ve Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) As Başkanı Ali Nihat Yazıcı ise daha önce 4 kez yapılan bu şampiyonanın hiç bu kadar ilgi görmediğini söyledi. Bu ilginin FIDE tarafından da olumlu karşılandığını dile getiren Yazıcı, “Bu ilgi sayesinde şampiyona artık 4 yılda bir değil 2 yılda bir yapılacak. 10 gün içinde 2 milyon kişi federasyonun internet sitesini ziyaret etti ve 30 milyona yakın tıklama yapıldı. Bu ilgiyi sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu arada şampiyonayı sonuncu olarak bitiren milli takımımızla da iftihar ediyorum. Dünya sıralamasında 6 yıl önce 80’inci sırada olan Türkiye bugün 30’uncu sıralara kadar geldi. Milli takımımızın gelecek vaat ettiğini sadece biz değil şampiyonaya katılan yabancı konuklarımız da söylüyor” dedi.
FIDE Başkan Yardımcısı Georgios Makropoulos, Bursa’nın çok iyi bir ev sahipliği yaptığını ve yeni dönemde Bursa’nın önemli turnuvalara ev sahipliği yapabileceğini belirtti.

Gecede, Karagöz Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi ilgiyle izlenirken, saz dinletisi de beğeniyle dinlendi. Gecenin finalinde ise dereceye giren takım ve sporculara ödülleri verildi. Satrançta dünya devi olduklarını bir kez daha kanıtlayan Rusya, şampiyonluk kupasını Başkan Recep Altepe’nin elinden aldı.

Tarih: 13.01.2010 | Okunma sayısı:3969

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir